Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ztratili jste něco? Portugalec vám to najde! (sv. Antonín)

13. 06. 2014 8:44:13
K některým svatým měli naši předkové speciální vztah. Naprosto patrný je v tomhle směru ženský vliv. Jelikož jde o zdrobnělinky.

Jasným příkladem je svatý Floriánek nebo svatá Terezička. A na Chodsku svatý Vavřeneček. Nikdy jsem ale neslyšela vyprávět o svatém Venouškovi, svaté Ludmilce nebo o svatém Vítečkovi. Čím to jen je? Ti, na které se šišlalo byli populárnější? Milovanější? Možná jen někteří z nich, jako tzv. venkovští svati, víc hráli na city.

No a k nim zrovna patřil sv. Antoníček v Čechách. Na jižní Moravě mu spíš říkali Antonínek. Tam má dokonce i ves.

Dnes má svátek. Antonín z Padovy neboli také Paduánský.

Zvláštní místo určení pro svatého, který byl Portugalec a narodil se přímo v Lisabonu kolem roku 1195. K tomu všemu se vůbec nejmenoval Antonín, nýbrž Fernando de Bulhoês e Taveira Azevedo. Jak vidno z komplikovaného jména, byl ze vznešené rodiny, tak mohl jít na studie. Do řádu augustiniánů vstoupil už v patnácti letech.

Fernando se zaměřil hlavně na studium Bible. Vypracoval se tak, že se stal v oboru naprostou jedničkou. Jenže - prý ho do kláštera furt někdo chodil navštěvovat (měl rozvětvené příbuzenstvo) nebo se ním radit, což ho vyrušovalo. Chtěl mít na studia klid. Pročež se nechal přeložit do jiného kláštera v Coimbře, kde si následně prohluboval teologické vzdělání do 25 let.

A přišel den, kdy byla celá Lusitanie (tak se tehdy Portugalsko jmenovalo) smutkem perplex. Psal se rok 1220 a Maurové povraždili v Maroku několik františkánských mnichů. Těla mučedníků byla převezena do vlasti, kde jim vystrojili velkolepý pohřeb. Byl na něm i augustinián Fernando. A natolik to na něj zapůsobilo, že přehodil kutnu. Přestoupil k Menším bratřím sv. Františka z Assisi (františkánům) a přijal nové jméno Antonín. Vzápětí vyrazil na cestu do Afriky. Zatoužil evangelizovat zlé Maury.

Jenže mu to asi nebylo souzeno. Prakticky hned po příjezdu do Maroka těžce onemocněl, zřejmě malárií. S podlomeným zdravím nastoupil na loď, aby se vrátil do Lusitánie. A stalo se něco nečekaného - silná bouře zahnala plavidlo k pobřeží Sicílie. Antonín se rozhodl v Itálii zůstat. Doléčil se v Messině a pak se hned vypravil do Assisi, aby se setkal s budoucím sv. Františkem. Ten ho tak okouzlil, že bylo rozhodnuto. Klášter už jen italský. Ve Forli přijal Antonín kněžské svěcení a na následné slavnostní večeři všechny ohromil. Nikdo totiž nechtěl pronést duchovní řeč, tak se osmělil on. Byl tak výmluvný a řeč tak učená, že ho františkáni poslali dostudovat na kazatele.

A začala Antonínova řečnická kariéra. Kázal v kostelech, na náměstích a dokonce i na plážích. Měl totiž mohutnou návštěvnost. Prý až třicet tisíc lidí! Jeho fanoušci přicházeli už v noci, aby si zabrali nejlepší místa a slyšeli každé slovo. Taky věděli, že nemohou přijít nákladně oblečeni, protože to Antonín neměl rád. Stejně jako František z Assisi, i on vyznával prostotu.

Jedna z mnoha legend o Antonínovi vypráví, že když jednou přišel kázat do Rimini, lidé se mu tam vysmívali, pořád ho přerušovali a hlučeli. Antonín tedy vyzval ryby, aby naslouchaly aspoň ony, když to lid nebaví. A rybky vystrčily hlavy z moře a nastražily své neviditelné uši. Když lidé ten zázrak uviděli, zastyděli se a obrátili ...

Antonín se hodně proslavil i svými kázáními proti albigenským. Zajížděl až k nim a hřímal mohutně. Pročež se mu všeobecně začalo říkat kladivo na kacíře.

V roce 1231 se Antonínovi velice zhoršilo jeho chatrné zdraví. Přestal cestovat, usadil se v Padově (konečně víme, proč je Paduánský!) a tam 13. června i zemřel. Bylo mu teprve 36 let.

Nejkratším kanonizačním procesem v dějinách církve byl svatořečen už v roce 1232. Jedenáct měsíců po smrti!

