Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vidění je k vidění (sv. Luitgarda)

16. 06. 2014 9:00:00
... na Karlově mostě. Perla Matyáše Bernarda Brauna z roku 1710. Sice už jen kopie, originál je samozřejmě v Lapidáriu Národního muzea. Umělecky naprosto nejhodnotnější plastika, která kdy byla na mostě. Sousoší sv. Luitgardy, které autor vytvořil v pouhých šestadvaceti letech, je vrcholem barokního sochařství.

Luitgarda? Co je to za šílené jméno? Ptávala jsem se jako dítě...

A jaké vidění, ptáte se teď možná vy...

Mystička Luitgarda (Lutgarda, Lutgard, Luitgardis) se narodila roku 1182 v Brabantsku ve městě Tongeren, v dnešní Belgii. Byla z docela bohaté a vznešené rodiny, tak už ve dvanácti letech šla do kláštera. K benediktinkám a zatím jen za vzděláním.

Občas navštěvovala rodiče, a tak se jí dostalo i světského pokušení. Za pár let a zrovna v době, kdy se Luitgarda rozhodovala, zda půjde do noviciátu, se ozval ženich. Se svolením jejích rodičů se o ni začal ucházet jeden sličný mladík. A docela se jí líbil. Ale nebyla si jistá. Proto prý zažila své první zjevení Krista. Ukázal jí ránu ve svém boku řka, že v rozjímání nalezne tu nejčistší líbeznost. A Luitgarda začala tušit, jak to bude s jejím životem dál. Už se vdávat nechtěla. Definitivně pak rozhodla nemilá událost. Když jednou šla za svou rodinou, tak si na ni nápadník počíhal a chtěl ji unést. Ubránila se mu a metelila zpátky do kláštera. Hned požádala benediktinky o přijetí a roku 1200 složila sliby.

Život v klášteře přísnou a odříkání nakloněnou dívku velmi překvapil. Nepříjemně. Zdálo se jí, že sestry moc mluví, nedodržují pravidla řádu, modlí se sníženou frekvencí a celkově si libují v poměrně uvolněné atmosféře. Takže se jich stranila, pracovala jak divá, postila se a modlila. Spolusestrám přišla logicky trochu divná, pročež byla tak trochu terčem kritiky i posměchu. Když ale jeptišky zaregistrovaly, že má Luitgarda léčitelské schopnosti, začaly se na ni obracet se svými problémy. A tak je léčila vkládáním rukou, kdykoliv bylo třeba. Jenže pak zas dívce přišlo, že za ní chodí jen kvůli tomu, aby si mohly poklábosit a své choroby si vymýšlí. A to se jí taky nelíbilo. Sestry si ale Luitgardy natolik vážily, že ji dokonce chtěly zvolit převorkou. Okamžitě odmítla a přehodila hábit i výhybku. Odešla do přísnějšího řádu cisterciaček do kláštera v Aywiers, poblíž Waterloo.

Jelikož se tam mluvilo vlámsky, řečí kterou neznala, měla klid zaručený. Navíc byl styk s vnějším světem velmi omezen. Luitgarda se usilovně modlila, pracovala a žila v ještě větším odříkání, než cisterciačky vyžadovaly. Dokonce nasadila několik půstů. Nejslavnější z nich je první sedmiletý, pouze o chlebu a pivu. Její abatyše tehdy konstatovala, že efekt je znát, neboť se lid začal viditelně odklánět od kacířského katarského učení. A všichni byli z Luitgardy celí pryč. Albigenští tenkrát katolíky hodně trápili. Jiných sedm let se Luitgarda postila za všechny hříšníky světa. Zda to zabralo, zprávy nejsou.

K tomu všemu ještě jely dál Luitgardiny mystické zážitky. Velmi často si s Ježíšem povídali. Prý ho jednou požádala, zda by nemohla umět lépe latinsky, aby více chápala slovo Boží. Při dalším zjevení si to ale rozmyslela a požádala Spasitele o jiný dar. O jeho srdce. A tak Ježíš nejdřív vyňal to její a vyměnil ho za své - její srdce si vložil do své hrudi. Tohle vidění je považováno za první středověké zjevení Nejsvětějšího srdce Páně.

Pro nás je zajímavé ono vidění, které máme na Karlově mostě. Když se totiž jednou Luitgarda modlila před ukřižovaným Kristem, sehnul se Ježíš, objal ji jednou rukou a přitáhl k sobě. Její ústa pak přitiskl k ráně na svém boku. Jak dí legenda, Luitgarda z ní pila mocnou blaženost, která ji do konce života posilňovala ve službě Bohu.

