Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vdávala se v Praze

7. 01. 2016 14:22:44
Sice v katedrále s. Víta, ale bez ženicha. Prostě svatba císařské dcerky v zastoupení. Jmenovala se Anna a byla nejstarší ze šestnácti sourozenců.

U nás v Čechách jsou nejprofláknutejší její dva mladší bratři. Rudolf a Matyáš. Oba pozdější císařové a také čeští králové. Víc tu ale odjakživa trpíme na Rudolfa. I přes jeho proslavený habsburský ret, obrazně řečeno...

Rodiče houfu zmíněných dětí byli Maxmilián II. Habsburský a Marie Španělská. Bratranec a sestřenice v první linii. Proto také hodně jejich potomků nepřežilo dětství. Někteří ale měli štěstí a vyvedli se. Například Alžběta, francouzská královna. Ta byla velice krásná a chytrá. A její sestra Anna údajně také.

Anna se narodila roku 1549 ve španělském Valladolidu, když byl ještě císařem její dědeček Karel V. Už odmalička byla žádanou nevěstou. A tak od čtyř let vyrůstala na dvoře ve Vídni, kde se jí dostalo náležitého vychování a vzdělaní. Ani na lásku ke všemu španělskému se nezapomnělo. O to se postarala maminka, španělská infantka. Když se pak císařem stal Annin druhý dědeček Ferdinand I., rozhodlo se o zasnoubení v rámci rodiny. Zase, jak jinak. Habsburkové to snad ani jinak neuměli. Anna se měla provdat za svého bratrance Dona Carlose, syna španělského krále Filipa II., jehož otcem byl zase císař Karel V., tedy dědeček obou dvou snoubenců.

Byla to úděsná volba, jelikož na Donu Carlosovi se opakované příbuzenské sňatky podepsaly snad nejvíc. Fyzicky i duševně. Však už jsme ho tu proprali. Pro jistotu přidávám proklik, jelikož osudy jsou tu značně provázané. Naštěstí ale zmíněný zvrhlý šílenec zemřel dříve, než ke svatbě došlo. Shodou okolností ve stejném roce (1568) už potřetí ovdověl jeho otec Filip II. Slovo dalo slovo a Anna si nakonec místo bratrance vzala vlastního strejdu, který už zase neměl mužského dědice.

První svatba proběhla na pražském hradě a v zastoupení, jak už bylo řečeno. Stalo se tak 4. května roku 1570. Poté se novomanželka Anna vydala na dlouhou cestu za svým španělským královským manželem. Vezla s sebou i dva mladší bratry, Albrechta a Václava, kteří měli být nadále vychováváni u španělského dvora. Rudolf tam už dávno byl.

Cesta byla dlouhá, jelikož se jelo oklikou přes Nizozemí. Kvůli bezpečnosti. Ve Středozemním moři totiž zrovna dost řádili piráti. A tak po dvou měsících - už po moři - doputovala nová španělská královna nejdříve do Santanderu a Lareda. Poté pokračovala po souši přes Burgos a Valladolid do Segovie, kde se konečně 12. září slavila svatba se vším všudy, tedy i se ženichem osobně. Filipovi bylo čtyřicet tři let, Anně jednadvacet. On ale vypadal daleko starší a Anna zase mladší. Křehká blonďatá kráska s modrýma očima a porcelánovou pletí se velice podobala babičce Anně Jagellonské. Prý i povahou a temperamentem. A představte si, při tom všem, že manželství prý bylo velmi šťastné. Údajně Anninou zásluhou. Říká se, že byla milá a hlavně moc hodná. Dokázala si získat i srdce svých dvou maličkých nevlastních dcer, které měl Filip s Alžbětou z Valois. Když infantky Isabel Clara Eugenia a Catalina Micaela poprvé Annu viděly, řekl jim otec: Polibte ruku své matce! Tříletá Catalina poslechla, ale starší čtyřletá Isabel se rozkřičela: Ne, to není žádná moje matka! Špatný začátek měl ale dobrý konec. Holčičky si Annu zamilovaly a ona jim byla dobrou a laskavou matkou.

A byla i ukázkovou královnou. Nikdy se totiž nepletla do politiky. Raději se věnovala výchově infantek a své velké vášni, kterou také zdědila po své babičce Anně Jagellonské - vyšívání na vysoké umělecké úrovni. A pak v roce 1571 oznámila královna konečně těhotenství. V tu chvíli se stala středem veškerého dění a opečovávání. Nesměla nic dělat, dokonce jí zakazovali i chodit - přenášeli ji na židli. Lékař ji neopustil ani na chvíli.

