Jmenovala se Mencía Calderón...

... a žila v šestnáctém století. Nedochoval se žádný její portrét a nemá ani pomník. A ten by si vážně zasloužila!

Ale psalo se o ní v několika knihách a stala se hlavní hrdinkou španělského historického televizního seriálu. Aspoň to. Tahleta doňa Mencía byla totiž neuvěřitelně statečná a silná ženská. A pěkně umanutá k tomu. Rozhodla se "dovézt" do právě dobývané Jižní Ameriky tolik potřebné vznešené dámy na úrovni. Jako nevěsty. Aby s nimi mohli conquistadoři založit rodiny a tím i novou, místní šlechtu...

Všechno začalo roku 1535, kdy si dvacetiletá šlechtična Mencía vzala vdovce Juana Calderóna. Taktéž s modrou krví. A vyvdala s ním syna Diega. V oné době Španělsko intenzivně dobývalo Střední i Jižní Ameriku. Nejezdili tam jen vojáci, ale také kolonisté. Čeho se nedostávalo, byly kolonistky. A tak, když byl Juan Calderón jmenován adelantadem pro oblast Rio de Plata, dostala Mencía nápad.

Tohle by prý mohla být ona. Mencía Calderón. Ale jistě se to neví....

Zde je nutná malá vysvětlující vsuvka ohledně vojenské hodnosti "adelantado". Slovy klasika - je to takový malý překladatelský oříšek. Abychom se nezdržovali - česky je to něco jako "předsunutý dobyvačný vyslanec". A můžem zase zpět k akční doně Mencíe. Tehdy vymyslela onen vývoz nevěst. Jenže, když byly přípravy na dalekou cestu v plném proudu,  roku 1549 Mencía naprosto nečekaně ovdověla. Novým adelantadem se stal mladý Diego, tedy Mencíin nevlastní syn. A v přípravách se pokračovalo, na smutek nebyl čas.

A takhle si tvůrci seriálu Corazón del Océano (Srdce oceánu) představovali doňu Mencíu a

Výprava složená asi ze sta rodin a tří set svobodných mužů a žen, vyplula z přístavu Sanlucar de Barrameda 10. ledna roku 1550. Samozřejmě, že mezi nimi bylo i četné služebnictvo. Mencía cestovala se svými třemi dcerami - Maríou, Mencíou a Franciskou a "velela" skupině šedesáti vdavekchtivých dívek a žen, které jí jejich rodiny svěřily do opatery. Celkem třem lodím velel jako šéfkapitán Juan Salazar, který osobně před lety dobýval Paraguay a roku 1537 založil dnešní hlavní město Asunción.

Scéna vylodění ze španělského TV seriálu Corazón del Océano (Srdce oceánu) o Mencíe Calderón

Cesta probíhala zpočátku klidně. Po krátkém mezipřistání na Kapverdách, pokračovala výprava napříč oceánem k pobřeží Brazílie. Lehké to nebylo. Lidé trpěli mořskou nemocí a později i kurdějemi. A bohužel také umirali. I Mencíe zemřela nejmladší dcera Francisca. Mnozí z těch, kteří se uzdravili, přišli o zuby. Výprava zvládla dokonce útoky pirátů, ale tropická bouře ji rozdělila. Jedna z lodí, na které shodou okolností plul i adelantado don Diego, se ztratila. A když se konečně v prosinci roku 1550 objevila země, tak obě zbylá plavidla ztroskotala na zrádných mělčinách. Skoro všichni se ale zachránili a podařilo se přenést i zásoby. Jenže šlo o ostrov Santa Catarina blízko pobřeží jižní Brazílie. Tady se poprvé většina kolonistů setkala s poměrně nepřívětívými domorodci, kteří výpravu mírně zredukovali.

Ilustrační foto - také ze zmíněného španělského historického seriálu

Mencía a její skupina žen všemu čelily velmi statečně. Nebyly mužům jen klasickou podporou, jak velely zaběhnuté tradice, ale občas musely i bránit tábor se zbraní v ruce. Pomáhaly také při obnově lodi, jelikož ze dvou nefunkčních se stavěla jedna, která by byla schopna další cesty. Také samozřejmě vznikaly nové vztahy, a v rodinách se rodily děti. A dokonce vznešená svatba se slavila! Nejstarší dcera Mencíi, María, se roku 1551 provdala za kapitána jedné ze ztracených lodí, Hernanda de Trejo. A mezi tím vším se pořád obtížně doplňovaly zásoby, odrážely se útoky indiánů a hlavně se čekalo na loď adelantada Diega. Všichni doufali. Nemohli ale tušit, že bouře zahnala dona Diega až do Karibiku. Z pobřeží dnešní Venezuely se dostal do Peru a poté vnitrozemím do bolivijského Potosí, kde se usadil. Do Asunciónu už nedošel...

