Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ztratili jste něco? Portugalec vám to najde! (sv. Antonín)

13. 06. 2014 8:44:13
K některým svatým měli naši předkové speciální vztah. Naprosto patrný je v tomhle směru ženský vliv. Jelikož jde o zdrobnělinky.

Jasným příkladem je svatý Floriánek nebo svatá Terezička. A na Chodsku svatý Vavřeneček. Nikdy jsem ale neslyšela vyprávět o svatém Venouškovi, svaté Ludmilce nebo o svatém Vítečkovi. Čím to jen je? Ti, na které se šišlalo byli populárnější? Milovanější? Možná jen někteří z nich, jako tzv. venkovští svati, víc hráli na city.

No a k nim zrovna patřil sv. Antoníček v Čechách. Na jižní Moravě mu spíš říkali Antonínek. Tam má dokonce i ves.

Dnes má svátek. Antonín z Padovy neboli také Paduánský.

Zvláštní místo určení pro svatého, který byl Portugalec a narodil se přímo v Lisabonu kolem roku 1195. K tomu všemu se vůbec nejmenoval Antonín, nýbrž Fernando de Bulhoês e Taveira Azevedo. Jak vidno z komplikovaného jména, byl ze vznešené rodiny, tak mohl jít na studie. Do řádu augustiniánů vstoupil už v patnácti letech.

Fernando se zaměřil hlavně na studium Bible. Vypracoval se tak, že se stal v oboru naprostou jedničkou. Jenže - prý ho do kláštera furt někdo chodil navštěvovat (měl rozvětvené příbuzenstvo) nebo se ním radit, což ho vyrušovalo. Chtěl mít na studia klid. Pročež se nechal přeložit do jiného kláštera v Coimbře, kde si následně prohluboval teologické vzdělání do 25 let.

A přišel den, kdy byla celá Lusitanie (tak se tehdy Portugalsko jmenovalo) smutkem perplex. Psal se rok 1220 a Maurové povraždili v Maroku několik františkánských mnichů. Těla mučedníků byla převezena do vlasti, kde jim vystrojili velkolepý pohřeb. Byl na něm i augustinián Fernando. A natolik to na něj zapůsobilo, že přehodil kutnu. Přestoupil k Menším bratřím sv. Františka z Assisi (františkánům) a přijal nové jméno Antonín. Vzápětí vyrazil na cestu do Afriky. Zatoužil evangelizovat zlé Maury.

Jenže mu to asi nebylo souzeno. Prakticky hned po příjezdu do Maroka těžce onemocněl, zřejmě malárií. S podlomeným zdravím nastoupil na loď, aby se vrátil do Lusitánie. A stalo se něco nečekaného - silná bouře zahnala plavidlo k pobřeží Sicílie. Antonín se rozhodl v Itálii zůstat. Doléčil se v Messině a pak se hned vypravil do Assisi, aby se setkal s budoucím sv. Františkem. Ten ho tak okouzlil, že bylo rozhodnuto. Klášter už jen italský. Ve Forli přijal Antonín kněžské svěcení a na následné slavnostní večeři všechny ohromil. Nikdo totiž nechtěl pronést duchovní řeč, tak se osmělil on. Byl tak výmluvný a řeč tak učená, že ho františkáni poslali dostudovat na kazatele.

A začala Antonínova řečnická kariéra. Kázal v kostelech, na náměstích a dokonce i na plážích. Měl totiž mohutnou návštěvnost. Prý až třicet tisíc lidí! Jeho fanoušci přicházeli už v noci, aby si zabrali nejlepší místa a slyšeli každé slovo. Taky věděli, že nemohou přijít nákladně oblečeni, protože to Antonín neměl rád. Stejně jako František z Assisi, i on vyznával prostotu.

Jedna z mnoha legend o Antonínovi vypráví, že když jednou přišel kázat do Rimini, lidé se mu tam vysmívali, pořád ho přerušovali a hlučeli. Antonín tedy vyzval ryby, aby naslouchaly aspoň ony, když to lid nebaví. A rybky vystrčily hlavy z moře a nastražily své neviditelné uši. Když lidé ten zázrak uviděli, zastyděli se a obrátili ...

Antonín se hodně proslavil i svými kázáními proti albigenským. Zajížděl až k nim a hřímal mohutně. Pročež se mu všeobecně začalo říkat kladivo na kacíře.

