Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V nejhorší čas na nejhorším místě

1. 04. 2017 16:39:00
Osud k ní byl velmi krutý. Stala se jednou z oněch šesti milionů. Neteř Gustava Mahlera, rakouská houslová virtuozka Alma Rosé byla totiž Židovka...

To nejhorší místo byla Osvětim. Když tam Almu v červenci roku 1943 deportovali, stala se šéfkou místního dívčího orchestru. Děsivého hudebního uskupení, které založila hlavní dozorkyně Maria Mandelová, vězni všeobecně přezdívaná Bestie.

Ale začneme v době, kdy ještě nikdo netušil, jak strašné časy přijdou. Tedy ve Vídni v roce 1906, kdy se Alma narodila. Její maminka, mladší sestra hudebního skladatele Gustava Mahlera, pocházela z Jihlavy. První česká stopa v Almině životě. A bude jich víc...

Almin otec Arnold Rosenblum byl koncertním mistrem v orchestru vídeňské opery. Změnil si jméno - na jednodušší a umělecky lépe znějící - Rosé. Jako skvělý houslista byl také dlouho v čele Vídeňských filharmoniků a ještě k tomu koncertoval se svým vlastním smyčcovým kvartetem.

A tak se se houslistkou stala i Alma. A velmi dobrou. Pak v roce 1928 našla svou druhou životní českou stopu. Zamilovala se do u nás v současnosti téměř zapomenutého, ale skvělého houslisty Váši Příhody, který hrál v kvartetu jejího otce. V roce 1930 se vzali a mezi koncertováním po celé Evropě žili ve Skutči, kde měl Váša Příhoda vilu. Alma často cestovala, protože měla svůj vlastní dámský orchestr, který založila v roce 1932. Jmenoval se Die Wiener Walzermädeln, tedy Vídeňská valčíková děvčata. A slavila s ním úspěchy. Jenže v manželství se jí moc nedařilo, a tak se po pěti letech s Vášou Příhodou rozvedli. V Brandýse nad Labem. Zůstali ale přátelé. Proto po válce nemohl Váša Příhoda pochopit, že ho Alma nepožádala o pomoc, když na tom byla nejhůř. Celou válku se totiž domníval, že je jeho bývalá žena v Anglii.

Věděl totiž o tom, že když přišel v roce 1938 anšlus Rakouska, stihla Alma s otcem ujet do Londýna. Jen tak tak. Jenže pak chtěla Alma dostát svým koncertním závazkům a po nějakém čase se vrátila sama na kontinent. Do Holandska. Neměla to dělat, protože ji tam zastihla německá okupace. Došlo jí, že je zle. Snažila se zachránit náboženskou konverzí a fingovaným sňatkem s holandským inženýrem. Chabé zbraně proti nacistické důkladnosti. Navíc byla Alma slavná a o jejím židovském původu se vědělo. Však i hudba jejího strýce byla v Německu už dávno zakázaná...

Nakonec musela Alma utéct do Francie. Jenže německá okupace ji dostihla i tam. Koncem roku 1942, při pokusu o překročení hranice do Švýcarska, Almu zadrželo a odhalilo gestapo. Už nebylo úniku, a tak skončila v proslulém internačním táboře v Drancy. Na několik měsíců. A v červenci následujícího roku šla do transportu č. 57. Přímo do Osvětimi.

Když v koncentračním táboře zjistili, koho před sebou mají, začala dozorkyně Maria Mandelová hned jednat. Už nějakou dobu v Osvětimi fungoval její projekt - dívčí orchestr. Zatím byl složený především z amatérských hudebnic. Byla v něm sekce smyčcových nástrojů, ale také nástroje poměrně netradiční, jako např. akordeon a mandolína. Jelikož se "Bestie" považovala za milovnici a hlavně znalkyni hudby, okamžitě sesadila z funkce polskou učitelku a vedoucí orchestru se stala Alma. A s tím přišla i funkce kápa. Tedy privilegované postavení mezi ostatními vězeňkyněmi, což jí k všeobecné oblibě moc nepomohlo...

Alma byla vždycky náročná. Na sebe i na své vídeňské valčíkové kolegyně. A stejně vedla i orchestr v Osvětimi. Hudební těleso, které mělo za povinnost hrát za úsvitu i za soumraku u brány, když vězňové odcházeli a pak se vraceli z nucených prací. Orchestr také musel každou neděli hrát pro potěchu dozorců a esesáků. Občas pořádali i povinné koncerty pro vězně. Podle svědectví několika přeživších členek orchestru vedla Alma svůj soubor pevnou rukou a na tak vysoké umělecké úrovni, jak to jen šlo. A to, že byla kápo ji zřejmě hodně poškodilo. Po válce totiž vyšly vzpomínky francouzské pianistky a zpěvačky Fanii Fenelon, ve kterých Almu vylíčila jako chladnokrevnou mrchu, co myslela jen na sebe a pořád ostatní jen nesmyslně buzerovala. A protože podle její knihy nazvané Playing for the time napsal Arthur Miller scénář pro stejnojmenný televizní film, zaselo se semínko zloby... Alma Rosé byla světu představena jako veskrze negativní postava podlézající "Bestii" Mandelové. Naštěstí se hned nato ozvaly další členky orchestru, např. dosud žijící violoncellistka Anita Lasker-Wallfisch. Velmi razantně začaly Almu bránit. Uvedly, že Alma se naopak snažila všechny chránit a udržet je při životě. Což se jí vlastně povedlo, protože měly - relativně - co jist, žádná z orchestru neskončila v plynu, ani nebyla jinak zavražděna. Členky, které onemocněly, byly vždy řádně ošetřeny a uzdravily se. Almě se často podařilo sehnat i léky. Něco neuvěřitelného v porovnání s podmínkami ostatních židovských vězňů.

