Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ta mu teda dávala...

22. 10. 2015 11:25:51
První česká královna z habsburského rodu na českém trůně. Jak to tak vypadá, nedala svému ubohému manželovi ani chvíli pokoj.

Umanutá Guta. Narodila se ještě jako dcera hraběcí, ale za dva roky už byla princezna. Její tatínek byl totiž zvolen římským králem a rázem z něj byl Rudolf I. Habsburský. Maminka Gertruda z Hohenbergu jí už porodila osm sourozenců. Guta přišla do rodiny jako devátá.

Svými dětmi začal otec Rudolf šachovat už v útlém věku. Hlavně dcery byly dobrý artikl. A právě Gutu už jako tříleté mrně zaslíbil do dynastie Kapetovců. Vnukovi sicilského, jeruzalémského a neapolského krále Karla I. z Anjou, Karlu Martelovi. Jenže za tři roky poté uzaviral Rudolf Habsburský ve Vídni mírovou smlouvu s velemocným českým králem Přemyslem Otakarem II. a potřeboval ji nějak posichrovat. Panovníci se rozhádali právě kvůli trůnu římského krále. Pročež byli Kapetovci odsunuti a Guta byla zasnoubena s malým českým následníkem Václavem, budoucím vězněm na Bezdězu. Zároveň její bratr pojmenovaný po tatínkovi utvořil dvojici s Václavovou sestrou Anežkou. Tehdy ještě malý Rudolf netušil, že si ve dvaceti letech pojede do Prahy pro smrt. Zemřel totiž náhle a trochu záhadně během návštěvy svého českého královského švagra...

Jenže teď jsme ještě v roce 1278. Bitva na Moravském poli. Politická i osobní katastrofa Přemysla Otakara II. A průšvih pro české království. Jak vidno, mírová smlouva z roku 1276 dlouho nevydržela. Rudolf I. Habsburský se konečně zbavil svého největšího politického soka. A to doslova, jelikož jak je známo, Přemysl Otakar II. ve zmíněné bitvě padl.

Obě zasnoubení ale zůstala platná. K formálnímu dětskému sňatku došlo roku 1279 v Jihlavě. Načež Václav putoval na Bezděz a poté do Braniborska jako rukojmí. V Čechách byl chaos a taky Braniboři. Václav se mohl do Prahy vrátit až ve dvanácti letech. Už tehdy byl uzlíček nervů. Léta věznění se na něm podepsala zdravotně i psychicky. Všichni známe jeho proslavenou fobii z bouřky, ale mimo ni zřejmě trpěl křivicí a měl tuberkulózu.

Vlády se Václav ujal pod taktovkou partnera své matky Kunhuty, Záviše z Falkenštejna. A měl ho rád, protože mu pomáhal a taky dobře mu radil.

K domluvené svatbě Guty a Václava došlo počátkem roku 1285 v Chebu, kdy ženichovi a nevěstě bylo kolem čtrnácti let. Nevěsta dostala jako věno „vévodství Rakouské od hranic moravských až k hranicím dunajským“ a Chebsko, o které Přemysl Otakar II. přišel v rámci vídeňských mírových smluv. Nutno ovšem podotknout, že Václav se těchto území nikdy nedočkal. Následovala slavnostní svatební noc (!bylo jim čtrnáct!), po které odvezl Rudolf svou dceru nazpět do Německa. Záminkou bylo "hříšné" prostředí pražského královského dvora, tedy soužití na hromádce Václavovy matkyKunhuty se Závišem z Falkenštejna. Pravý důvod ale byl politický. Rudolf II. Habsburský nechtěl, aby se v Čechách narodil legitimní přemyslovský dědic.

Až když v roce 1287 ohlásil Vaclav korunovaci, k níž stejně nedošlo, přijela Guta do Prahy. Ač byla mladičká, rázně se chopila řízení pražského královského dvora. Kunhuta už byla po smrti, takže měla Guta volné pole. Podle zbraslavského kronikáře šlo o ženu půvabnou, vznešenou a především nesmírně cudnou a ctnostnou. Zřejmě ale také velice panovačnou, důslednou a rafinovanou. Už z domova přijela naočkovaná proti chytrému, schopnému a tedy "nebezpečnému" Závišovi z Falkenštejna. Takže nedala pokoj, dokud ho Václav nenechal popravit pověstným plknem před Hlubokou (1290). Svého značně neurotického a věcně postonavajícího manžela, který ve volných chvílích psal milostnou poezii hodnou největších minnesengerů, držela v šachu postelí. Říká se to. Trošku o tom vypovídá fakt, že mu během desetiletého manželství povila deset dětí: Přemysla Otakara, Václava, Anežku, Annu, Elišku, Gutu, Jana, dalšího Jana, Markétu a zase Gutu. Některá jména se opakovala, protože většina dětí brzy zemřela. Dospělosti se dožilo jen pět - Václav (pozdější III.), Anežka, Anna, Eliška a Markéta. Z Anny a Elišky se v budoucnosti staly české královny. A z Elišky Přemyslovny ještě k tomu matka Karla IV.

