Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O meči, zlatém klíči a kohoutovi (sv. Petr a Pavel, apoštolové)

27. 06. 2014 9:00:00
Slaví spolu vždycky 29. června. Jejich jména jsou u nás jedna z nejoblíběnějších. Oba skončili hrozně. Ten s klíčem od nebeské brány ukřižovaný hlavou dolů, ten s mečem o svou hlavu dokonce přišel.

Svatý Petr a Pavel. Apoštolové. I oni nám žehnají z orloje. Aby taky ne, takové svaté celebrity!

Petr, vlastním jménem Šimon, byl rybář z galilejské Betsaidy. Měl bratra Ondřeje, také apoštola. Ví se, že Šimon byl ženatý, ale o jeho manželce není v evangeliu ani zmínka. Zvláštní je, že o jeho tchýni se tam píše. Ale bude to spíše tím, že byla nějaká marodná a Ježíš ji uzdravil.

Petr se s Ježíšem seznámil díky Ondřejovi, který je představil. Povídali si a vydali se spolu i na ryby. Úlovek byl tak zázračný, že Petr padl Ježíšovi k nohám a ten mu nastínil, že od této chvíle bude rybářem lidí. A také ho nazval Petrem, skálou, na níž bude vystavěna církev. Stalo se. Petr šířil Ježíšovo učení už za jeho života a byl s ním až do konce. Ale zapřel ho. Dokonce třikrát, jak Ježíš předpověděl - dříve než zazpívá kohout. Jako připomínka kokrhá kohout i na pražském orloji. A taky se stal Petrovým atributem. Přidal se tak k rybě, síti, obrácenému kříži, lodi a hlavně zlatému klíči od království nebeského.

Po Ježíšově smrti Petr litoval svého zaváhání a snažil se je odčinit usilovnou evangelizací. Cestoval, psal listy, uzdravoval nemocné, byl oporou prvních křesťanů a rozčiloval Římany. Pročež byl několikrát ve vězení. Poslední věznění se mu stalo osudným. Poté, co vyšinutý císař Nero zapálil Řím a obvinil z toho Kristovy vyznavače, byl jedním z mnoha, co zaplatili životem. Kolem roku 67. Prvního papeže ukřižovali hlavou dolů, prý na jeho vlastní přání. Necítil se totiž natolik vyvoleným, aby zemřel stejně jako Kristus.

Petrův hrob objevili pod bazilikou sv. Petra v první polovině minulého století. Pozdější zkoumání ostatků potvrdilo kostru muže z 1. století, zhruba ve věku mezi šedesáti a sedmdesáti lety. Kosti byly zabaleny v purpurové, zlatě vyšívané látce a umístěny v mramorovém výklenku s nápisem Petrus eni - Zde je Petr. Patologům se podařilo složit téměř celou kostru - až na chodidla. Vysvětlují to tím, že při snímání z kříže voják odřízl Petrovo tělo u kotníků.

Petra nejdříve pohřbili na východní straně vatikánského pahorku. Konstantin I. Veliký pak pahorek nechal srovnat a nad Petrovým hrobem nechal vystavět baziliku. Byla vysvěcena roku 326.

Apoštol Petr je patronem papežů, církve, rybářů, obchodníků s rybami, lodníků, trosečníků, kajícníků, Říma, Chartres, Lovaně, Petrohradu, ale také mnoha řemeslníků - sklářů, truhlářů, hodinářů, zámečníků, kovářů, slévačů, zedníků, cihlářů, kameníků, mostařů... Chrání před krádežemi a hadím uštknutím a je pomocníkem při horečce, vzteklině, posedlosti a bolestech nohou. A my tu odedávna věříme, že řídí počasí...

Pavel z Tarsu, původním jménem Šaul/Saul (Šavel) bývá nazýván apoštolem národů, jelikož evangelizoval doslova mezinárodně. Procestoval půlku tehdejšího světa. S Petrem, Markem, Barnabášem a dalšími. I sám. Někde ho přijali, odjinud ho hnali. Z Damašku ho prý pašovali v koši dírou v hradbách.

Před svým obrácením byl Šaul pravověrný farizej a pronásledoval křesťany. Dokonce se aktivně účastnil kamenování sv. Štěpána. Pak k němu ale jednou zázračně promluvil Ježíš, se kterým se za jeho života nikdy osobně nesetkal. Z nebe se ozval hlas - Saule, proč mne nenásleduješ? A už to bylo. Jednoduché to ale Pavel vůbec neměl. Prošel si jakýmsi apoštolským očistcem - ostatní mu totiž moc nevěřili, neboť jeho minulost byla dost hrozná. Po nějaké době všechny přesvědčil.

Stejně jako Petr, také Pavel psal a psal. Listy Korintským, Galatským, Filipským, Tesalonickým a Filemonovi. Zdá se, že je autorem všech knih Nového zákona, které nesou jeho jméno.

