Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jen sestra

15. 12. 2015 18:20:48
Proč jen? Její bratři Vilém a Petr ji totiž svou slávou prakticky zastínili. Jmenovala se Eva a také ona prožila zajímavý život, který stojí za zmínku...

Byla z Rožmberka. Její otec se jmenoval Jošt (III.) a matka Anna z Roggendorfu. Z jejich manželství se Evě narodilo šest sourozenců: Ferdinand (zemřel jako miminko), Alžběta, Oldřich (zemřel roční), Vilém, Bohunka a Petr Vok. Nejstarší sestra se jmenovala Anna a byla z otcova prvního manželství.

Eva se narodila 12. dubna 1537, dva roky po Vilémovi. Dětství prožila s bratry a sestrami v Jindřichově Hradci. Už jen s matkou, protože otec zemřel v říjnu 1539, jen čtrnáct dnů po narození Petra Voka. A tak, když Eva dospěla, postarali se o její další osud právě její dva slavní sourozenci. Ale i ona měla jednu velkou poradní zásluhu. Když jednou v lese spadla z koně, pomohl jí z nesnází neznámý muž. Jmenoval se Jakub Krčín a původem byl z Jelčan. Nedostudovaný, ale šikovný rybníkář, tehdy řídil hospodářství kláštera v Borovanech. Slovo dalo slovo, Eva se doma přimluvila, a Jakub Krčín v roce 1561 nastoupil u Rožmberků jako podpurkrabí. A bylo to šťastné rozhodnutí, jak ukázala budoucnost. Díky němu rožmberské panství jen vzkvétalo a Krčín neustále profesně rostl. A my se dnes těšíme z jeho rybníků.

Vilém a Petr Vok se pohybovali v nejvyšších císařských kruzích. Ve Vídni nebo při korunovaci Maxmiliána II. (1562) v Prešpurku se seznámili s chorvatským bánem Mikulášem Šubičem Zrinským. Šlo o veleslavného vojevůdce a neohroženého turkobijce. Už jako mladík pomáhal v roce 1529 bránit Vídeň před vojskem sultána Sulejmana Nádherného. A jelikož Turci nedali pokoj ani potom, Nikola Šubić Zrinski proti nim bojoval neohroženě dál a získával další vavříny. I když občas některé bitvy prohrál.

A tak mladé Rožmberky napadlo, že by to mohl být dobrý ženich pro dosud neprovdanou Evu. Vojevůdce byl od roku 1561 vdovec s mnoha dětmi. Jeho žena Katarína Frankopan jich prý porodila minimálně třináct, ale některé zemřely, aniž se dožily dospělosti.

Když si Eva v roce 1564 Mikuláše Zrinského brala, bylo jí dvacet sedm. Ženich byl sice udatný, ale o třicet let starší. Svatba byla samozřejmě velkolepá, jak se na Rožmberky slušelo. I když měli smutek, jelikož Vilémovi zemřela manželka...

Hned po svatbě odjeli novomanželé do chorvatského sídla Zrinských - na hrad Čakovec. A do roka byl na světě jejich syn Jan, budoucí hlavní dědic Rožmberského majetku.

Klidný pobyt na Čakovci pak narušili Turci. Sultán Sulejman zase pořádal tažení. A vzhledem k tomu, že od bitvy u Moháče (1526) byly dvě třetiny Uher součástí Osmanské říše, bylo ohrožení habsburské říše opravdu veliké. Spolehlivý a Turky obávaný Mikuláš Zrinský se stal velitelem strategické pevnosti Siget (maď. Szigetvár) - vodniho hradu asi 120 km na východ od Čakovce. Před odchodem Mikuláš ještě stihl zplodit dceru neznámého jména, která se Evě narodila někdy v polovině roku 1566.

Sigetští obránci se dlouho drželi. Čekali českou pomoc, které velel Mikulášův švagr Vilém z Rožmberka. Jenže čeští páni se zasekli u Rábu a do bojů vůbec nezasáhli. Údajně z důvodu nerozhodnosti císaře Maxmiliána II. Jenže se taky povídá, že Češi se do bojů s Turky moc nehrnuli. Prý se se hromadně dopředu omlouvali. Byli často nemocní, stávaly se jim nenadálé úrazy a někteří se dokonce vymlouvali na "schátralost těla, špatné nohy, stáří a tloušťku." Zdá se, že k modrým knížkám jsme tíhli už v renesanci...