Jen Alma nepřežila. Počátkem dubna roku 1944 těžce onemocněla. Prý se jednalo o smrt z vyčerpaní po intoxikaci jídlem nebo že možná onemocněla tyfem. Po válce se dokonce hovořilo o tom, že šlo o vraždu jedem ze žárlivosti k jejímu postavení. Měla ji mít na svědomí některá ze členek jejího orchestru. Nikdy to ale prokázáno nebylo.

Alma Rosé zemřela v Osvětimi 4. dubna roku 1944. Náhoda tomu chtěla, že jsem vám ji představila jen pár dnů před jejim smutným výročím...

Autor: Šárka Bayerová | sobota 1.4.2017 16:39 | karma článku: 26.37 | přečteno: 1061x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Kde se vzalo slovo... dalamánek?

My, starší ročníky, si ještě pořád pamatujeme, jak úžasné bývaly. Křupavé, voňavé a ručně stočené do takového dlouhého maxirohlíku.

21.6.2017 v 18:10 | Karma článku: 24.66 | Přečteno: 708 | Diskuse

Šárka Bayerová

O Jindřišce z Libně

Před pětasedmdesáti lety jí bylo čtrnáct. Jmenovala Jindřiška Nováková, ale většina z nás ji vždycky spíš znala jako "tu holčičku s kolem".

1.6.2017 v 8:54 | Karma článku: 39.86 | Přečteno: 2674 | Diskuse

Šárka Bayerová

Na skok do Poděbrad (fotoblog)

Jen tak, jako vzpomínka. Však už asi víte, že se mi v dubnu poštěstilo dostat se do Poděbrad hned několikrát.

16.5.2017 v 17:29 | Karma článku: 21.71 | Přečteno: 484 | Diskuse

Šárka Bayerová

Eurosong 2017 - finále aneb Potvrzeno, že výjimka opravdu potvrzuje pravidlo

Tak konečně. Včera večer přišlo vyvrcholení evropského hudebního šílenství. A byl to záhul, to vám povím...hlavně pro mne...

14.5.2017 v 11:26 | Karma článku: 23.36 | Přečteno: 939 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Opl

Utahovali nám opasky, berou nám svobodu a co nám provedou dál ?

Deset milionů obyvatel naší republiky si muselo utahovat opasky, když pár gaunerů vytunelovalo naši zem. Z gaunerů se stali "VIP" a bohatí "mocipáni", kteří ovlivňují dodnes i legislativu. Tu legislativu, která nám bere

28.6.2017 v 23:17 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 186 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Proč si president Miloš Zeman podřezává pod sebou větev?

President Miloš Zeman slíbil, že bude uvažovat o „bobříkovi mlčení“. Prý si všiml, že když mlčí, rostou mu žebříčky oblíbenosti,a naopak, když mluví, obliba klesá. Není se co divit, když se president svou mluvou dostává na dno!

28.6.2017 v 20:42 | Karma článku: 17.59 | Přečteno: 603 | Diskuse

Jan Ziegler

Žádné omluvy za kolonizaci, i ty podněcují islámský terorismus

Tito omlouvači bývají pokrytečtí a hlavně nebezpeční. Šíří totiž báchorku o zlém Západu a hodném rozvojovém světě, který údajně tolik trpěl pod koloniálním útlakem. Jenomže to je příšerné zlé nepravdivé černobílé vidění světa.

28.6.2017 v 18:35 | Karma článku: 28.92 | Přečteno: 701 | Diskuse

Vladimír Havránek

Prezident na Vysočině slíbil omezení sprostých slov a následně přirovnal premiéra ke svini

Miloš Zeman slíbil při dnešním setkání se starosty a zastupiteli v Jihlavě, že omezí své verbální projevy. To mu nezabránilo, aby vzápětí nazval premiéra Sobotku tímto hanlivým výrazem. Kam až lze v tomto úřadu zajít?

28.6.2017 v 13:35 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 1095 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Máme se co učit

Nedostatek vody začíná trápit naši zemi. Pro zkušenosti se obracíme k Izraeli. Dobrá volba. Tato „pouštní“ země to s vodou umí. A mohla by nás toho spoustu naučit nejen ohledně hospodaření s vodou.

28.6.2017 v 12:48 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 477 | Diskuse
VIP
Počet článků 481 Celková karma 23.91 Průměrná čtenost 1167

Nenapravitelná optimistka s duší v rozletu. A věčná vypravěčka. Někdy je to se mnou mírně náročný ... :-) 

                            ( aladul333@gmail.com )

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.