Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eurovision Song Contest 2017 - letos ve znamení halekaček

10. 05. 2017 21:46:04
Po roce jsem zase zde. Coby samozvaná kritička soutěže všech soutěží. Přece vás o to všemožné skotačení a trylkování nepřipravím...

V úvodu prvního semifinále nás do atmosféry Kyjeva vtáhl šot se sličnými děvčaty rafinovaně se oblékajícími do různých ukrajinských krojů. I jedna bábuška mezi nimi byla. A hned poté přirapoval Monatik. Velká ukrajinská hvězda mohutně trsající, až kmitající. Nakonec nebyl nejhorší...

Co se moderátorské trojice týče, proti loňsku výrazné omládla, jak trefně uvedl komentátor Libor Bouček. Mohli bychom jim říkat Timur a jeho parta, kdyby Volodymyr a Oleksandr Timura prakticky hned nezahnali dozadu, kde dostal za úkol monitorovat a zpovídat odzpívané adepty.

Zbylí chlapci nás informovali, že bude následovat osmnáct písní, z nichž do finále postoupí jen deset. Já k tomu dodávám, že jich asi mělo být o jednu víc. Rusko totiž odmitlo účast v Kyjevě, jelikož jim tam nechtěli pustit zpěvačku. Důvodem je, že Julie Samojlovová zpívala před dvěma lety nezákonně na anektovaném Krymu. Pročež se Rusové šprajcli, milovaný Eurosong odpiskali a uspořádali zmíněné zpěvačce kontrakoncert v Sevastopolu. Tedy zase na Krymu. Ve stejný den a hodinu, aby té Eurovizi ukázali....

A pak to začalo. Jako první vplul Švéd Robin Bengtsson. Anonymní ruka mu přídržela v přímém přenosu mikrofon, aby mohl dokončit úpravu svého již dokonalého zevnějšku. Tento bývalý motokrosový závodník si s sebou přivedl čtyři kámoše, z nichž jeden byl afrošvéd a další natolik androgenní typ, že mám podezření, zda to nebyla ženská. Píseň byla tak trošku pochodová, takže bych hlavně ráda ocenila práci nohou celé elegantní skupiny. Hned po nich dorazil účes ve stylu "vybouchly nám kamna". Na hlavě gruzínské zpěvačky Tamary. Byli jsme informováni, že je už nějakou dobu celá rozechvělá ze své písně bondovského typu. Nedivím se jí i divím. Linulo se z ní cosi jako Golden Eye. Slabý plagiátorský pokus. Až na to její halekání - to bylo dost originální.

Po Tamaře přišlo mládě. Sedmnáctiletý Isaiah z Austrálie. Tam jsou z Eurosongu natolik na větvi, že se účastní, i když mají cejch protinožce. Kdyby ale vyhráli, tak by se museli rozhodnout, ve kterém evropském městě bude další ročník. Ke klokanům by se tedy neletělo. Stejně ale mají na můj vkus nějaký divný privilegia. Zpět ke zpěvákovi. On snad poprvé letěl letadlem! A má jedenáct sourozenců! Taky je idolem náctiletých a horkým favoritem soutěže. Mě trochu děsil jeho úsměv Willyho Wonky. Chlapec odzpíval celkem slušně, ale že by to byla nějaká bomba, to zas ne...

Následovala Lindita z Albánie s písní World. Hezká holka, ale trochu pod tónem. Halekala mohutně. Asi průprava z hor. Zpočátku vypadala, že utekla z harému sultána Sulejmana, pak ale závoj shodila.Taky jsem chvíli hloubala, zda si pod absolutně průsvitnou sukni nezapomněla vzít turecké kalhoty. Trošku to vypadalo divně... O to větší kontrast nastal, když přišla Blanche z Belgie. Svou zvláštně odlišnou píseň City lights Blanche původně zpívala imaginárním jazykem, ale na Eurosongu ji raději uvedla v angličtině. Každopádně se produkce povedla. Všechno ladilo - scéna, šaty, světla, zpěv. Moje favoritka.

A po tomhle příjemném zážitku přišel divoký černohorský krasavec s copem. Veledlouhým. Herec a performer Slavko. Údajně je zapřísáhlý vegan a věří, že veškerá síla je v jeho vrkoči. Na svou duc duc píseň si Slavko dokonce vzal sukni. A pak to přišlo. Suknice šla dolů a následoval vykroucený taneček proložený speciální manipulací s copem, který byl použit jako laso a bič. Takže raději bič a pryč, i když měl Crnogorec Slavko fakt krásný oči. Škoda...

