Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Apoštolská dvojka (sv. Filip a sv. Jakub Menší)

3. 05. 2014 10:00:00
Původně měli svátek 1. května a patřila jim noc, která mu předcházela. Proto se jí dodnes občas říká „filipojakubská“. U nás se ale už dávno vžil název „Čarodějnice“.

Když kdysi proběhl v liturgickém kalendáři jeden z mnoha kulových blesků, přestěhoval se jejich svátek na 3. května. Apoštolové sv. Filip a sv. Jakub Menší (Alfeův) ho mají napůl.

Oba patřili k Ježíšovým nejbližším. Filip je dokonce jako apoštol uváděn na pátém místě, což svědčí o jeho jisté důležitosti. Však se s ním také Ježíš radil ohledně množení chlebů pro zástupy.

Filip byl Hebrejec s řeckým jménem (Filipos=milovník koní). Však také asi řecky uměl, jelikož byl prostředníkem a asi tedy i tlumočníkem mezi Ježíšem a Řeky, jak vyplývá z Evangelia podle Jana.

Co se týče Filipova osobního života, je známo, že byl ženatý a měl minimálně dvě dcery. A díky výše zmíněnému Janovu evangeliu víme i o tom, že byl přemýšlivý a nebál se zeptat. Při poslední večeři neustále hloubal a řešil, kde je vlastně ten Otec a jak vypadá. Ježíš na to: „Filipe, tak dlouho jsem s vámi a neznáš mě? Kdo viděl mne, viděl i Otce .........Věřte mi, že já jsem v Otci a Otec je ve mně...“

Vyčerpávající odpověď, řekla bych.

Jako prakticky všichni apoštolové i Filip se vydal do světa evangelizovat. Začal v Řecku a pak pokračoval ve Frýgii v Malé Asii. Ve městě Hierapolis na něj čekala mučednická smrt. Prý mu bylo 87 let. Starce nejdříve zarputilí pohané bičovali, pak přibili na kříž a kamenovali až ho ukamenovali.

Takže jsme u atributů : kříž a kamení. A má ještě jeden – draka. O něm vypráví jen legenda :

Když se Filip snažil obrátit na víru i divoké a nespoutané Skythy, nachomejtl se k obřadu obětování Martovi. Velekněz připravoval oheň a najednou se vynořil z hranice drak. Zabil veleknězova syna, který u obřadu asistoval a další dva obřadníky k tomu. A na koho drak dýchl, ten onemocněl. Když to Filip uviděl, nabádal dav, aby rukou společnou a nerozdílnou rozbil sochu boha Marta. Pak se nemocní uzdraví a mrtví vstanou. Drakovi nakázal, aby táhl do pouště a už se nevracel. Potvora poslechla a šla, načež dav roztřískal modlu. Pak Filip vzkřísil mrtvé a uzdravil přiotrávené drakovým dechem. A všichni přítomní se nechali pokřtít ...

Teď k Jakubovi Menšímu nebo Mladšímu. Přídomek má proto, že mezi apoštoly byl ještě jeden Jakub. Ten s mušlí , co má v Praze za Ungeltem kostel a taky se za jeho hrobem putuje do Santiaga de Compostela. A říká se mu Větší nebo Starší. Z toho vyplývá, že buď Menšího přerostl, nebo se dříve narodil.

Aby toho nebylo málo, tak má Jakub Menší ještě jeden přídomek – Alfeův. To proto, že jeho otec se jmenoval Kleofáš Alfeus. Matka zase Marie Kleofášova a prý byla velmi blízkou příbuznou Panny Marie. Takže to vypadá, že Jakub Menší byl Ježíšův bratranec. Navíc byl prý Ježíšovi velice podobný. Svatý Ignác Antiochijský se údajně chtěl vydat do Jeruzaléma a setkat se s ním jenom proto, aby si mohl představit, jak Ježíš vypadal.

I Jakub Menší musel být významný apoštol, jelikož ho sv. Pavel ho zmiňuje dříve než Petra a oba je označuje za pilíře církve. Jakuba zřejmě ctil i sv. Petr. Když ho totiž propustili z vězení, žádal, aby o tom informovali právě jeho. Tak se mi zdá, že příbuzenství s Ježíšem dělalo své...

