Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Méně slavná sestra

26. 11. 2015 11:12:31
Narodila se v Praze roku 1833 jako Žofie Rottová.Když dospěla, stala se překladatelkou a spisovatelkou. Zanechala po sobě rozsáhlé dílo, které ale tak nějak upadlo v zapomnění. Možná i proto, že měla starší sestru Johannu...

A tahleta Johanna se proslavila pod jménem Karolína Světlá.

Sestry se narodily v bohaté pražské obchodnické rodině. Žádné velké vlastenčení se tam neprovozovalo. Ale moderní výchova možná ano. Johanna a Žofie byly členkami nejen Minervy, ale i slavného Klubu amerických dam, který založil Vojta Náprstek. Také se jim dostalo velice dobrého vzdělaní. Ony i jejich další tři sourozenci ovládali několik jazyků a byli vedeni i ekonomickým směrem kvůli rodinnému obchodu.

Ale tradice je tradice. Johanna i Žofie byly provdány z rozumu. Nakolik mohutně to zamávalo životem Johanny - tehdy už Karolíny Světlé - víme všichni.

Žofie se stala manželkou o sedmnáct let staršího lékaře. Josef Podlipský už jako student psal články do Světozoru a do časopisu Květy. V roce 1852 si v Praze otevřel soukromou lékařskou praxi (léčil i Boženu Němcovou), v niž nikdy neodmítal nemajetné. Proslul jako lékař chudých. K tomu všemu byl velice aktivní český vlastenec a jeho vášeň pro literární tvorbu nakazila nejen jeho ženu Žofii, ale i švagrovou Johannu. A tak se u nás narodily dvě nové spisovatelky - Karolína Světlá a Sofie Podlipská.

Žofie hodně překládala z francouzštiny, hlavně George Sandovou. A rozjela ve velkém také vlastní tvorbu. Dá se říct, že ve kvantitě předčila svou sestru. Na svou dobu se jednalo o velice kvalitní díla, ale dnes jsou takřka neznámá. Její akční rádius byl neuvěřitelný. Věnovala se tvorbě pro děti (pohádka O Palečkovi ...), pokusila se o výchovnou literaturu ( Povidky a bajky pro drobné dětičky, které se rády učí číst, Studie sociální a výchovná...) , hodně se věnovala historii (Anežka Přemyslovna, Přemysl Otakar II., Jaroslav ze Šternberka...) a psala jeden román za druhým (Osud a nadání, Mraveniště, Iluze, Břeh ...). Nezapomněla ani na české časopisy. Přispívala do Osvěty, Zlaté Prahy, Světozoru a Kwětů. Redigovala Ženskou bibliotéku a měla svůj vlastní almanach Souzvuk. Jenže kvantita byla často na úkor kvality, a tak se na ni jako na spisovatelku poněkud pozapomnělo. Proslavila se úplně něčím ,jiným.

Díky Sofii Podlipské zůstala totiž zachována nádherná a o velké lásce vypovídající korespondence mezi Janem Nerudou a Karolínou Světlou. Když byl totiž odhalen jejich vztah, musela Světlá na příkaz svého manžela Mužáka Nerudovy dopisy spálit. Jenže naštěstí byl vztah sester natolik důvěrný, že Světlá opisovala listy od Nerudy do své korespondence se Sofií. A když si Mužák vyžádal i vrácení dopisů své ženy Nerudovi, stihla je Podlipská před zničením opsat.

A pak Sofie Podlipská v roce 1867 ovdověla. Její oblíbený a hodný manžel zemřel padesátiletý. Ji bylo pouhých třicet tři let. Věnovala se výchově svých dětí. Ze syna Prokopa se později stal významný český politik a poslanec Dcera Ludmila si zajistila popularitu poněkud jinak.

Všechno začalo tím, že se Sofie Podlipská jako zralá žena zamilovala do mladého literáta Emila Frídy, který psal pod jménem Jaroslav Vrchlický. Stalo se tak v době, kdy mu obětavě pomáhala a hlavně mu dělala vrbu. Vrchlický totiž byl značně nepohledný mladík s mnoha úzkostmi. V té době už dospivala její dcera Ludmila. A Podlipská udělala něco zvláštního. Dala tyhle dva mladé dohromady.