I on ležel Římanům v žaludku, pročež ho několikrát uvěznili. Seděl i s Petrem.

Meč na jeho krk dopadl někdy mezi léty 64-67. Usuzuje se, že ho popravili v místě zvaném Tre Fontane (=tři prameny), na jih od Říma. Podle pověsti prý Pavlova utatá hlava na zemi třikát poskočila a v místě dotyku vždy vytryskl pramen.

Pohřbili ho nejdříve v katakombách u Via Appia, později byly jeho ostatky přeneseny do Baziliky sv. Pavla Za Hradbami. Nedávný průzkum sarkofágu prokázal slavnostně pohřbeného muže z prvního století.

Svatý Pavel je patronem teologů, katolického tisku, duchovních správců, tkalců, sedláků, košíkářů, Říma, Řecka a Malty. Pomáhá při ušních nemocech, proti křečím, strachu a hadímu uštknutí. Lidé se k němu obraceli s prosbou za déšť a za plodnost polí. Jeho hlavním atributem je samozřejmě meč, ale také kniha a tři prameny.

Oba apoštolové byli u nás vždy velmi váženi. Asi proto, že mají pod palcem určité agrotechnické lhůty, řídí počasí a pomáhají při suchu. Svědčí o tom velmi půvabné pranostiky:

Na Petra a Pavlíčka kvete každá travička

nebo

Svatý Petr sena sklízí, svatý Pavel k žitům vzhlíží.

A my houbaři se hlavně upínáme k tomu, že svatý Petr rozsévá houby, i když k pranostice ještě patří, že - svatý Pavel myši, když prší ...

Literatura : Rok se svatými (Schindler, Schauer);

Všichni moji svatí na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/76155/O-svatych-trochu-jinak.html

ti speciální z Karlova mostu na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64999/Svati-na-Karlove-moste.html

a ještě orlojoví:

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64997/O-apostolech-z-prazskeho-orloje.html

Autor: Šárka Bayerová | pátek 27.6.2014 9:00 | karma článku: 12.86 | přečteno: 884x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 376 | Diskuse

Šárka Bayerová

Šumava - krása, umění a rarity (fotoblog)

Na Šumavě není jen dolina. Tam je možností! Třeba se uchodit do bezvědomí, samozřejmě se kochat, ale taky zasmát.

8.9.2017 v 18:18 | Karma článku: 23.58 | Přečteno: 490 | Diskuse

Šárka Bayerová

O zázračné kapli s červeným srdcem

Tolik pomoci shůry se tam lidem dostalo. Když ale kaplička potřebovala zastání sama, žádný zázrak nepřišel...

6.9.2017 v 18:36 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 476 | Diskuse

Šárka Bayerová

Jmenovala se Mencía Calderón...

... a žila v šestnáctém století. Nedochoval se žádný její portrét a nemá ani pomník. A ten by si vážně zasloužila!

4.9.2017 v 23:50 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 812 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

Když žena muži vyčítá

Znají to snad všichni muži. Chvíle, v níž mají pocit, že jsou k ničemu, protože jejich dominantní partnerka jim to dává velmi často očividně znát

21.9.2017 v 3:49 | Karma článku: 8.55 | Přečteno: 153 | Diskuse

Eva Sádecká

Zamiluj se do života!

Když jsme zamilovaní, vadí nám něco na partnerovi? Ne, je perfektní, dokonalý. Je báječný, úžasný. Pořád o něm mluvíme, je tak zajímavý! Jsme jím opojeni, okouzleni, očarováni. Dokážeme na něj neustále myslet a těšit se.

20.9.2017 v 23:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Libuse Palkova

Na letišti

V předchozím blogu jsem zmínila historku ukazující, jak probíhají letištní transfery. Ztracený turista není to jediné, co se, může stát. Co když se ztratí řidič autobusu nebo rovnou průvodkyně?

20.9.2017 v 20:16 | Karma článku: 13.23 | Přečteno: 571 | Diskuse

Eva Dreyová

Jak se to dělá po americku

Řeč prezidenta Trumpa v OSN byla jistě působivá a mnozí zaplesali, že konečně Amerika si bude hledět jen svého multikulturního národa, který potřebuje rozumné vedení a zametá si důkladně hlavně svůj práh.

20.9.2017 v 20:07 | Karma článku: 21.31 | Přečteno: 578 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor na horách, aneb jak jsem se málem ztratil.

Prostě jsem se ztratil a plně si zatím stojím. Vím, že to není úplně „IN“, protože dneska frčí dělat ze sebe odborníka ve všem a na vše. Já si ale spíše lebedím ve všech svých nedokonalostech a nedostatcích.

20.9.2017 v 18:30 | Karma článku: 13.37 | Přečteno: 320 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.