Díky židovskému historikovi Flaviovi máme i celkem hodnověrné informace o mučednické Jakubově smrti. Popsal výstižně, jak iniciativní jeruzalémský velekněz Annáš využil právního vakua mezi odvoláním římského prokurátora a příchodem nového a odsoudil Jakuba Menšího k ukamenování. Pročež ho shodili z hradeb a vytrvale kamenovali. Jakub se při exekuci hlasitě modlil i za ty, kteří ho zabíjeli. Až k němu přiběhl valchář a tyčí mu rozčísl hlavu.

A už máme hlavní atribut. Tu valchovací tyč, kterou valcháři používali při konečné úpravě látek a kůží. Umělci ale občas tápou, takže je mučedník zobrazován i se sochorem či kyjem. Dokonce i s prapodivnými artefakty, které se podobají harfě beze strun nebo podlouhlému luku. Dalšími atributy jsou svitky, kniha nebo kamení.

Oba apoštolové Filip i Jakub Menší svorně patronují kloboučníkům, kramářům, valchářům, koželuhům a cukrářům.

Kostelů u nás moc nemají, ale my Pražáci snad všichni známe půvabné panorama se zlíchovským kostelíčkem. Zrovna ten je jejich. A další najdete v Táboře a ve Zlíně.

Byla to a je apoštolská dvojka, kterou do svátku propojil zřejmě podobný osud.

Literatura : Rok se svatými (Schindler, Schauer) - Karmelitánské nakladatelství

Všichni moji svatí na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/76155/O-svatych-trochu-jinak.html

Autor: Šárka Bayerová | sobota 3.5.2014 10:00 | karma článku: 16.68 | přečteno: 609x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Americká princezna

Byla krásná, bohatá, vzdělaná, a na svou dobu hodně nespoutaná. A taky porodila jednoho z nejvýznamnějších mužů světa.

6.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 30.58 | Přečteno: 1332 | Diskuse

Šárka Bayerová

A už mě ty volby nebavěj

Nakonec si to můžu dovolit. Mám odvoleno a nezbývá než doufat. A to já umím. Takže se mi nechce číst úvahy ani prognózy co, kdy, kam, kolik a kudy jinak. Natož je psát...

21.10.2017 v 11:42 | Karma článku: 22.71 | Přečteno: 892 | Diskuse

Šárka Bayerová

Vynalezla prsenku

Veškeré půvabné variace se tu hodí. Nejen ona titulková z "básníků". Taky třeba kozenka. Nebo ta mého táty, který na nás - svůj "harém" složený z mámy, ségry a mně - zase s oblibou volával - Holky, máte náprsenky, už můžem jít?

5.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 25.03 | Přečteno: 1198 | Diskuse

Šárka Bayerová

Víkend s dupálistkou

... aneb Králík a já. Nebo vzletně bych mohla svůj blog otitulkovat Amatérské nahlédnutí do duše domácího mazlíka se silným charakterem....

2.10.2017 v 10:11 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 592 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Třetí listopadová neděle je Světovým dnem vzpomínky na oběti dopravních nehod

Je sychravo pro tělo i duši a dnes dvojnásob. Pozůstalí nezapomenou nikdy, to zkrátka nelze. Nejde o jitření bolesti, ale o to, že připomínky děláme pro vážnost věci. Kéž tohle oznámení zní odevšad z médií a nutí nás jít do sebe.

19.11.2017 v 23:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Libuse Palkova

Bůh je slovo pro-já nevím

Bůh nestvořil člověka, jak tvrdí některé pohádky pro dospělé, ale člověk stvořil Boha, když si nevěděl rady s některými záhadami, třeba s vysvětlením přírodních jevů.

19.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 427 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Sametové dny bez navýšení

Sametové dny bez navýšení aneb další nedělní glosa o tom, co nám demokracie dala a vzala. Bylo, je a nebo tedy snad ano, bude líp?

19.11.2017 v 20:33 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 206 | Diskuse

Petr Laierman

Krátké setkání dvou světů

S blížícím se závěrem listopadu se zima pomalu chystá převzít vládu nad přírodou. Chladné dny s prvními ranními mrazíky ztěžují volně žijícím zvířatům hledání potravy. Začínáme proto přisypávat nejprve něco málo okolnímu ptactvu.

19.11.2017 v 18:25 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 249 | Diskuse

Zdenek Pfeifer

Tajemná vila

Soudružka učitelka okřikovala rozdováděnou třídu prvňáčků nevědomky šeptem. Tak magicky na ni působilo prostředí čekárny v našem zdravotním středisku, kam nás přivedla na preventivní prohlídku...

19.11.2017 v 17:50 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 326 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.