Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vidění je k vidění (sv. Luitgarda)

16. 06. 2014 9:00:00
... na Karlově mostě. Perla Matyáše Bernarda Brauna z roku 1710. Sice už jen kopie, originál je samozřejmě v Lapidáriu Národního muzea. Umělecky naprosto nejhodnotnější plastika, která kdy byla na mostě. Sousoší sv. Luitgardy, které autor vytvořil v pouhých šestadvaceti letech, je vrcholem barokního sochařství.

Luitgarda? Co je to za šílené jméno? Ptávala jsem se jako dítě...

A jaké vidění, ptáte se teď možná vy...

Mystička Luitgarda (Lutgarda, Lutgard, Luitgardis) se narodila roku 1182 v Brabantsku ve městě Tongeren, v dnešní Belgii. Byla z docela bohaté a vznešené rodiny, tak už ve dvanácti letech šla do kláštera. K benediktinkám a zatím jen za vzděláním.

Občas navštěvovala rodiče, a tak se jí dostalo i světského pokušení. Za pár let a zrovna v době, kdy se Luitgarda rozhodovala, zda půjde do noviciátu, se ozval ženich. Se svolením jejích rodičů se o ni začal ucházet jeden sličný mladík. A docela se jí líbil. Ale nebyla si jistá. Proto prý zažila své první zjevení Krista. Ukázal jí ránu ve svém boku řka, že v rozjímání nalezne tu nejčistší líbeznost. A Luitgarda začala tušit, jak to bude s jejím životem dál. Už se vdávat nechtěla. Definitivně pak rozhodla nemilá událost. Když jednou šla za svou rodinou, tak si na ni nápadník počíhal a chtěl ji unést. Ubránila se mu a metelila zpátky do kláštera. Hned požádala benediktinky o přijetí a roku 1200 složila sliby.

Život v klášteře přísnou a odříkání nakloněnou dívku velmi překvapil. Nepříjemně. Zdálo se jí, že sestry moc mluví, nedodržují pravidla řádu, modlí se sníženou frekvencí a celkově si libují v poměrně uvolněné atmosféře. Takže se jich stranila, pracovala jak divá, postila se a modlila. Spolusestrám přišla logicky trochu divná, pročež byla tak trochu terčem kritiky i posměchu. Když ale jeptišky zaregistrovaly, že má Luitgarda léčitelské schopnosti, začaly se na ni obracet se svými problémy. A tak je léčila vkládáním rukou, kdykoliv bylo třeba. Jenže pak zas dívce přišlo, že za ní chodí jen kvůli tomu, aby si mohly poklábosit a své choroby si vymýšlí. A to se jí taky nelíbilo. Sestry si ale Luitgardy natolik vážily, že ji dokonce chtěly zvolit převorkou. Okamžitě odmítla a přehodila hábit i výhybku. Odešla do přísnějšího řádu cisterciaček do kláštera v Aywiers, poblíž Waterloo.

Jelikož se tam mluvilo vlámsky, řečí kterou neznala, měla klid zaručený. Navíc byl styk s vnějším světem velmi omezen. Luitgarda se usilovně modlila, pracovala a žila v ještě větším odříkání, než cisterciačky vyžadovaly. Dokonce nasadila několik půstů. Nejslavnější z nich je první sedmiletý, pouze o chlebu a pivu. Její abatyše tehdy konstatovala, že efekt je znát, neboť se lid začal viditelně odklánět od kacířského katarského učení. A všichni byli z Luitgardy celí pryč. Albigenští tenkrát katolíky hodně trápili. Jiných sedm let se Luitgarda postila za všechny hříšníky světa. Zda to zabralo, zprávy nejsou.

K tomu všemu ještě jely dál Luitgardiny mystické zážitky. Velmi často si s Ježíšem povídali. Prý ho jednou požádala, zda by nemohla umět lépe latinsky, aby více chápala slovo Boží. Při dalším zjevení si to ale rozmyslela a požádala Spasitele o jiný dar. O jeho srdce. A tak Ježíš nejdřív vyňal to její a vyměnil ho za své - její srdce si vložil do své hrudi. Tohle vidění je považováno za první středověké zjevení Nejsvětějšího srdce Páně.

