Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záhadná královna na knížecím trůně

24. 02. 2015 14:46:08
A dokonce na českém. Jmenovala se Emma a historikům dělá těžkou hlavu už přes dvě stě let.

Manželka knížete Boleslava II., Přemyslovce. Na slavných stříbrných mincích z Mělníka je označena jako Emma Regina. Odkud přišla? První verze byla, že asi z Burgundska. Druhá, že z Anglie. A třetí historická karta padla na Franskou říši.


Poslední vědecká bádání odhalila něco jiného. Emma byla se vší pravděpodobností italského původu. Královského. Otec - Lothar II., italský král, matka - Adéla Burgundská, pozdější svatá. Psala jsem o ní už před časem (Nevěsta na roztrhání). A tak se mi tahle linie líbí a pojedeme v ní.


Emma, řečená Italská, se narodila kolem roku 948. Po zavraždění jejího otce markrabětem Berengarem z Ivrey žila s matkou Adélou nějakou dobu na hradě Garda, kam je odvlekl výše zmíněný zloduch. Chtěl, aby se krásná Adéla provdala za jeho syna. Kvůli italskému trůnu. Jenže Adéla utekla i s dcerou tajně vykutanou podzemní chodbou a uchýlila se pod ochranu německého krále Oty I. Velikého. A taky si ho později vzala. Měla s ním další děti - hlavně budoucího císaře Otu II.. Pro nás je důležité, že s tímhle nevlastním bratrem měla naše Emma krásný vztah až do jeho předčasné smrti.


Emma byla princezna ze vznešeného rodu, tudíž si stála na evropském panovnickém svatebním trhu dost vysoko. Politické dohody si jako ženicha vyžádaly Lothara I. z dynastie Karlovců, západofranského (=francouzského) krále. V manželství se narodili dva synové: poslední legitimní Karlovec Ludvík V. zvaný Lenivý a Ota, pozdější kanovník v Remeši. Moc šťastná ale Emma nebyla. Mezi německou říší - kde vládl její otčím, matka a posléze synovec - a královstvím jejího manžela byly napjaté vztahy už léta. Nedobrá politická situace se přehoupla i do osobní roviny, takže Emma dokonce čelila nařčení z cizoložnictví, kteréžto si vymyslel její švagr. Jeho cílem bylo zpochybnit legitimitu následníka Ludvíka. Emma vše ustála a docílila, aby manžel Lothar nechal Ludvíka korunovat jako svého spoluvládce.


V roce 986 Emma ovdověla. Na trůn konečně nastoupil Ludvík Lenivý. Jenže - ten se za rok těžce zranil na lovu a zemřel coby bezdětek. Tím skončila na západofranském trůně dynastie Karlovců a nastoupili Kapetovci - jako první Hugo Kapet.


Politická situace se zostřila a Emma byla dokonce nějakou dobu vězněna. Poté ujely některé francouzské kroniky a uvedly, že královna ve vězení zemřela roku 988. A historie s Emmou na nějakou dobu přestala počítat. Novodobý výzkum ale prokázal, že šlo o omyl. Našly se totiž listy, ve kterých Emma prosila svou německou rodinu o pomoc. A tak se historici domnívají, že Emmu na svobodu dostala její mocná matka Adéla.
A že se ji vzápětí rozhodla se „uklidit“ někam, kde by nebyla na očích. Ale jistá úroveň musela být zachována. Nabízel se dynamicky se rozvíjející sousední stát s právě ovdovělým knížetem na ženění. Český stát a Boleslav II..

A tak se Emma s Boleslavem vzali kolem roku 988. Podle Kosmovy kroniky se u nás nové kněžně zalíbilo, lid ji měl rád a velmi ji ctil. Od manžela dostala jako věnné město Mělník s hradištěm. A hlavně mincovní právo. Tak vznikly slavné stříbrné denáry s titulem Emma Regina. A jelikož jsou velmi podobné těm, které se razily v Západofranské říši za panování Emmy Italské a Lothara I. (popisy jsou stejné) bude právě vylíčená hypotéza asi pravdivá...

Boleslav II. měl z předchozích manželství už několik synů: Boleslava III. Ryšavého, Jaromíra (co ho nejdřív vykleštili a pak oslepili) a Václava, který zemřel ještě jako dítě.
Jediný možný syn, kterého mohl mít kníže Boleslav s Emmou, je Oldřich (co ukradl Křesinovi Boženu). Jelikož byl ze všech Boleslavových synů nejmladší. Narodil se mezi lety 989-90, tedy krátce poté, co přijela Emma do Čech. Navíc se uvádí, že Oldřich bylo v Čechách v té době velice nezvyklé jméno...

