Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Portrét dámy

4. 05. 2017 12:42:57
Někdo ho namaloval v době tak dávné, že je bezkonkurenčně nejstarším realistickým zpodobněním ženy u nás.

A ona dáma? Ač byla z dalekého jihu, portrétovali ji ve Znojmě. Je jednou z mnoha postav v zástupu osobností, které vnitřně obkružují znojemskou rotundu sv. Kateřiny. Ona i její manžel zaujali na malbách hodně významné místo, protože zrovna oni zaplatili všechnu tu krásu, kterou obdivujeme dodnes.

Marie Srbská měla štěstí, že si ji údělný kníže Konrád Znojemský vybral za manželku. Získala tak ono historické prvenství portrétu. Ale zase na druhou stranu - vznešená na to byla dost. Její otec, Uroš I. Vukanovič byl srbským velkožupanem - mocným mužem, který si pro své budoucí děti vybral maminku až v Byzanci. A ne jen tak ledajakou. Jmenovala se Anna Diogenissa a po mateřské linii byla příbuzná s císařskou dynastií Komnenovců. No tak vidíte...

Marija, jak se jí po srbsku říkalo, měla i velmi mocnou korunovanou sestru. Ta se původně jmenovala Jelena, mezinárodně se o ní většinou mluví jako o Heleně, ale v Uhrách ji znali a znají jako Ilonu, manželku krále Bély II. Slepého z rodu Arpádovců. No, konec konců, bylo dobře být zadobře s Maďary, kteří byli od Znojma a Moravy co by kamenem (trochu víckrát) dohodil. Tehdy to bylo politicky dost blízko a Přemyslovci uměli přemýšlet. I do budoucna. Proto jen malá poznámka ke královně Iloně - když si v roce 1131 vzala Bélu, už byl slepý. Od pěti let, kdy se mu o tento handicap postaral vlastní strejda, král Koloman. Nechal Bélu oslepit, aby neohrožoval nástupnické právo jeho syna Štěpána. Jenže tenhle syn pak nakonec neměl mužského dědice a Béla se králem stal. A vzal si Ilonu. Ta pak do něj tak dlouho hučela, že nakonec krátce po své korunovaci v roce 1131, nechal v Aradu popravit všech 68 šlechticů, kteří se na komplotu jeho oslepení podíleli. Slušná švagrová pro přemyslovského údělníka ze Znojma...

Konrád se s Marií oženil ve Znojmě roku 1134. Předtím byl totiž ve vyhnanství, kam ho poslal jeho bratranec kníže Soběslav I. poté, co mu sebral znojemský úděl. Nejen v Uhrách, ale i v Čechách a na Moravě si šly vládnoucí rody po krku. A Přemyslovci byli dost drsní. S Konrádem to ještě dobře dopadlo. Však vzpomeňme na příšerný osud knížete Jaromíra, kterého bratr Oldřich nechal nejdřív zbavit mužství a pak ho - pro sichra - taky oslepit. Zpět k Soběslavovi. Ten totiž nenaskočil na knížecí stolec právem. Mávl rukou nad Břetislavovým stařešinským zákonem a ignoroval nároky tehdy nejstaršího Přemyslovce. Navíc si Soběslav tak nějak vládl po svém, což se velmožům vůbec nelíbilo, a tak začali připravovat povstání s cílem mordu. Nakonec se všechno provalilo a Soběslav se chytil za nos. Došlo mu, coby, kdyby... A tak se ve vládnutí zlepšil a nahodil s příbuznými přátelství. Moravským Přemyslovcům vrátil jejich údělná knížectví a na nějakou dobu nastala idylka. A protože měl po něm Konrád Znojemský podle stařešinského práva vládnout, tak si plácli, že Konrád bude opatrovníkem jeho synů, kterým měl poté zajistit stolec. Takhle se oba Přemyslovci dohodli právě na Konrádově svatbě s Marií Srbskou. Tolik z politické historie.

