Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O princezně, která milovala pávy

27. 06. 2016 13:30:00
Victoria Kawekiu Ka'iulani Lunalilo Kalaninuiahilapalapa Cleghorn. Hodně jazykolamné jméno. Princeznovské a havajské...

Victoria se narodila roku 1875 a byla napůl Skotka. Její otec - Archibald Scott Cleghorn - byl guvernér Oahu a maminka - Miriam Kapili Likelike Kekaukuohi - pocházela z královského rodu velkého náčelníka a krále Kamehamehy I.. Takže byla taky princezna. A v roce 1874 Miriam ještě povýšila - když se její bratr David Kalakaua stal havajským králem.

Dcerka se vznešenému smíšenému páru narodila až pět let po svatbě a zůstala jejich jediným dítětem. Světlo světa spatřila v Honolulu, v domě své kmotry princezny Ruth Ke'elikalani. Do kolébky od ní hned dostala velkolepý dar - usedlost Ainahau ve Waikiki. Při křtu dostala dívenka jméno Victoria po anglické královně. Ale už dávno měla i své havajské - Ka ́iulani - v překladu "nejvyšší bod nebe".

Jelikož princeznin otec byl vdovec, měla Ka ́iulani tři starší polorodé sestry z jeho prvního manželství. Celá rodina žila v Ainahau, v domě s nádhernou zahradou plnou květin a pávů, kde se scházela vybraná společnost. Rodinným přítelem byl například spisovatel Robert Louis Stevenson, kterého měla Victoria velice ráda. Byl to hezký a šťastný život, ale tak nějak skončil, když bylo Victorii dvanáct let. Zemřela jí maminka. A protože Ka ́iulani byla ve druhé linii možného nástupnictví na havajský trůn, rozhodlo se, že nejvhodnější by byla britská výchova a vzdělání. A tak se malá princezna vydala do Anglie.

V prestižním dívčím penzionátu v Great Harrowden (Northamptonshire) čtyři roky studovala angličtinu, latinu, matematiku a historii. Také se věnovala malířství a hudbě. Jenže v době její nepřítomnosti došlo na Havaji k mnoha změnám. Nepříznivým. Král Kalakaua se údajně snažil povýšit své království na polynéské impérium - spojením se souostrovím Samoa. Některým se zdálo, že králova moc příliš stoupá (hlavně Britům) a vznikly z toho vnitropolitické třenice. Jedni žádali královu abdikaci a chtěli trůn předat jeho sestře Lili'uokalani, druzí propagovali, že nejlepší cesta by byla anexe ostrovů ze strany USA. Neshody vyústily v tzv "Bajonetovou ústavu", kterou král musel podepsat pod hrozbou, že jinak bude sesazen. S jeho plány byl konec. Stal se v podstatě jen figurkou. A tak se dal na cestování. Jako úplně první havajský král objel David Kalakaua celý svět. A jelikož si rád užíval - miloval hlavně dobré jído a pití - soustavně si ničil zdraví. Roku 1891 zemřel v San Francisku na selhání ledvin.

Královnou se stala princezna Lili'uokalani, Victoriina teta. A ta hned vyhlásila svou neteř dědičkou havajského trůnu. A poradci a rodina začali kout pikle. Jelikož byla Victoria stále ještě v Anglii, zažádali pro ni o audienci u královny Viktorie, a naplánovali princezně-následnici propagační cesty po Británii. Měla lobbovat za práva svého rodu.

Ale neklaplo to. Z audience u královny sešlo. Victoria nakonec odjela do New Yorku, protože mezitím Spojené státy americké anektovaly Havaj (1893). Princezna několikrát veřejně vystoupila a kategoricky odmítla zabrání své země. Odjela i do Washingtonu, kde se v Bílém domě setkala s prezidentem Groverem Clevelandem a jeho manželkou. Prý na ně velice zapůsobila. Její argumenty natolik zaujaly, že prezident přislíbil zvážit celou situaci. Ale nestalo se. Královna byla sesazena, USA převzaly na Havaji moc a z Victorie Ka ́iulani se stala "poslední havajská princezna". Tak ji totiž nazývá historie.

