Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zrazená královna

20. 08. 2017 12:44:23
Ač byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších královen, budoucí tchyni připadala málo urozená. A taky ji ve Španělsku nechtěli hlavně proto, že ve své krvi nesla dost hroznou nemoc. Hemofilii.

Jmenovala se Viktorie Evženie z Battenbergu a roku 1887 se narodila nejmladší dceři anglické královny Viktorie. A v téhle rodině, jak známo, byla hemofilie dost velký problém. Ženy ji skrytě přenášely na své syny, kteří pak většinou umírali na vnitřní krvácení po banálních zraněních.

Malé princezně z Battenbergu všichni říkali Ena, což bylo její třetí jméno. Skotské. Však se taky narodila na Balmoralu. Její maminka se jmenovala Beatriz a otec Henry byl "jen" německý princ. Zemřel roku 1897 na malárii v západní Africe, kde za svou anglickou korunovanou tchýni bojoval v poslední ašantské válce. Po jeho smrti se Beatriz i s dětmi vrátila do Londýna ke dvoru. Však se také počítalo s tím, že jako nejmladší dcera by se měla o svou matku náležitě postarat. A tak se i stalo. Malé Eně tehdy bylo jen jedenáct let.

Roky ubíhaly a Ena dostávala náležitou výchovu a vzdělání. Když zemřela královna Viktorie, na anglický trůn usedl v roce 1901 Enin strýc jako Eduard VII. A ten roku 1905 pořádal v Biarritz slavnostní recepci na počest španělského krále Alfonse XIII. Šlo o mladého monarchu, který se narodil jako pohrobek šest měsíců po smrti korunovcaného tatínka, kterého udolala tuberkulóza. A tak za Alfonse donedávna Španělsku vládla jeho maminka Marie Kristina jako regentka.

Zmíněná značně řízná dáma je pro nás dost zajímavá. Narodila se totiž v moravských Židlochovicích, protože její otec Karel Ferdinand byl rakouský arcivévoda a těšínský princ z rodu habsbursko-lotrinského. Šlo o vnuka českého krále a rakouského císaře Leopolda II. Tudíž poměrně blizká přízeň mocnáře Františka Josefa. A habsburská silná nátura se u Marie Kristiny projevovala často.

A tak v Biarritz španělská královna matka velmi prudce reagovala, když její synek obletoval anglicko-německou princeznu. No a jakmile znedlouho zjistila, že se Alfons do Eny úplně zbláznil, vztah kategoricky zakázala. Za Á byli Battenbergové pod španělskou královskou úroveň, za BÉ nebyla potenciální nevěsta katolička, a za CÉ mohla přenášet hemofilii. A obrovskou třešní na nechutném anglickém dortu byla babička Viktorie, kterou Marie Kristina vždycky nesnášela. Jenže mladý král si dupnul a dupal tak dlouho, dokud matka nepovolila. Eně pak sliboval věčnou lásku, krásný život a další královské příslušenství zalité sluncem.

A tak Ena promptnê vyřešila první - anglikánskou - překážku svou konverzí ke katolíkům. Druhý problém napravil anglický král, když přiznal své neteři titul Její královská výsost. Jen s tou padesátiprocentní možností přenosu hemofílie se nedalo dělat nic, což netrápilo jen královnu matku. A možná i v téhle souvislosti je otázkou, jestli z Eniny strany šlo taky o tak obrovskou lásku na první pohled. Alfons žádný velký krasavec nebyl, ale partie byl hodně dobrá... Takže se nakonec velkolepá svatba slavila. V Madridu, 31. května roku 1906.

Všechno ale bylo tak nějak prokleté už od samého počátku. Cestou z kostela do královského paláce hodil anarchista Mateo Morral na novomanželský kočár bombu ukrytou v kytici. Následná exploze zabila dvacet pět přihlížejících a sto zranila. Novomanželům se nestalo vůbec nic, protože atentátník útočil seshora z balkónu domu. Vražedná kytice se v letu odrazila od tramvajové troleje a dopadla vedle. Hrůza to byla strašná. Dlouho se mluvilo o tom, jak se královská nevěsta objevila na banketu ve sněhobílých šatech potřísněných krví...