A snad právě proto se stal Konrád donátorem při výstavbě znojemské rotundy. Průvody Přemyslovců v ní vymalované tak nějak symbolizovaly Konrádův nárok na český knížecí stolec a jeho jasnou příslušnost k rodu. A Marie se stala ozdobou. Nejen svého manžela, ale hlavně rotundy. A tak tam u arkády stojí a pozvedá byzantskou nádobu s nožkou. Na sobě má bílou tuniku s úzkými rukávy a přes ně dlouhé řasené rukávce, které jí od loktů spadají až ke kolenům. Mariinu mladinkou tvář lemují prameny vlasů, které má staženy do týla pod bílý čepec a roušku. Prostě, portrét dámy z dob nejdávnějších. Zajeďte se na ni do Znojma podívat. A nejen na ni. Rotunda na vlastní oči je neopakovatelný, až mystický zážitek....

Autor: Šárka Bayerová | čtvrtek 4.5.2017 12:42 | karma článku: 22.23 | přečteno: 667x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Zrazená královna (pokračování)

Byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších mocnářek - královny Viktorie. Říkali jí Ena a stala se taky královnou - ve Španělsku.

21.8.2017 v 21:37 | Karma článku: 26.21 | Přečteno: 602 | Diskuse

Šárka Bayerová

Zrazená královna

Ač byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších královen, budoucí tchyni připadala málo urozená. A taky ji ve Španělsku nechtěli hlavně proto, že ve své krvi nesla dost hroznou nemoc. Hemofilii.

20.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 29.64 | Přečteno: 1005 | Diskuse

Šárka Bayerová

Kde se vzalo slovo .... proutník?

Tak to bych taky ráda věděla. Pátrala jsem, kde se dalo, protože mám na téma "proutník" velice půvabnou a veselou historku.

8.8.2017 v 22:22 | Karma článku: 24.29 | Přečteno: 1077 | Diskuse

Šárka Bayerová

Martýrium s PPL...

... pokračovalo a pro mne naprosto nečekaně vyvrcholilo na úložném místě. Vážně jsem netušila, že může být ještě hůř...

22.7.2017 v 16:36 | Karma článku: 34.91 | Přečteno: 3494 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Milena Zelenková

Bitva o žlutou a zelenou dopravu

Tak bych myslela, že nejdůležitější na dopravě je spokojenost a spolehlivost pro cestující, ale poslední bitvy v médiích mezi dvěma barvami dopravců mě začaly vyvádět z omylu. Jančura ano, Jančura ne. Nic mezi tím.

24.8.2017 v 9:15 | Karma článku: 5.71 | Přečteno: 124 | Diskuse

Vladimír Havránek

Pane Šilhavý, nevypadli jste po dobrých výkonech!

Po včerejším zápase, v němž Slavia bojovala o postup do základních skupin Ligy mistrů nevěřícně čtu dnes ráno rozhovor s trenérem Jaroslavem Šilhavým. Dosud jsem jej měl za rozumně uvažujícího, ale asi sledoval jiný zápas.

24.8.2017 v 9:15 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 288 | Diskuse

Karel Trčálek

Pokud má Evropa přežít, musíme Vatikán srovnat se zemí

To byl ale blbý nápad zvolit papežem zmiji, kterou si hřejeme na prsou. Jak to mohl jenom bůh dopustit, jak nás mohl zanechat Satanovi napospas?! Délka blogu cca 13 hod 54 min 05 s

24.8.2017 v 8:30 | Karma článku: 8.45 | Přečteno: 395 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Životní lekce od chlupaté dámy

Sedím na zahradě a se zájmem sleduji sousedovic kočku. Ladně se převaluje na trávě a hledá pro sebe tu nejpříjemnější pozici. Chvilku jen tak leží, načež zakmitá ušima a zbystří. Její tělíčko se v mžiku aktivizuje a...

24.8.2017 v 8:14 | Karma článku: 10.89 | Přečteno: 313 | Diskuse

Lukáš Masopust

Učitel na prázdninách

Za pár dní mne čekají podzimní a já už si plánuji, co o nich budu dělat. Často se říká, že učitelé mají neustále volno, kratší pracovní dobu a tím pádem si nezaslouží větší peníze.

24.8.2017 v 0:29 | Karma článku: 6.79 | Přečteno: 341 | Diskuse
VIP
Počet článků 488 Celková karma 27.81 Průměrná čtenost 1188

Nenapravitelná optimistka s duší v rozletu. A věčná vypravěčka. Někdy je to se mnou mírně náročný ... :-) 

                            ( aladul333@gmail.com )

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.