Jak se vařilo ... ve středověku

Jsem postižená. Nejen, že ulítávám na svatých a historii, ale taky na vaření. Mnohdy až tak extravagantním, že jsem postrachem. Kuchyňský adrenalin je u nás častý. Ale u přátel jsem se proslavila. Říkají, že se u nás nikdy chuťově nenudí. Jó, jak říká klasik, když se nepochválím sama, nikdo to za mě neudělá ...

Rozhodla jsem se jít proti proudu. Nehubněte! Nechte krabičky krabičkami, beztak je to podfuk! Saláty jsou už moc profláknuté a ruku na srdce - nudné!

Dejte si ŠALŠI! Nabízím jeden z posledních objevů své šílené kuchařské mysli !

U Čechách a na Moravě jsme vždycky byli virtuozové na omáčky. Kam se to podělo, když už se ve středověku vědělo, že bez šalše není hodokvasu? Kuchař, který neměl na šalše buňky, byl rázem odepsaný. Pokud ho nespokojený pán nenechal zamordovat hned, většinou se musel spasit útěkem na jiné panství. A šalše se hbitě doučit.

Jelikož se ve středověku jedlo hlavně pečené nebo vařené maso a koření bylo drahé, žádná hostina se neobešla bez speciálních omáček, kterým se také říkalo jíchy. Teď mluvím hlavně o horních deseti tisících. Hradní čeládka si pečeně moc neužila, z masa dostávala jenom hovězí dršťky, osrdí nebo hlavy. V podhradí byla gurmánská realita ještě tristnější. Jedly se hlavně polévky, kroupy, hrách, zelí a chleba.

Ale zpět k jíchám neboli šalším. A to na panské dvory a šlechtická sídla, kde se podávala hlavně pečeně všeho druhu, ryby či zvěřina na jakýkoliv způsob. A drůbež. A taky asi všechno, co lítalo kolem. V historickém románu Ranhojič (Anglie a Orient v 11. století) jsem četla sofistikovaný recept na pečenou labuť. Bacha, je dost suchá, chce to hodně špeku! Běžné byly i vývary z vran (toužím ochutnat už od dětství, kdy jsem přečetla Babičku) a nadívaní slavíci či skřivani. O kvíčalách ani nemluvím. Onehdy jsem v parku takového obézního drozda zahlédla a už jsem ho viděla na středověkém pekáči ...

Ke všem výše uvedeným krmím se právě podávaly šalše. Hlavně zvěřina se bez správné jíchy neobešla. Tak konečně několik receptů. Vybírám ty říznější:

Śípková šalše : rozvař 2 hrsti chlebové střídy ve sklence červeného vína. Přidej dvě špetky muškátového květu a jednu až dvě lžíce šípkových povidel. A ulov si k tomu kance! (Není-li Bivoj po ruce.)

Česneková šalše s vlašskými ořechy nebo mandlemi :  Nejdřív rozmíchej ve štávě vypečené z masa (asi 2dcl)  2 hrsti chlebové střídky. Řádně míchej, aby jícha nebyla moc hustá ani řídká. Přidej hrst pomletých mandlí nebo ořechů a rozmačkaný česnek pole chuti (aspoň 2 stroužky). Následně vem volskou hlavu, vyřízni jazyk a uvař ho. Jíchu už máš. A chceš-li můžeš si ji i obarvit. Šťávou z třešní, borůvek nebo hroznového vína.

Hroznová šalše: zastřel kachnu, vyjmi šíp  a po oškubání a vykuchání upeč tuto na medu. Pak nakrájej prorostlou slaninu na kostičky a udělej škvarky. Přidej rozmačkané hroznové kuličky a vař, až budeš mít správnou hustotu. Přidej rozmačkaný česnek a posekané čerstvé lístky šalvěje. Podávej k oné medové kačce.

Zázvorová francouzská jícha Jance : na dvoře si odchytni pěkného kapouna a dej čeledi k upečení. Připrav šalši z půl kila bílého chleba, 200 g loupaných pomletých mandlí, 3 hrnků dobrého bílého sladšího vína, 3 stroužků rozmačkaného česneku, lžičky octa, lžičky mletého zázvoru a soli. Vše řádně promíchej a promačkej. Propasíruj přes síto do hrnce a povař asi 10 minut. Není-li kapoun, zkus šalši s kuřetem.

A na závěr dvě jíchy velmi speciální. Ještě jsem je nezkoušela. Váhám. Podávaly se totiž k veverkám. I když mám jistotu, že ty se u nás jídávaly běžně. V již zmiňované Babičce Boženy Němcové veverky u Kudrnů přece ochutnala i Barunka! A to už dávno nebyl středověk...

Takže :

Veverky stáhni, vykuchej, čistě omyj a dej vařit. Když trochu změknou, vodu slij a veverky řádně vymyj. Poté je dovař v hovězím vývaru. Podávej s jíchou žlutou nebo černou.

Žlutá : upeč játra a přidej dva krajíčky bílého chleba roztlučené v hmoždíři. Přilej hovězí polévku, přeceď a propasíruj.  Šoupni tam veverky, okořeň tlučeným pepřem, mletým zázvorem, muškátovým květem a osol. Zdobit můžeš smaženými jablky.

Černá : uvař sušené švestky, přidej tlučený suchý černý chleba a trochu vody s octem a hovězí polévku. Vše povař. Proceď a propasíruj. Dodej veverky a nech povařit. Okořeň tlučeným pepřem, hřebíčkem, zázvorem a šafránem. Ozdob smaženými vajíčky.

Dobrou středověkou chuť!

P.S. Nech veverku žít ...!

 

 

Autor: Šárka Bayerová | pondělí 27.1.2014 8:45 | karma článku: 24,14 | přečteno: 3514x
  • Další články autora

Šárka Bayerová

O šikovné milence Toničce

8.3.2020 v 11:35 | Karma: 22,71

Šárka Bayerová

První oficiální milenka

6.3.2020 v 21:09 | Karma: 22,56

Šárka Bayerová

Svatá princezna (dokončení)

24.1.2020 v 12:26 | Karma: 28,13

Šárka Bayerová

Svatá princezna (2. část)

23.1.2020 v 9:45 | Karma: 21,72

Šárka Bayerová

Svatá princezna (1. část)

22.1.2020 v 9:52 | Karma: 28,66

Šárka Bayerová

Tak si tak říkám...

13.1.2020 v 9:04 | Karma: 17,97

Šárka Bayerová

Jak jsem nevyhořela

27.4.2019 v 11:09 | Karma: 22,13

Šárka Bayerová

Fronta na Alžbětu

18.11.2018 v 11:03 | Karma: 16,66

Šárka Bayerová

Kritika České televize?

11.11.2018 v 11:10 | Karma: 30,22

Šárka Bayerová

Ostrava!!!

31.10.2018 v 10:53 | Karma: 26,56

Šárka Bayerová

Stoletá vzpomínka

25.10.2018 v 12:54 | Karma: 29,54
  • Počet článků 547
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1510x
Nenapravitelná optimistka s duší v rozletu. A věčná vypravěčka. Někdy je to se mnou mírně náročný ... :-) 

                            ( aladul333@gmail.com )