Toužebně očekávaný dědic se narodil 4. prosince roku 1571 a dostal jméno Fernando. Tedy Ferdinand po císařském dědečkovi. Tehdy se ještě při samém jásotu netušilo, že zemře sedmiletý. A pak ob rok následovali další synové: Carlos Lorenzo (zemřel dvouletý), Diego Felix (zemřel sedmiletý) a Felipe/Filip, ze kterého se konečně stal následník a král Filip III.

Dcera Marie se narodila počátkem roku 1580. Po jejím porodu byla Anna nesmírné vyčerpaná a odmítala jakoukoliv potravu. Jen pila. Někdy se uvádí, že možná šlo o anorexii. Každopádně královna natolik zeslábla, že se všichni báli, že zemře. Už k ní povolali kněze. A ten prý Anně natolik promluvil do duše, že začala jíst. Její stav se dokonce zlepšil natolik, že znovu otěhotněla. V té době už byla i královnou portugalskou.

Jenže na podzim přišla chřipková epidemie. Král Filip onemocněl tak těžce, že dokonce sepsal závěť. Anna za ním hned odjela do Badajozu. Filip se začal zázračně uzdravovat, ale Anna se nakazila. Ihned povolali ty nejlepší lékaře z univerzit v Salamance a Alcalá de Henares. Jenže ti začali královnu léčit tehdejšími osvědčenými metodami, především pouštením krve a projímadly. Taková terapie Anně vůbec nepomohla a v kombinaci s vysokými horečkami byla smrtící.

Anna zemřela na zástavu srdce 26. října roku 1580. Byla v šestém měsíci těhotenství. Zlomený král Filip ji nechal pochovat v královském panteonu sv. Vavřince v El Escorialu. Jako jedinou ze svých manželek. A nikdy se už neoženil, i když milovanou Annu přežil o celých osmnáct let...

Autor: Šárka Bayerová | čtvrtek 7.1.2016 14:22 | karma článku: 28.31 | přečteno: 1301x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 376 | Diskuse

Šárka Bayerová

Šumava - krása, umění a rarity (fotoblog)

Na Šumavě není jen dolina. Tam je možností! Třeba se uchodit do bezvědomí, samozřejmě se kochat, ale taky zasmát.

8.9.2017 v 18:18 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 491 | Diskuse

Šárka Bayerová

O zázračné kapli s červeným srdcem

Tolik pomoci shůry se tam lidem dostalo. Když ale kaplička potřebovala zastání sama, žádný zázrak nepřišel...

6.9.2017 v 18:36 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 477 | Diskuse

Šárka Bayerová

Jmenovala se Mencía Calderón...

... a žila v šestnáctém století. Nedochoval se žádný její portrét a nemá ani pomník. A ten by si vážně zasloužila!

4.9.2017 v 23:50 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 814 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Počítání italských oveček

Počítat do padesáti je teoreticky naprostá brnkačka, ale pokud máte přepočítat padesát hemžících se Italů. kteří chvíli nepostojí a neustále se rafinovaně přemisťují a přelévají jak zrnka písku, končí všechna sranda.

21.9.2017 v 19:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Vratislav Kozak

Je sponzoring nejvyšší fotbalové a hokejové ligy pivovary smysluplný?

Tento příspěvek byl odpřednášen na konferenci v Bratislavě v roce 1999. Ukazuje, že se ve vrcholovém sportu spotřebovává hodně prostředků, výsledky reprezentace tomu však neodpovídají.

21.9.2017 v 17:51 | Karma článku: 2.74 | Přečteno: 119 | Diskuse

Lenka Šimková

Riskla jsem to… jsem knihovnice

„Budu knihovnicí,“ oznámila jsem kdysi hrdě doma při vyplňování přihlášky na vysokou školu... „Hm, nevypadáš jako někdo, kdo by pracoval v knihovně,“ odvětil tenkrát zamyšleně můj otec a nezvedl oči od knihy.

21.9.2017 v 16:42 | Karma článku: 11.45 | Přečteno: 375 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Před karlštejnským víkendem

Tak v sobotu to vypukne. Začneme se srážet na Karlštejně. S někým se možná potkáme už v kempu, s dalšími na nádraží, s dalšími v hospodě a nakonec všichni i s kastelánovic rodinou na hradě.

21.9.2017 v 15:26 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 155 | Diskuse

Jan Pražák

Taková to byla skvělá šéfová

Tak úplně ideální zas nebyla, unikalo jí, že Jarka s Milenou makají na plný plyn, ale Marta ráda brouzdává na internetu schovaná za monitorem. Ale uměla zorganizovat práci a hlavně se za svoje holky postavit, kdykoli bylo potřeba.

21.9.2017 v 14:43 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 668 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.