Ka ́iulani ještě nějakou dobu cestovala a přednášela v Evropě. Stála bojovala za svobodu své země. Pak ji ale zastihla špatná zpráva - zemřel přítel z jejího dětství, Robert Louis Stevenson. Zdrtilo ji to. A když krátce po něm odešla i její nejmilovanější sestra Annie, už toho bylo moc. Ka ́iulani onemocněla.

Na Havaj vrátila v roce 1897. A došlo k paradoxu - klima rodné země jí vůbec nesvědčilo - pořád postonávala. I když žila v kruhu lidí, kteří ji milovali a neustále o ni pečovali. Její otec stále budoval a rozšiřoval nádhernou zahradu plnou pávů, které jeho dcera tolik milovala...

Koncem roku 1898 zastihla Ka ́iulani při projížďce na koni bouře. Dostala zápal plic. Od té doby se její zdraví už jen zhoršovalo. Poslední havajská princezna zemřela 6. března roku 1899. Bylo jí pouhých dvacet tři let.

Havajané si dodnes myslí, že Ka ́iulani puklo žalem srdce ze všech ztrát, které přišly v jejím - tak krátkém - životě.

S Ka ́iulani odešla i celá moje milovaná Havaj - řekl princeznin otec na jejím pohřbu...

Autor: Šárka Bayerová | pondělí 27.6.2016 13:30 | karma článku: 23.03 | přečteno: 763x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 18.94 | Přečteno: 371 | Diskuse

Šárka Bayerová

Šumava - krása, umění a rarity (fotoblog)

Na Šumavě není jen dolina. Tam je možností! Třeba se uchodit do bezvědomí, samozřejmě se kochat, ale taky zasmát.

8.9.2017 v 18:18 | Karma článku: 23.43 | Přečteno: 484 | Diskuse

Šárka Bayerová

O zázračné kapli s červeným srdcem

Tolik pomoci shůry se tam lidem dostalo. Když ale kaplička potřebovala zastání sama, žádný zázrak nepřišel...

6.9.2017 v 18:36 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 476 | Diskuse

Šárka Bayerová

Jmenovala se Mencía Calderón...

... a žila v šestnáctém století. Nedochoval se žádný její portrét a nemá ani pomník. A ten by si vážně zasloužila!

4.9.2017 v 23:50 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 810 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Siemko

Islámský terorismus

Pokud nelhal překlad projevu prezidenta Trumana v OSN, neváhal vyslovit to, co je leckde mediálně nepřípustné. Jednoznačně označil teroristy, kteří své masové vraždy páchají se zvoláním Alláhu Akbar, jako Islámský terorismus.

19.9.2017 v 18:59 | Karma článku: 16.43 | Přečteno: 317 | Diskuse

Kateřina Kostrůnková

Pustošená Amerika hlásí desítky mrtvých, Jižní Asie přes 2100 obětí. Nevyváženost médií.

Hurikány v Americe ukazují nejen sílu přírody, ale především sílu médií. Všechna pozornost je obrácena k západu. O silném monzunu a jeho obětech v jižní Asii se však téměř neinformuje.

19.9.2017 v 18:48 | Karma článku: 12.00 | Přečteno: 221 | Diskuse

Karel Trčálek

Komu je určena propaganda synka z Poruby?

Podle pamětníků býval prý synek z Poruby celkem vtipným pozorovatelem života. On sám nejlíp ví, proč se dal na propagandu, poněkud směšnou ve své předstírané nevážnosti

19.9.2017 v 18:42 | Karma článku: 11.86 | Přečteno: 474 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jasné známky diskriminace

Klíčová slova tohoto miniblogu: kauza, nésti, známka, jasný, diskriminace, střelná zbraň, pouhý, záminka, nepřijetí, škola.

19.9.2017 v 18:15 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 378 | Diskuse

Markéta Kabourková

Umění sportu

Umění a sport nás provází od nepaměti a jdou společně ruku v ruce na celém světě. Nejen estetická, ale rovněž etická kultura spojují umění se sportem.

19.9.2017 v 18:08 | Karma článku: 16.08 | Přečteno: 87 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.