Ani následující léta u dvora nebyla pro Enu procházkou růžovou zahradou, jak sliboval zamilovaný král. Židlichovická tchyně snachu vytrvale citýrovala a dvůr "Angličanku" taky moc nemiloval. Král zpočátku ano a vážně se snažil. Jenže když se v roce 1907 narodil první syn a následník Alfons, bylo tak nějak po lásce. Hned se totiž zjistila hemofilie. Ty tam byly všechny sliby. Něco se ve vztahu pokazilo.

Děti se přesto rodily dál. A většinou to bylo jen další trápení. Roku 1908 se narodil Jaime, který po nezdařené operaci vnitřního ucha v útlém dětském věku zůstal na celý život prakticky hluchoněmý. Po něm přišla na svět infantka Beatriz a do roka se narodil Fernando, který zemřel při porodu. V roce 1911 následovala infantka Marie Kristina a po ní, roku 1913, infant Juan. A na počátku 1. světové valky, tedy roku 1914, přišel na svět další hemofilitický syn Gonzalo.

A právě v době této války se snacha a tchyně do sebe dostaly snad nejvíc. Stály totiž na opačných válčícich stranách. Marie Kristina samozřejmě fandila svým příbuzným Habsburkům a Ena zase Anglii, kde už vládl její bratranec Jiří V. A o moc líp na tom královna nebyla ani s manželem. Král si žil po svém a byl samá milenka. Jeho postelí cirkulovaly domácí i zahraniční aristokratky, herečky a také vychovatelky infantů a infantek. Čilý tatínek tak svým převážně nemocným legitimním potomkům v průběhu let zajistil pět zdravých nemanželských sourozenců.

Ale o jejich životě a dalším osudu jejich matky i otce budu vyprávět zase až příště. Jeden blog na tuhle famílii s židlochovickou tchyní prostě nestačí...

Autor: Šárka Bayerová | neděle 20.8.2017 12:44 | karma článku: 30.46 | přečteno: 1178x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 18.94 | Přečteno: 371 | Diskuse

Šárka Bayerová

Šumava - krása, umění a rarity (fotoblog)

Na Šumavě není jen dolina. Tam je možností! Třeba se uchodit do bezvědomí, samozřejmě se kochat, ale taky zasmát.

8.9.2017 v 18:18 | Karma článku: 23.43 | Přečteno: 484 | Diskuse

Šárka Bayerová

O zázračné kapli s červeným srdcem

Tolik pomoci shůry se tam lidem dostalo. Když ale kaplička potřebovala zastání sama, žádný zázrak nepřišel...

6.9.2017 v 18:36 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 476 | Diskuse

Šárka Bayerová

Jmenovala se Mencía Calderón...

... a žila v šestnáctém století. Nedochoval se žádný její portrét a nemá ani pomník. A ten by si vážně zasloužila!

4.9.2017 v 23:50 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 810 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Martin Nosek

Omluva

Dobrý den. Na základě výzvy okresního státního zástupce pana JUDr. Jana Řeháčka zveřejňuji následující omluvu k článku Prošlá kulturní konzerva:

19.9.2017 v 23:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 |

Richard Siemko

Islámský terorismus

Pokud nelhal překlad projevu prezidenta Trumpa v OSN, neváhal vyslovit to, co je leckde mediálně nepřípustné. Jednoznačně označil teroristy, kteří své masové vraždy páchají se zvoláním Alláhu Akbar, jako Islámský terorismus.

19.9.2017 v 18:59 | Karma článku: 25.12 | Přečteno: 631 | Diskuse

Kateřina Kostrůnková

Pustošená Amerika hlásí desítky mrtvých, Jižní Asie přes 2100 obětí. Nevyváženost médií.

Hurikány v Americe ukazují nejen sílu přírody, ale především sílu médií. Všechna pozornost je obrácena k západu. O silném monzunu a jeho obětech v jižní Asii se však téměř neinformuje.

19.9.2017 v 18:48 | Karma článku: 18.70 | Přečteno: 356 | Diskuse

Karel Trčálek

Komu je určena propaganda synka z Poruby?

Podle pamětníků býval prý synek z Poruby celkem vtipným pozorovatelem života. On sám nejlíp ví, proč se dal na propagandu, poněkud směšnou ve své předstírané nevážnosti

19.9.2017 v 18:42 | Karma článku: 16.59 | Přečteno: 782 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jasné známky diskriminace

Klíčová slova tohoto miniblogu: kauza, nésti, známka, jasný, diskriminace, střelná zbraň, pouhý, záminka, nepřijetí, škola.

19.9.2017 v 18:15 | Karma článku: 23.01 | Přečteno: 505 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.