Sílu asi potřebovala. Jedenáct let před svou smrtí Luitgarda úplně oslepla a posledních sedm roků se opět postila, tentokrát kvůli "pronásledování církve".

Zemřela 16. června roku 1246. Když ji sestry omývaly před pohřbem, byla mezi nimi jedna s ochrnutou rukou. A první posmrtný zázrak sv. Luitgardy byl na světě. Ruka se rozhýbala.

Mystička Luitgarda je patronkou všech nevidomých a postižených. Umělci ji většinou zobrazují jako cisterciačku v modlitbách (Goya) nebo při jejích dramatických a barvitých viděních.

Světice, pod jejímž sousoším na Karlově mostě je nápis:

CHRISTI CRUCIFIXI CONSTRICTA BRANCHI

(Paží ukřižovaného Krista objatá)

Literatura : Rok se svatými (Schindler, Schauer); www.kralovskacesta.cz

Všichni moji svatí na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/76155/O-svatych-trochu-jinak.html

ti speciální z Karlova mostu na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64999/Svati-na-Karlove-moste.html

a ještě orlojoví:

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64997/O-apostolech-z-prazskeho-orloje.html

Autor: Šárka Bayerová | pondělí 16.6.2014 9:00 | karma článku: 13.59 | přečteno: 616x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Nápad, který přišel za svinského počasí

A dostala ho zase ženská. I když byl tenhle převratný zlepšovák vlastně jen pro muže.Tenkrát. Šlo totiž o trable v dopravě...

20.11.2017 v 12:53 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 640 | Diskuse

Šárka Bayerová

Americká princezna

Byla krásná, bohatá, vzdělaná, a na svou dobu hodně nespoutaná. A taky porodila jednoho z nejvýznamnějších mužů světa.

6.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 31.00 | Přečteno: 1406 | Diskuse

Šárka Bayerová

A už mě ty volby nebavěj

Nakonec si to můžu dovolit. Mám odvoleno a nezbývá než doufat. A to já umím. Takže se mi nechce číst úvahy ani prognózy co, kdy, kam, kolik a kudy jinak. Natož je psát...

21.10.2017 v 11:42 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 907 | Diskuse

Šárka Bayerová

Vynalezla prsenku

Veškeré půvabné variace se tu hodí. Nejen ona titulková z "básníků". Taky třeba kozenka. Nebo ta mého táty, který na nás - svůj "harém" složený z mámy, ségry a mně - zase s oblibou volával - Holky, máte náprsenky, už můžem jít?

5.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 25.04 | Přečteno: 1236 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Hermína Muchová

Rozhovor se zpěvačkou Evou Pilarovou

Zpěvačku Evu Pilarovou znají a obdivují všechny generace posluchačů a je bezesporu jednou z pěveckých legend, které bychom si měli za její celoživotní působení v oblasti hudby vážit.

22.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 569 | Diskuse

David Rath

Sex s muslimskou princeznou

Román „Řád“ nás přenese do reality změněného života ve vzdálenější budoucnosti. Jediné, co stále zůstává stejné jsou hlavní síly pohánějící lidské osudy a tím i dějiny - moc, peníze a sex.

21.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 617 | Diskuse

Iveta Svobodová

Sněhulák

Zašla jsem s dcerou na filmové zpracování Sněhuláka, a abych řekla pravdu, byly jsme obě docela zklamané. Štěstí bylo, že představitel hlavní role, Michael Fassbender, je moc pěkný chlap.

21.11.2017 v 10:15 | Karma článku: 6.70 | Přečteno: 304 | Diskuse

Karel Sýkora

Omeleta udělaná trošku jinak

Omeleta je pokrm, který se vyrábí z rozšlehaných vajec do kterých lze přidat různé přísady. Směs se rovnoměrně rozlevá na rozpálenou pánev a v průběhu smažení už se nemíchá. Smaží se až do doby, kdy je ztuhlá.

21.11.2017 v 9:55 | Karma článku: 4.42 | Přečteno: 118 |

Hermína Muchová

Světová premiéra v Řeznické přiláká do hlediště i samotného autora Billa C.Davise

Tragikomický souboj irských emigrantů o domov a kořeny, pravdu, pochopení a svobodu svého vlastního rozhodnutí v době, kdy Amerika přestává být synonymem pro lepší budoucnost a demokracii.

21.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 8.34 | Přečteno: 345 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.