Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krvavé kámošky

18. 07. 2016 10:01:14
Stalo se, že se jednou na moři náhodou setkaly dvě holky. A obě si o té druhé myslely, že je chlap...

A taky si obě vybraly pro ženy neobvyklé řemeslo. Byly totiž pirátky.

Narodily se do zlaté doby pro námořní loupení. A jelikož daleko víc se ví o té první, bude to dnes hodně o ní. Navíc se o veleproslavené Anne začaly vyprávět natolik přifouknuté historky, až to přešlo do seriózních legend. Takže i některá "fakta" musíme brát s rezervou.

Anne se narodila kolem roku 1700 jako nemanželská v County Cork v Irsku. Její otec William Cornac měl dlouholeté pletky se svou služkou Mary. Když se jejich vztah provalil a oni se vzali, přišel skandál. Bohatý muž na úrovni a služka! A tak odjeli do Ameriky začít nový život. Usadili se v Charles Townu (dnes Charleston) v Jižní Karolíně. A vedlo se jim tam dobře. Koupili si bavlníkovou plantáž, dobře hospodařili, a tak se jim peníze jen sypaly. Takže malá Anne měla veškerou opateru bohatého jedináčka. Když začala chodit do prestižní dívčí školy, přišly trable. Velice inteligentní holčičku totiž vyučování nudilo. Navíc byla dost divoká a vzteklá. Ve třinácti letech prý - během slavnostního oběda - pobodala jídelním nožem služku tak vážně, že zemřela.

Rodiče nevěděli, co s ní. Dívka neustále utíkala z domova, ale taky se ráda zase vracela do naservírovaného přepychu. Když jí bylo šestnáct, zbláznila se do romantických pirátských historek. A tak jednoho dne pláchla až na Bahamy. Cestou se seznámila s námořníkem Jamesem Bonnym, kterého si hned vzala. A vrátila se s ním do Charles Townu v domnění, že tatínek bude natolik štěstím bez sebe, že ji konečně vidí, že začne cvakat prachy. Jenže táta si na zadek nesedl, ba právě naopak. Poměrně rychle prohlédl "numismatické" záměry svého novopečeného zetě. A jelikož nebyl ducha mdlého ani rozumu matného, odmítl vyplatit Annino věno. A ještě ke všemu dcerku vydědil, čímž ji rozzuřil do nepříčetnosti. Legenda praví, že vytočená Anne otci vzápětí podpálila plantáž. Načež se s manželem vrátila na Bahamy, aby v New Providence začali nový život. James Bonny se asi snažil, protože dostal místo u guvernéra. Jenže pořád jezdil po nějakých inspekčních cestách. Anne se doma začala nudit...

Ač měla skvělé vychování, které jí vtloukala do hlavy tehdejší prudérní doba, bylo Anne naprosto jedno, co si o ní kdo myslí. Dělala si, co chtěla. Na veřejnosti i ve své posteli. Hlavně střídala milence. ve volných chvílích s oblibou chodila do námořních hospod, kde se s mořskými vlky opíjela a hltala jejich dramatické vyprávěnky. Až konečně jednoho dne potkala opravdového piráta - Jacka Rackhama. Ten se ovšem proslavil pod jménem, Calico Jack, jelikož děsně rád nosil šaty z látky zvané kaliko. Ve své době byl známý jak svou statečností, tak i tím, že nezkazil žádnou zábavu. Pročež byl všeobecně populární. A hlavně - přispěl nesmazatelně do historie. Jeho vlajka se natolik líbila, že se v různých variantách stala symbolem všech pirátů na světě...