Finská formace Norma a John přišla s Blackbirdem. Johnovi se kouřilo z klavíru a Norma pěla dost dobře. Zase mírně odlišná skladba. Docela bych se s ní smířila. Poté Libor Bouček ohlásil Ázerbajdžánku Dihaj, čti Dihadž, a song Skeletons. Šlo o vlastní píseň umělkyně, co vystudovala hudbu v Londýně. Výhoda byla, že aspoň halekala v tónu - díky, Londýne! Asi jsem ale neporozuměla dobře textu. Nechápala jsem, proč před křídou popsanou školní tabulí stál na štaflich chlap s koňskou hlavou. Umění je někdy náročný.

Portugalsko zatím jako jediné zpívalo ve svém vlastním jazyce. Salvador Sobral umělec s velmi zvláštním projevem, je prý těžce nemocný. Přijel do Kyjeva na poslední chvíli, protože se z kliniky může vzdálit jen na týden. A tak jsem pro vás vyšpiónovala v portugalském tisku, že Salvador čeká na transplantaci srdce a volnou košili nosí proto, že u pasu má připevněný podpůrný přístroj. Zvláštně líbivou píseň Amar Pelos Dois (Milovat za oba dva) napsala jeho sestra a já tuším, že tady by se mohlo urodit. I já se chytla.

Po tklivém Portugalsku přišla popina z Řecka. Ale v pěkném obalu a jménem Demy. Opravdu hezká holka s hezkou nohou. Koukala jí z řecké řízy. Ale to je tak asi všechno. Zase se halekalo a tuctoví byli i polonazí atleti, kteří se pokoušeli o pózy z malovaných amfor. A už tam bylo Polsko. Do vlasů Kasii Moš duly větry a její houslista se sice snažil, ale moc slyšet nebyl. Možná proto, že vichřice byla i zvuková. Halekačka byla v tomto případě chraplavá.

Jako další přiskotačila Moldávie s písní Hey Mamma. Formace na prvni pohled vypadala jak Laura a její tygři bez Laury a několika tygrů. Nakonec se mi ale zdálo vystoupení docela nápadité. Saxík i speciální tanečky bych označila za milé zpestření. A buch. Dostavila se valkýra z Islandu. Jmenovala se Svala a svaly fakt měla. Hlavně prsní. Zprofanovaný eurovizní vítr jí nemilosrdně rval kštici. Já už bych fakt vymyslela něco jiného. Třeba vánici, když jde o Island. I Svala dost temně vřískala.

A po ledovcovém opojení přišla trocha české kvality. Martina Bárta s písní My Turn. Kvalitně odzpivaná velmi dobrou zpěvačkou. Ale skladba tak nějak zapadla, zdá se mi... Následný Kypr reprezentoval Hovig, fešák arménského původu. Zpíval o Gravity a měl hezké tenistky. Jeho kámoši, co s ním trsali, taky. Dobrá rytmika!

Po něm se dostavila další favoritka. Artsvik z Arménie. Taky měla cop. U ní to vypadalo líp, ale Černohorec byl zase koukavější. Do halekaček zněly arménské bubnové motivy. Purpurové čmoudíky podbarvovaly dokonalou práci rukou zpěvaččiných kolegyň ve stylu indické bohyně Kálí.

Pak vplul Slovinec Omar Haber, co se na Eurosong pokouší dostat už dvanáct let. Letos se mu to konečně povedlo. A já se ptám: Proč, proboha? Příšerně nudné písni nepomohly ani umělcovy vilné pohledy do kamery a dokonce ani fakt, že část svého cajdáku odzpival kolenačky.

O to vetší šok přišel s posledním soutěžícím večera - Lotyšskem. Na pódium vtrhla kinetická děva s růžky, která občas vyjekla mimo rytmus. Neinformovaný jedinec by se mohl domnívat, že jde o zdraví. Hudebníci se divně zmítali na avatarovitém pozadí a zmíněná růžkatá se němě rozčilovala během meziher. Asi jsem zase nepochopila text...

A to byl konec první soutěžní produkce. V rámci času nutného k bodování, zazpívala loňská vítězka Jamala, která nám při té příležitosti prozradila, že se v dubnu vdala! Gratulujem!