V roce 1877 se slavila svatba a šestnáctiletá Ludmila se stala paní Frídovou. Zpočátku bylo manželství šťastné. Narodila se jim dcera. A pak jednoho dne potkala Ludmila herce Jakuba Seiferta, proslulého pražského proutníka. Propadla jeho kouzlu. Milenci se scházeli se v Chuchli tak dlouho a kvalitně, až o tom věděli v Praze všichni, jenom Vrchlický ne. Z jejich vztahu se dokonce narodily dvě děti. Po několika letech vztahu se Ludmila manželovi dramaticky přiznala. Možná čekala rozuzlení s láskyplným odpuštěním jako v románech, které vášnivě ráda četla. Nic takového se nekonalo. Jen telegraficky: Vrchlický se nejdřív nervově zhroutil a pak se s Ludmilou rozešel. Děti ale neobětoval. Uznal je za vlastní. A vděčná "dcera" - herečka Eva Vrchlická - na to nikdy nezapomněla...

Její babička Sofie Podlipská z takového skandálu asi moc velkou radost neměla. Ale už byla dostatečně vytrénovaná. A tak další dramatické období svého života překousla a psala dál do posledních dní svého života. Zemřela 17. prosince roku 1897. Bylo jí šedesát čtyři let...

Autor: Šárka Bayerová | čtvrtek 26.11.2015 11:12 | karma článku: 29.96 | přečteno: 1239x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 376 | Diskuse

Šárka Bayerová

Šumava - krása, umění a rarity (fotoblog)

Na Šumavě není jen dolina. Tam je možností! Třeba se uchodit do bezvědomí, samozřejmě se kochat, ale taky zasmát.

8.9.2017 v 18:18 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 491 | Diskuse

Šárka Bayerová

O zázračné kapli s červeným srdcem

Tolik pomoci shůry se tam lidem dostalo. Když ale kaplička potřebovala zastání sama, žádný zázrak nepřišel...

6.9.2017 v 18:36 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 477 | Diskuse

Šárka Bayerová

Jmenovala se Mencía Calderón...

... a žila v šestnáctém století. Nedochoval se žádný její portrét a nemá ani pomník. A ten by si vážně zasloužila!

4.9.2017 v 23:50 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 814 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Počítání italských oveček

Počítat do padesáti je teoreticky naprostá brnkačka, ale pokud máte přepočítat padesát hemžících se Italů. kteří chvíli nepostojí a neustále se rafinovaně přemisťují a přelévají jak zrnka písku, končí všechna sranda.

21.9.2017 v 19:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Vratislav Kozak

Je sponzoring nejvyšší fotbalové a hokejové ligy pivovary smysluplný?

Tento příspěvek byl odpřednášen na konferenci v Bratislavě v roce 1999. Ukazuje, že se ve vrcholovém sportu spotřebovává hodně prostředků, výsledky reprezentace tomu však neodpovídají.

21.9.2017 v 17:51 | Karma článku: 2.74 | Přečteno: 119 | Diskuse

Lenka Šimková

Riskla jsem to… jsem knihovnice

„Budu knihovnicí,“ oznámila jsem kdysi hrdě doma při vyplňování přihlášky na vysokou školu... „Hm, nevypadáš jako někdo, kdo by pracoval v knihovně,“ odvětil tenkrát zamyšleně můj otec a nezvedl oči od knihy.

21.9.2017 v 16:42 | Karma článku: 11.45 | Přečteno: 375 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Před karlštejnským víkendem

Tak v sobotu to vypukne. Začneme se srážet na Karlštejně. S někým se možná potkáme už v kempu, s dalšími na nádraží, s dalšími v hospodě a nakonec všichni i s kastelánovic rodinou na hradě.

21.9.2017 v 15:26 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 155 | Diskuse

Jan Pražák

Taková to byla skvělá šéfová

Tak úplně ideální zas nebyla, unikalo jí, že Jarka s Milenou makají na plný plyn, ale Marta ráda brouzdává na internetu schovaná za monitorem. Ale uměla zorganizovat práci a hlavně se za svoje holky postavit, kdykoli bylo potřeba.

21.9.2017 v 14:43 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 668 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.