Calico Jack se do Anne zamiloval jako blázen. Důkazem jeho posedlosti je, že ji na tajňačku vzal k sobě na loď. I když tehdy ženské na pirátské palubě nosily smůlu, a bylo tedy naprosto nemyslitelné je tam mít. Pročež se Anne převlékla za drsného mládence. A mezi posádku ihned zapadla. Nic si nenechala líbit, údajně prý zapíchla několik svých kumpánů, kteří se do ní naváželi jako do pirátského „ucha“. Idylka trvala asi rok. Calico Jack byl v té době trochu umírněnější, přepadal jen menší lodě a nevrhal se do velkého nebezpečí. Zřejmě podvědomě Anne chránil. Hlavně v době, kdy otěhotněla. A jelikož by rostoucí bříško brzy prozradilo, že Anne není pohlaví mužského, vrátil se Calico Jack se svou bandou na Bahamy.

A tady se informace začínají trochu lišit. Verze pro romantiky praví, že Anne o dítě přišla a upadla do hlubokého smutku. Ta reálnější říká, že porodila a mimino nechala v New Providence u cizích lidí. Načež se vrátila k pirátskému životu. Ostatně nic jiného jí nezbývalo, jelikož „odložený“ manžel se začal hlásit o svá práva. A v rámci svého postu guvernérova pomocníka šel po krku i Calico Jackovi.

A tak se Anne s Jackem a krvelačnou posádkou vydali na moře. Nejdřív přepadli loď, která byla lepší a vybavenější než jejich kocábka, a převzali ji do vlastní péče. A hned začali námořně loupit. Anne se vůbec nedržela zpátky. Neměla naprosto žádné zábrany, a tak se stala velmi obávaným "mužem" po celém Karibiku.

A pak jednoho dne, při boji s jinou pirátskou lodí, zahlédla Anne během všeobecného vraždění velice pěkného mladíka. I nezamordovala ho. Naopak - prosadila jeho „přeskok“ ke Calico Jackovi. Dva noví kumpáni byli sebou v následujících dnech tak okouzleni, že brzy došlo k intimní chvilce. A jaké to bylo překvapení, když Anne zjistila, že krasavec je taky holka! Jmenovala se Mary Read. Kdysi se taky převlékla, aby se prosadila v drsném mužském světě.

A zas tu máme dvě verze, jak to bylo dál. Podle oné romantické se děvčata hned zaradovala, že mají jedna druhou a sestěhovala se do společné kajuty. Staly se z nich kamarádky na život a na smrt. Od té doby bojovaly zásadně spolu - zády k sobě - čímž se vzájemně chránily. Ač vraždily, proslavily se svou statečností a neutuchajícím přátelstvím. Verze druhá má stejný začátek jako ta první. Tedy, že zjištění, že jsou obě holky je natolik rozjásalo, že se ubytovaly spolu. Jenže - Anne prý vyhodila ze své kajuty Calico Jacka a na jeho místo dosadila Mary. Se vším všudy. Tedy i do postele. Ale taky je možné, že občas byl připuštěn i Jack, čímž myslím trojku. Nikoliv švédskou, alébrž pirátskou....

Jenže nic netrvá věčně. Karibské ostrovy měly pirátského řádění až po krk. Takže se na Jamaice roku 1720 na Calico Jacka domluvili. Počkali si na správnou chvilku, kdy oprsklí mořští loupežníci bujaře oslavolali. Ve chvíli, kdy byla většina posádky namol, přepadla jejich plavidlo guvernérská loď. Po krátkém boji, ve kterém svou brutalitou vynikaly méně opilé kámošky Mary a Ann, skončila banda Calico Jacka v suchozemském vězení ve Spanish Townu.

Jenže naše holky se jen tak nedaly. Hned se odmaskovaly a prohlásily, že jsou těhotné. Neboť věděly, že to jediné je může zachránit před šibenicí. Prý také přišly s dojímavou historkou o únosu a opakovaném znásilňování, kdy se během usilovného štkaní snažily "vysvětlit", že jen chtěly přežít. Jenže jim to asi nikdo neuvěřil, protože v šatlavě zůstaly. No a na verzi postelové pirátské trojky asi něco doopravdy bylo, jelikož se říká, že Mary ve vězení zemřela na poporodní horečku. Takže vlastně nelhala. Anne ano. A měla velké štěstí. Její všeobecná proslulost převlečené ženy, co se stala pirátem, se dostala až do Charlestonu. A papá hned - s kapsami naditými penězi - spěchal na pomoc. Vše bylo odpuštěno...