Dona Mencía v seriálu Corazón del Océano

A Mencía? Usoudila, že někdo velet musí a že je záhodno, aby to zůstalo v rodině. Takže se prohlásila adelantadou. Načež rozhodla, že jediná možnost, jak ukončit strádání, je hnout se dál. Rekonstrukce lodi dopadla dobře, a tak se v červnu 1553 kolonisté dostali k ostrovu San Vicente. Jenže ten už byl obsazený Portugalci. Což byl průšvih, protože mezi Španělskem a Portugalskem nikdy nebyly ideální vztahy. A teď si k tomu všemu ještě společně a rozdílně porcovali jižní Ameriku, aby z ní udělali Latinskou. Pročež guvernér Sousa hned doňu Mencíu a celou její výpravu internoval a nepustil dva roky z ostrova. Některé dívky ztratily nervy a provdaly se za Portugalce, neboť i zde byl velký zájem o "zušlechtění krve". Mencía se nevzdávala a španělského krále bombardovala dopisy, aby diplomaticky vyjednal se svým portugalským protějškem jejich propuštění. To víte, pošta tehdy plula dlouho. Nakonec se to ale povedlo. Všichni konečně odpluli k jihu a brzy se vylodili na pobřeží kontinentu. 

Založení osady San Francisco de Mbiaza

A právě tam roku 1555 založili novou španělskou osadu jménem San Francisco de Mbiaza. Na chvíli se zastavili. Znovu budovali přístřešky, sháněli zásoby a hlavně se museli opevnit. Místní domorodci z nich totiž vůbec nadšení nebyli a dávali to vehementně najevo. Zase jich bylo míň... Ale i radostné věci se děly. Mencía se stala babičkou. Jeji dcera María porodila chlapečka, ze kterého se za čtyřicet let stal nejen nejvýše postavený biskup Peruánského místokrálovství, ale také v roce 1613 zakladatel univerzity v argentinské Córdobě.

Pomník kapitána Juana Salazara v paraguayském hlavním městě Asunciónu

Když jednou na pevnost San Francisco de Mbiaza dokonce zaútočili francouzští piráti a málem ji dobyli, padlo rozhodnutí, že nejbezpečnější bude vyrazit do Asunciónu. A tak zůstala osada opuštěná a později zanikla. Když na podzim roku 1555 začala cesta pralesem, řekami a horami, všem došlo, že bude ještě hůř. Přesto, že je vedli indiáni, přišla oslabená výprava o další členy. Pak konečně v květnu následujícího roku dosáhli Mencía, její dcery a zeťové, kapitán Salazar a zbylí kolonisté, svého cíle. Cesta jim trvala šest let. Dorazilo jich asi padesát a polovina z nich byly ženy. A guvernér je přivítal s otevřenou náručí a přidělil jim majetky. Konečně byli v novém domově...

A Mencía? Neví se přesný rok, kdy v Asunciónu zemřela, protože se nezachovala její závěť. Ví se ale, že se dožila požehnaného věku. A taky se říká a ví, že bez ní by ženy nedošly v takovém počtu, protože právě ona - Mencía -  byla duchem a hnacím motorem celé výpravy...

 

Zdroj ilustračních fotografií: globomedia.es; es.slideshare

Fakta: mujeresenlahistoria.com; wikipedia esp.

Autor: Šárka Bayerová | pondělí 4.9.2017 23:50 | karma článku: 25,50 | přečteno: 1051x
  • Další články autora

Šárka Bayerová

O šikovné milence Toničce

8.3.2020 v 11:35 | Karma: 22,71

Šárka Bayerová

První oficiální milenka

6.3.2020 v 21:09 | Karma: 22,56

Šárka Bayerová

Svatá princezna (dokončení)

24.1.2020 v 12:26 | Karma: 28,13

Šárka Bayerová

Svatá princezna (2. část)

23.1.2020 v 9:45 | Karma: 21,72

Šárka Bayerová

Svatá princezna (1. část)

22.1.2020 v 9:52 | Karma: 28,66

Šárka Bayerová

Tak si tak říkám...

13.1.2020 v 9:04 | Karma: 17,97

Šárka Bayerová

Jak jsem nevyhořela

27.4.2019 v 11:09 | Karma: 22,13

Šárka Bayerová

Fronta na Alžbětu

18.11.2018 v 11:03 | Karma: 16,66

Šárka Bayerová

Kritika České televize?

11.11.2018 v 11:10 | Karma: 30,22

Šárka Bayerová

Ostrava!!!

31.10.2018 v 10:53 | Karma: 26,56

Šárka Bayerová

Stoletá vzpomínka

25.10.2018 v 12:54 | Karma: 29,54
  • Počet článků 547
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1510x
Nenapravitelná optimistka s duší v rozletu. A věčná vypravěčka. Někdy je to se mnou mírně náročný ... :-) 

                            ( aladul333@gmail.com )