Kněžna Emma se výrazně zasloužila o kult sv. Václava. Velice ho totiž ctila. Důkazem je (ale také její existence jako osoby) tzv. Wolffenbüttelský kodex s Gumpoldovou svatováclavskou legendou. Na titulní straně manuskriptu je podobizna Emmy, jak se sv. Václavovi klaní (vpravo) V rukopisu je dokonce uvedeno, že knihu nechala zhotovit právě ona.


Za velký důkaz o tom, že královna Emma Italská a česká kněžna jedno jsou, je opis Žaltáře královny Emmy z Remeše, kde je iluminace Emmy Italské. Vyobrazení královny je velice podobné ilustraci ve Wolfenbüttelském kodexu.

„Záhadná“ Emma zemřela zřejmě 2. listopadu roku 1006 a se vší pravděpodobností je pochována u Přemyslovců Pražském hradě.


Kronikář Kosmas se ohledně skonu Emmy vyjádřil následovně:


"Kněžna Hemma, perla ženského pohlaví, zimnicí byvše zachvácena, vyproštěna byla z pout tělesných. Její náhrobní nápis s těmito verši buď jsem viděl, nebo se pamatuji, že jsem viděl zapsán: Hemma tu leží, hle, pouhý prach, jež byla jak gemma."


Tedy „klenot“, dodávám já k českému překladu. No řekněte, může si kněžna přát lepší epitaf, i když kdysi bývala královnou?Námět a fakta: e-stredovek.cz (Kosmas)

Autor: Šárka Bayerová | úterý 24.2.2015 14:46 | karma článku: 31.47 | přečteno: 3019x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 18.95 | Přečteno: 374 | Diskuse

Šárka Bayerová

Šumava - krása, umění a rarity (fotoblog)

Na Šumavě není jen dolina. Tam je možností! Třeba se uchodit do bezvědomí, samozřejmě se kochat, ale taky zasmát.

8.9.2017 v 18:18 | Karma článku: 23.44 | Přečteno: 488 | Diskuse

Šárka Bayerová

O zázračné kapli s červeným srdcem

Tolik pomoci shůry se tam lidem dostalo. Když ale kaplička potřebovala zastání sama, žádný zázrak nepřišel...

6.9.2017 v 18:36 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 476 | Diskuse

Šárka Bayerová

Jmenovala se Mencía Calderón...

... a žila v šestnáctém století. Nedochoval se žádný její portrét a nemá ani pomník. A ten by si vážně zasloužila!

4.9.2017 v 23:50 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 811 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Hruban

Duchovní otec mnohých

Svatý Pio z Pietrelciny je muž, který, ačkoli nikdy neopustil svůj klášter, ovlivnil a stále ovlivňuje spousty lidí.

20.9.2017 v 15:21 | Karma článku: 4.89 | Přečteno: 88 | Diskuse

Lukáš Fürst

Zajímám se o budoucnost

Touto myšlenkou jsem se nechal inspirovat od osobnosti, které si velmi vážím. "Zajímám se o budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života." Charlie Chaplin

20.9.2017 v 15:05 | Karma článku: 5.51 | Přečteno: 105 | Diskuse

Jana Slaninová

Snadný terč: stáří není jen noblesa a důstojnost

Vychovaná jsem v úctě ke stáří. Staří lidé jsou bytosti, které mají za sebou kus života i práce a ve tvářích mají vepsané radosti i strasti. O to horší překvapení bývá, když jsou tito lidé zjevně zlí.

20.9.2017 v 13:21 | Karma článku: 17.13 | Přečteno: 900 | Diskuse

Jan Klar

Mami, prosím tě neumírej

Matěj nemohl uvěřit, že jeho máma je opravdu nemocná. To nemůže být vůbec pravda, tak zlý být život nemůže! Jedna jobovka přece už stačila!

20.9.2017 v 13:06 | Karma článku: 13.69 | Přečteno: 771 | Diskuse

Iva Apanasenková

Pan učitel rád děti mixuje. A děti to nebolí

Volíme si svoje místo? Ve škole možná. Dokonce si nemůžete vybrat ani své místo v tramvaji, vlaku či v práci. Pokud nejedete zrovna z konečné. I v životě si můžete vybrat na začátku, pak už jen manévrujete mezi okolnostmi.

20.9.2017 v 11:40 | Karma článku: 16.20 | Přečteno: 968 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.