Pro nás je zajímavé ono vidění, které máme na Karlově mostě. Když se totiž jednou Luitgarda modlila před ukřižovaným Kristem, sehnul se Ježíš, objal ji jednou rukou a přitáhl k sobě. Její ústa pak přitiskl k ráně na svém boku. Jak dí legenda, Luitgarda z ní pila mocnou blaženost, která ji do konce života posilňovala ve službě Bohu.

Sílu asi potřebovala. Jedenáct let před svou smrtí Luitgarda úplně oslepla a posledních sedm roků se opět postila, tentokrát kvůli "pronásledování církve".

Zemřela 16. června roku 1246. Když ji sestry omývaly před pohřbem, byla mezi nimi jedna s ochrnutou rukou. A první posmrtný zázrak sv. Luitgardy byl na světě. Ruka se rozhýbala.

Mystička Luitgarda je patronkou všech nevidomých a postižených. Umělci ji většinou zobrazují jako cisterciačku v modlitbách (Goya) nebo při jejích dramatických a barvitých viděních.

Světice, pod jejímž sousoším na Karlově mostě je nápis:

CHRISTI CRUCIFIXI CONSTRICTA BRANCHI

(Paží ukřižovaného Krista objatá)

Literatura : Rok se svatými (Schindler, Schauer); www.kralovskacesta.cz

Všichni moji svatí na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/76155/O-svatych-trochu-jinak.html

ti speciální z Karlova mostu na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64999/Svati-na-Karlove-moste.html

a ještě orlojoví:

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64997/O-apostolech-z-prazskeho-orloje.html

Autor: Šárka Bayerová | pondělí 16.6.2014 9:00 | karma článku: 12.06 | přečteno: 609x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 376 | Diskuse

Šárka Bayerová

Šumava - krása, umění a rarity (fotoblog)

Na Šumavě není jen dolina. Tam je možností! Třeba se uchodit do bezvědomí, samozřejmě se kochat, ale taky zasmát.

8.9.2017 v 18:18 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 491 | Diskuse

Šárka Bayerová

O zázračné kapli s červeným srdcem

Tolik pomoci shůry se tam lidem dostalo. Když ale kaplička potřebovala zastání sama, žádný zázrak nepřišel...

6.9.2017 v 18:36 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 477 | Diskuse

Šárka Bayerová

Jmenovala se Mencía Calderón...

... a žila v šestnáctém století. Nedochoval se žádný její portrét a nemá ani pomník. A ten by si vážně zasloužila!

4.9.2017 v 23:50 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 814 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Je dobré znát svou historii, aneb před 334 lety byla Evropa zachráněna před Turky

Před 334 lety byla Evropa zachráněna před Turky. Více než 130 tisíc Osmanů a jejich spojenců tehdy obléhalo Vídeň. Pokud by padla, otevřela by se Turkům cesta dál do střední Evropy.

21.9.2017 v 13:27 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 444 |

Karel Sýkora

Zygmunt Bauman – Všichni žijeme v Utopii

Zygmunt Bauman byl polský sociolog světového věhlasu. Narodil se 19.listopadu 1925 v Poznani, od roku 1971 však žil ve Velké Británii.

21.9.2017 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 |

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma článku: 16.29 | Přečteno: 353 | Diskuse

Jiri Borovy

Rick a Morty

V pátek byla další česká premiéra. Televize Prima Comedy Central, tj. TV Prima, zahájila vysílání nového seriálu pro dospělé.

20.9.2017 v 9:36 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 215 | Diskuse

Karel Sýkora

Garou – Ton Premier Regard

Pierre Garand, vystupující pod pseudonymem Garou je kanadský zpěvák s výrazným „chraplavým“ hlasem, který je u nás známý hlavně jako představitel role Quasimoda z francouzského muzikálu Notre-Dame de Paris.

20.9.2017 v 5:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 |


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.