No a mezitím byli Calico Jack a jeho posádka odsouzeni k smrti. Calico Jacka oběsili 16. listopadu roku 1620 ve Spanish Townu. Jeho mrtvé tělo pak natřeli dehtem a nechali viset pro výstrahu. Brzy poté dorazil na Jamaiku Annin otec a dceru z vězení za těžké prachy vykoupil.

A od té doby se o Anne nic neví, představte si... Možná se ztratila ze světa, aby mohla začít žít její dobrodružná legenda...

Autor: Šárka Bayerová | pondělí 18.7.2016 10:01 | karma článku: 27.43 | přečteno: 1156x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 376 | Diskuse

Šárka Bayerová

Šumava - krása, umění a rarity (fotoblog)

Na Šumavě není jen dolina. Tam je možností! Třeba se uchodit do bezvědomí, samozřejmě se kochat, ale taky zasmát.

8.9.2017 v 18:18 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 491 | Diskuse

Šárka Bayerová

O zázračné kapli s červeným srdcem

Tolik pomoci shůry se tam lidem dostalo. Když ale kaplička potřebovala zastání sama, žádný zázrak nepřišel...

6.9.2017 v 18:36 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 477 | Diskuse

Šárka Bayerová

Jmenovala se Mencía Calderón...

... a žila v šestnáctém století. Nedochoval se žádný její portrét a nemá ani pomník. A ten by si vážně zasloužila!

4.9.2017 v 23:50 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 814 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Prázdninovým vyprávěním vás chci inspirovat k podzimnímu setkání s Matkou Přírodou

Na začátku července jsem se rozplývala nad tím, jak je krásné chodit krajinou sám a co všechno člověk zažije.Článek měl i dramatičtější část.Svými dalšími krásnými zkušenostmi z prázdnin bych vás chtěla pozvat do podzimní krajiny.

21.9.2017 v 16:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Vít Hassan

Vrah, nebo oběť české justice? Rozhovor s Lukášem Nečesaným.

Lukáš Nečesaný se šel dne 21.2. 2013 nechat ostříhat ke své známé kadeřnici v Hořicích. Vybral si k tomu čas těsně před zavírací dobou, která byla v 17:00 hodin.

21.9.2017 v 13:34 | Karma článku: 14.76 | Přečteno: 1385 | Diskuse

Vladimír Havránek

KSČM ztratila paměť a považuje nás za otloukánky...hlavně díky nim!

Průměrná mzda dosáhla ve 2. čtvrtletí 29 346 Kč. Před třemi roky to bylo o 5 000 Kč méně.Jistě jsme po sametové revoluci předpokládali, že rozdíl mezi námi a západem bude menší. Dědictví jaké si i díky KSČM neseme je dodnes znát.

21.9.2017 v 12:34 | Karma článku: 30.36 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Flaška

Má to nějak popletené náš pan prezident

Strašně moc stál o setkání s americkým prezidentem. Ten asi věděl moc dobře, proč zase o to nestál on. A kdo za to může? Kmoníček!

21.9.2017 v 11:42 | Karma článku: 35.89 | Přečteno: 1525 | Diskuse

Tomáš Gayer

Praktický průvodce jak volit

Téma tohoto kresleného blogu: Jak volit? Třicet jedna subjektů nám nabízí 31 zaručených způsobů, jak se dostat do ráje. Co s tím? Zapojit smysly nebo obyčejnej selský rozum....?

21.9.2017 v 10:26 | Karma článku: 22.79 | Přečteno: 580 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.