Guta navždy zůstala Habsburkovnou. A v tom smyslu působila i na manžela. Utínala hroty jeho mocenského vyskakování proti svému bratrovi Albrechtovi a podporovala Vaclavovy zájmy vmontovat se do Polska. Ale působila i pozitivně. Velmi pozvedla úroveň pražského královského dvora. Navázala tak na svou dávnou předchůdkyni Kunhutu Štaufskou. Umění jen kvetlo a královský pár sponzoroval básníky, iluminátory a podporoval minnesengery i rukopisce. Praha se zase na nějakou dobu stala významným kulturním centrem.

K léta plánované korunovaci na českého krále a královnu došlo až roku 1297. Velkolepé slavnosti se Guta zúčastnila těsně po porodu stejnojmenné dcery. A nebyla na tom dobře. Klempírovala už od devátého porodu a desátý jí nepřidal. Navíc zdlouhavá slavnost a veškeré ceremonie ji úplně vyčerpaly. Byla ještě v šestinedělí.

Guta zemřela dva týdny po své korunovaci - 18. června roku 1297. Bylo jí pouhých dvacet šest let. Krátký život ambiciozní české královny...

Autor: Šárka Bayerová | čtvrtek 22.10.2015 11:25 | karma článku: 29.81 | přečteno: 1731x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 376 | Diskuse

Šárka Bayerová

Šumava - krása, umění a rarity (fotoblog)

Na Šumavě není jen dolina. Tam je možností! Třeba se uchodit do bezvědomí, samozřejmě se kochat, ale taky zasmát.

8.9.2017 v 18:18 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 491 | Diskuse

Šárka Bayerová

O zázračné kapli s červeným srdcem

Tolik pomoci shůry se tam lidem dostalo. Když ale kaplička potřebovala zastání sama, žádný zázrak nepřišel...

6.9.2017 v 18:36 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 477 | Diskuse

Šárka Bayerová

Jmenovala se Mencía Calderón...

... a žila v šestnáctém století. Nedochoval se žádný její portrét a nemá ani pomník. A ten by si vážně zasloužila!

4.9.2017 v 23:50 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 814 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Počítání italských oveček

Počítat do padesáti je teoreticky naprostá brnkačka, ale pokud máte přepočítat padesát hemžících se Italů. kteří chvíli nepostojí a neustále se rafinovaně přemisťují a přelévají jak zrnka písku, končí všechna sranda.

21.9.2017 v 19:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Vratislav Kozak

Je sponzoring nejvyšší fotbalové a hokejové ligy pivovary smysluplný?

Tento příspěvek byl odpřednášen na konferenci v Bratislavě v roce 1999. Ukazuje, že se ve vrcholovém sportu spotřebovává hodně prostředků, výsledky reprezentace tomu však neodpovídají.

21.9.2017 v 17:51 | Karma článku: 2.74 | Přečteno: 109 | Diskuse

Lenka Šimková

Riskla jsem to… jsem knihovnice

„Budu knihovnicí,“ oznámila jsem kdysi hrdě doma při vyplňování přihlášky na vysokou školu... „Hm, nevypadáš jako někdo, kdo by pracoval v knihovně,“ odvětil tenkrát zamyšleně můj otec a nezvedl oči od knihy.

21.9.2017 v 16:42 | Karma článku: 10.71 | Přečteno: 354 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Před karlštejnským víkendem

Tak v sobotu to vypukne. Začneme se srážet na Karlštejně. S někým se možná potkáme už v kempu, s dalšími na nádraží, s dalšími v hospodě a nakonec všichni i s kastelánovic rodinou na hradě.

21.9.2017 v 15:26 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 152 | Diskuse

Jan Pražák

Taková to byla skvělá šéfová

Tak úplně ideální zas nebyla, unikalo jí, že Jarka s Milenou makají na plný plyn, ale Marta ráda brouzdává na internetu schovaná za monitorem. Ale uměla zorganizovat práci a hlavně se za svoje holky postavit, kdykoli bylo potřeba.

21.9.2017 v 14:43 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 661 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.