Sv. Antonín má u nás spoustu kostelů, kostelíčků, kaplí, i mraky soch. Na mostech, náměstích, návsích, ve výklencích domů. A samozřejmě ve venkovských kapličkách.

Jedna z nejslavnějších soch je od roku 1707 na Karlově mostě. Jan Oldřich Mayer zpodobnil sv. Antonína s Ježíškem v náručí (podle pověsti se tak zjevil jistému hříšníkovi věnujícímu se lichvě) a s knihou. Tedy s hlavními dvěma atributy. Na vázách sousoší jsou znázorněny legendární výjevy - např. zázračné uzdravení jistého mladíka nebo i populární historka o tom, jak se osel poklonil hostii, když to na Antonínovu výzvu nechtěl udělat jeho pán. A hlavně tam najdete Antoníčkovo proslavené kázání rybám.

Svatý Antonín Paduánský je patronem františkánů, lodníků, trosečníků, starých lidí, chudých, nemocných, pastýřů vepřů a hlavně - pomáhá najít ztracené věci! K tomu všemu ještě brání lichvě a vysokým úrokům, vždy je pomocníkem v nouzi a hlavně je patronem manželství, rodin, dětí, těhotných a za šťastný porod. I neplodné se k němu modlily!

Proto ten Antoníček! Prostě hodnej svatej ...

Literatura : Rok se svatými (Schindler, Schauer);

Všichni moji svatí na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/76155/O-svatych-trochu-jinak.html

ti speciální z Karlova mostu na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64999/Svati-na-Karlove-moste.html

a ještě orlojoví apoštolové na:

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64997/O-apostolech-z-prazskeho-orloje.html

Autor: Šárka Bayerová | pátek 13.6.2014 8:44 | karma článku: 15.57 | přečteno: 739x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Nápad, který přišel za svinského počasí

A dostala ho zase ženská. I když byl tenhle převratný zlepšovák vlastně jen pro muže.Tenkrát. Šlo totiž o trable v dopravě...

20.11.2017 v 12:53 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 640 | Diskuse

Šárka Bayerová

Americká princezna

Byla krásná, bohatá, vzdělaná, a na svou dobu hodně nespoutaná. A taky porodila jednoho z nejvýznamnějších mužů světa.

6.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 31.00 | Přečteno: 1406 | Diskuse

Šárka Bayerová

A už mě ty volby nebavěj

Nakonec si to můžu dovolit. Mám odvoleno a nezbývá než doufat. A to já umím. Takže se mi nechce číst úvahy ani prognózy co, kdy, kam, kolik a kudy jinak. Natož je psát...

21.10.2017 v 11:42 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 907 | Diskuse

Šárka Bayerová

Vynalezla prsenku

Veškeré půvabné variace se tu hodí. Nejen ona titulková z "básníků". Taky třeba kozenka. Nebo ta mého táty, který na nás - svůj "harém" složený z mámy, ségry a mně - zase s oblibou volával - Holky, máte náprsenky, už můžem jít?

5.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 25.04 | Přečteno: 1236 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Hermína Muchová

Rozhovor se zpěvačkou Evou Pilarovou

Zpěvačku Evu Pilarovou znají a obdivují všechny generace posluchačů a je bezesporu jednou z pěveckých legend, které bychom si měli za její celoživotní působení v oblasti hudby vážit.

22.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 10.43 | Přečteno: 559 | Diskuse

David Rath

Sex s muslimskou princeznou

Román „Řád“ nás přenese do reality změněného života ve vzdálenější budoucnosti. Jediné, co stále zůstává stejné jsou hlavní síly pohánějící lidské osudy a tím i dějiny - moc, peníze a sex.

21.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 617 | Diskuse

Iveta Svobodová

Sněhulák

Zašla jsem s dcerou na filmové zpracování Sněhuláka, a abych řekla pravdu, byly jsme obě docela zklamané. Štěstí bylo, že představitel hlavní role, Michael Fassbender, je moc pěkný chlap.

21.11.2017 v 10:15 | Karma článku: 6.70 | Přečteno: 303 | Diskuse

Karel Sýkora

Omeleta udělaná trošku jinak

Omeleta je pokrm, který se vyrábí z rozšlehaných vajec do kterých lze přidat různé přísady. Směs se rovnoměrně rozlevá na rozpálenou pánev a v průběhu smažení už se nemíchá. Smaží se až do doby, kdy je ztuhlá.

21.11.2017 v 9:55 | Karma článku: 4.42 | Přečteno: 117 |

Hermína Muchová

Světová premiéra v Řeznické přiláká do hlediště i samotného autora Billa C.Davise

Tragikomický souboj irských emigrantů o domov a kořeny, pravdu, pochopení a svobodu svého vlastního rozhodnutí v době, kdy Amerika přestává být synonymem pro lepší budoucnost a demokracii.

21.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 8.34 | Přečteno: 345 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.