Mikuláš Zrinský se s více než dvěma tisíci Chorvatů a uherských žoldnéřů na Sigetu hrdinně bránil déle než měsíc. Přesila Turků byla obrovská. Nakonec se jim podařilo hrad zapálit. Tehdy Mikuláš v čele zbylých vojáků vyběhl z plamenů a vrhl se do přímého boje. Turci ho zranili, zajali a 7. září roku 1566 sťali. Jeho hlavu pak poslali budínskému pašovi, který ji poté nechal doručit do ležení Maxmiliánova císařského vojska.

Eva ovdověla. Zpočátku se o ni a děti postaral Mikulášův syn z prvního manželství Jiří. V této souvislosti dodám jednu zajímavou informaci: Jiřího syn, pojmenovaný po dědečkovi, tedy Mikuláš, se později oženil s dcerou Alžběty Báthoryčky - Čachtické paní.

Jakmile došlo k vypořádání dědictví, vrátila se Eva s dětmi do Čech. Usadila se v Českém Krumlově, ve vdovském domě po své matce. Za pár let se přestěhovala k bratrovi Petru Vokovi do Bechyně, kde se žil pravý renesanční život.

A pak se zamilovala. Na jedné ze slavností poznala Eva nepříliš zámožného italského šlechtice Paola di Gassoldo. V roce 1578 si ho vzala a odešla s ním do Mantovy. Jen s onou dcerou, jejíž jméno neznáme. Syna Jana si totiž velice oblíbili jeho strýcové, kteří neměli děti. Hlavně Petr Vok měl pro něj slabost. A tak zůstal Jan u Rožmberků, kde vyrůstal jako dědic. Dostalo se mu skvělého vzdělaní a výchovy, která směřovala ke dvorské kariéře. Povedlo se. V roce 1582 se Jan Zrinský ze Serynu stal pážetem císaře Rudolfa II.

A Eva? Žila v cizině a možná už tehdy se stala tak trochu zapomenutou sestrou. Zemřela v Mantově roku 1591. Do Čech se už nikdy nevrátila...

Autor: Šárka Bayerová | úterý 15.12.2015 18:20 | karma článku: 28.00 | přečteno: 1154x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 376 | Diskuse

Šárka Bayerová

Šumava - krása, umění a rarity (fotoblog)

Na Šumavě není jen dolina. Tam je možností! Třeba se uchodit do bezvědomí, samozřejmě se kochat, ale taky zasmát.

8.9.2017 v 18:18 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 491 | Diskuse

Šárka Bayerová

O zázračné kapli s červeným srdcem

Tolik pomoci shůry se tam lidem dostalo. Když ale kaplička potřebovala zastání sama, žádný zázrak nepřišel...

6.9.2017 v 18:36 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 477 | Diskuse

Šárka Bayerová

Jmenovala se Mencía Calderón...

... a žila v šestnáctém století. Nedochoval se žádný její portrét a nemá ani pomník. A ten by si vážně zasloužila!

4.9.2017 v 23:50 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 814 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Počítání italských oveček

Počítat do padesáti je teoreticky naprostá brnkačka, ale pokud máte přepočítat padesát hemžících se Italů. kteří chvíli nepostojí a neustále se rafinovaně přemisťují a přelévají jak zrnka písku, končí všechna sranda.

21.9.2017 v 19:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Vratislav Kozak

Je sponzoring nejvyšší fotbalové a hokejové ligy pivovary smysluplný?

Tento příspěvek byl odpřednášen na konferenci v Bratislavě v roce 1999. Ukazuje, že se ve vrcholovém sportu spotřebovává hodně prostředků, výsledky reprezentace tomu však neodpovídají.

21.9.2017 v 17:51 | Karma článku: 2.74 | Přečteno: 119 | Diskuse

Lenka Šimková

Riskla jsem to… jsem knihovnice

„Budu knihovnicí,“ oznámila jsem kdysi hrdě doma při vyplňování přihlášky na vysokou školu... „Hm, nevypadáš jako někdo, kdo by pracoval v knihovně,“ odvětil tenkrát zamyšleně můj otec a nezvedl oči od knihy.

21.9.2017 v 16:42 | Karma článku: 11.45 | Přečteno: 375 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Před karlštejnským víkendem

Tak v sobotu to vypukne. Začneme se srážet na Karlštejně. S někým se možná potkáme už v kempu, s dalšími na nádraží, s dalšími v hospodě a nakonec všichni i s kastelánovic rodinou na hradě.

21.9.2017 v 15:26 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 155 | Diskuse

Jan Pražák

Taková to byla skvělá šéfová

Tak úplně ideální zas nebyla, unikalo jí, že Jarka s Milenou makají na plný plyn, ale Marta ráda brouzdává na internetu schovaná za monitorem. Ale uměla zorganizovat práci a hlavně se za svoje holky postavit, kdykoli bylo potřeba.

21.9.2017 v 14:43 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 668 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.