A kdo tedy postoupil? My ne, ale to už asi víte. Tady jsou ti šťastní: Tygři bez Laury z Moldávie, Ázerbájdžánka, co zpívala koňské hlavě na štaflích, popina z Řecka, švédští elegáni, Portugalec Salvador, chraplavá Polka, copatá Arménka, protinožec Isaiah, teniskový Kypřan a Blanche z Belgie. U ní volám hurá. Že by mě Eurovize fakt dostala..?

Já to ale přece dělám pro vás! Takže teď ještě vydržet druhé semifinále zítra. Snad zvládnu i repku. Že se už těšíte? :-)

Autor: Šárka Bayerová | středa 10.5.2017 21:46 | karma článku: 23.03 | přečteno: 898x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Zrazená královna (pokračování)

Byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších mocnářek - královny Viktorie. Říkali jí Ena a stala se taky královnou - ve Španělsku.

21.8.2017 v 21:37 | Karma článku: 26.21 | Přečteno: 602 | Diskuse

Šárka Bayerová

Zrazená královna

Ač byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších královen, budoucí tchyni připadala málo urozená. A taky ji ve Španělsku nechtěli hlavně proto, že ve své krvi nesla dost hroznou nemoc. Hemofilii.

20.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 29.64 | Přečteno: 1005 | Diskuse

Šárka Bayerová

Kde se vzalo slovo .... proutník?

Tak to bych taky ráda věděla. Pátrala jsem, kde se dalo, protože mám na téma "proutník" velice půvabnou a veselou historku.

8.8.2017 v 22:22 | Karma článku: 24.29 | Přečteno: 1077 | Diskuse

Šárka Bayerová

Martýrium s PPL...

... pokračovalo a pro mne naprosto nečekaně vyvrcholilo na úložném místě. Vážně jsem netušila, že může být ještě hůř...

22.7.2017 v 16:36 | Karma článku: 34.91 | Přečteno: 3494 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Milena Zelenková

Bitva o žlutou a zelenou dopravu

Tak bych myslela, že nejdůležitější na dopravě je spokojenost a spolehlivost pro cestující, ale poslední bitvy v médiích mezi dvěma barvami dopravců mě začaly vyvádět z omylu. Jančura ano, Jančura ne. Nic mezi tím.

24.8.2017 v 9:15 | Karma článku: 5.71 | Přečteno: 157 | Diskuse

Vladimír Havránek

Pane Šilhavý, nevypadli jste po dobrých výkonech!

Po včerejším zápase, v němž Slavia bojovala o postup do základních skupin Ligy mistrů nevěřícně čtu dnes ráno rozhovor s trenérem Jaroslavem Šilhavým. Dosud jsem jej měl za rozumně uvažujícího, ale asi sledoval jiný zápas.

24.8.2017 v 9:15 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 343 | Diskuse

Karel Trčálek

Pokud má Evropa přežít, musíme Vatikán srovnat se zemí

To byl ale blbý nápad zvolit papežem zmiji, kterou si hřejeme na prsou. Jak to mohl jenom bůh dopustit, jak nás mohl zanechat Satanovi napospas?! Délka blogu cca 13 hod 54 min 05 s

24.8.2017 v 8:30 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 409 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Životní lekce od chlupaté dámy

Sedím na zahradě a se zájmem sleduji sousedovic kočku. Ladně se převaluje na trávě a hledá pro sebe tu nejpříjemnější pozici. Chvilku jen tak leží, načež zakmitá ušima a zbystří. Její tělíčko se v mžiku aktivizuje a...

24.8.2017 v 8:14 | Karma článku: 10.89 | Přečteno: 325 | Diskuse

Lukáš Masopust

Učitel na prázdninách

Za pár dní mne čekají podzimní a já už si plánuji, co o nich budu dělat. Často se říká, že učitelé mají neustále volno, kratší pracovní dobu a tím pádem si nezaslouží větší peníze.

24.8.2017 v 0:29 | Karma článku: 6.79 | Přečteno: 343 | Diskuse
VIP
Počet článků 488 Celková karma 27.81 Průměrná čtenost 1188

Nenapravitelná optimistka s duší v rozletu. A věčná vypravěčka. Někdy je to se mnou mírně náročný ... :-) 

                            ( aladul333@gmail.com )

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.