V roce 1231 se Antonínovi velice zhoršilo jeho chatrné zdraví. Přestal cestovat, usadil se v Padově (konečně víme, proč je Paduánský!) a tam 13. června i zemřel. Bylo mu teprve 36 let.

Nejkratším kanonizačním procesem v dějinách církve byl svatořečen už v roce 1232. Jedenáct měsíců po smrti!

Sv. Antonín má u nás spoustu kostelů, kostelíčků, kaplí, i mraky soch. Na mostech, náměstích, návsích, ve výklencích domů. A samozřejmě ve venkovských kapličkách.

Jedna z nejslavnějších soch je od roku 1707 na Karlově mostě. Jan Oldřich Mayer zpodobnil sv. Antonína s Ježíškem v náručí (podle pověsti se tak zjevil jistému hříšníkovi věnujícímu se lichvě) a s knihou. Tedy s hlavními dvěma atributy. Na vázách sousoší jsou znázorněny legendární výjevy - např. zázračné uzdravení jistého mladíka nebo i populární historka o tom, jak se osel poklonil hostii, když to na Antonínovu výzvu nechtěl udělat jeho pán. A hlavně tam najdete Antoníčkovo proslavené kázání rybám.

Svatý Antonín Paduánský je patronem františkánů, lodníků, trosečníků, starých lidí, chudých, nemocných, pastýřů vepřů a hlavně - pomáhá najít ztracené věci! K tomu všemu ještě brání lichvě a vysokým úrokům, vždy je pomocníkem v nouzi a hlavně je patronem manželství, rodin, dětí, těhotných a za šťastný porod. I neplodné se k němu modlily!

Proto ten Antoníček! Prostě hodnej svatej ...

Literatura : Rok se svatými (Schindler, Schauer);

Všichni moji svatí na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/76155/O-svatych-trochu-jinak.html

ti speciální z Karlova mostu na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64999/Svati-na-Karlove-moste.html

a ještě orlojoví apoštolové na:

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64997/O-apostolech-z-prazskeho-orloje.html

Autor: Šárka Bayerová | pátek 13.6.2014 8:44 | karma článku: 14.18 | přečteno: 698x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 376 | Diskuse

Šárka Bayerová

Šumava - krása, umění a rarity (fotoblog)

Na Šumavě není jen dolina. Tam je možností! Třeba se uchodit do bezvědomí, samozřejmě se kochat, ale taky zasmát.

8.9.2017 v 18:18 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 491 | Diskuse

Šárka Bayerová

O zázračné kapli s červeným srdcem

Tolik pomoci shůry se tam lidem dostalo. Když ale kaplička potřebovala zastání sama, žádný zázrak nepřišel...

6.9.2017 v 18:36 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 477 | Diskuse

Šárka Bayerová

Jmenovala se Mencía Calderón...

... a žila v šestnáctém století. Nedochoval se žádný její portrét a nemá ani pomník. A ten by si vážně zasloužila!

4.9.2017 v 23:50 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 814 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Je dobré znát svou historii, aneb před 334 lety byla Evropa zachráněna před Turky

Před 334 lety byla Evropa zachráněna před Turky. Více než 130 tisíc Osmanů a jejich spojenců tehdy obléhalo Vídeň. Pokud by padla, otevřela by se Turkům cesta dál do střední Evropy.

21.9.2017 v 13:27 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 444 |

Karel Sýkora

Zygmunt Bauman – Všichni žijeme v Utopii

Zygmunt Bauman byl polský sociolog světového věhlasu. Narodil se 19.listopadu 1925 v Poznani, od roku 1971 však žil ve Velké Británii.

21.9.2017 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 |

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma článku: 16.29 | Přečteno: 353 | Diskuse

Jiri Borovy

Rick a Morty

V pátek byla další česká premiéra. Televize Prima Comedy Central, tj. TV Prima, zahájila vysílání nového seriálu pro dospělé.

20.9.2017 v 9:36 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 215 | Diskuse

Karel Sýkora

Garou – Ton Premier Regard

Pierre Garand, vystupující pod pseudonymem Garou je kanadský zpěvák s výrazným „chraplavým“ hlasem, který je u nás známý hlavně jako představitel role Quasimoda z francouzského muzikálu Notre-Dame de Paris.

20.9.2017 v 5:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 |


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.