Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vousy mu rostou na loukách (sv. Ivan)

25. 06. 2014 9:00:00
Stal se českým patronem, i když nebyl kanonizován. A přesto se mu říká svatý. Neví se přesně odkud byl a zda vůbec žil. U nás se ale věří, že poustevničil v jeskyni v dnešním Svatém Janu pod Skalou.

Svatý Ivan, dříve také sv. Jan Český nebo Jan Poustevník. Taky korvatský, charvátský, chorvatský a korvejský.

Z Chorvatska ani Charvátska Ivan zřejmě nebyl. Podle posledních zjištění pocházel zřejmě z kmene Obodritů, což byli Polabští Slované. Jak to tak vypadá, asi byl synem jejich vladyky Gostimysla. A ten v roce 844 prohrál válku s Ludvíkem Němcem. Jeho syn, tehdy zřejmě ještě pod jménem Unvan, skončil jako rukojmí v benediktinském klášteře Corvey v Sasku. A jsme u toho. Pravděpodobně se Ivanovi dříve říkalo korvejský a jeho místo určení se postupně komolilo až na chorvatský.

Unvanovi se klášterní život asi zalíbil, jelikož prý odmítl vladařské nástupnictví a raději se stal mnichem. Po čase se dokonce rozhodl pro misionářský život a vydal se na cestu do "divočiny"- do Čech. Údajně s sebou z Corvey přinesl i povědomí o svatém Vítu a jeho legendu.

Usadil se v hlubokém lese u Berounky, v jeskyni s pramenem vody. Poustevničil opravdu řádně. Živil se jen kořínky a lesními plody. Když si chtěl přilepšit, pil mléko své ochočené laně. Ivan tak prý v modlitbách prožil 42 let a úspěšně odolal mnoha pokušením. Traduje se, že když už to jednou málem vzdal, zjevil se mu sv. Jan Křtitel a na obranu mu věnoval kříž. Od té doby, kdykoliv k Ivanovi zase nakoukl ďáběl, dostal křížem přes hlavu. Jednou ho bacil tak mocně, že čertisko vyletělo stropem a nechalo tam po sobě díru.

Legenda vypráví, že kníže Bořivoj jednou vyrazil z Tetína na lov. A uštval zrovna tu Ivanovu laň. Ve skalách u poustevnické jeskyně ji dorazil. Ze smrtelné rány namísto krve vyteklo tolik mléka, že všichni pili, co hrdlo ráčilo. V tu chvíli se vynořil Ivan. Představil se knížeti a mírně mu vyčetl, že tedy jeho laň zrovna zabíjet nemusel. Bořivoj se omluvil a pozval Ivana na Tetín. Poustevník mu vyhověl jen proto, že na hradišti měl možnost přijmout v kostele svátost oltářní. Jíst na Tetíně ale nechtěl nic, ani vodu si nevzal. Ale pohovořil si s kněžnou Ludmilou.

Na zpáteční cestě Ivana doprovázel tetínský kněz Pavel. Jemu poustevník vyprávěl o svém setkání s Janem Křtitelem a požádal ho, aby byl po své smrti pochován v místě, kde prožil celý život. Ivan prý dal Pavlovi i pergamen, který vlastnoručně sepsal. Potvrdil v něm, že je synem vladyky Gostimysla.

Brzy poté, někdy mezi lety 882-893, Ivan zemřel. Podle jeho přání ho kníže Bořivoj nechal pochovat v kapli, kterou vybudoval nad jeskyní. Navíc v místě kníže ještě založil kostel sv. Jana Křtitele a malý klášter.

Když antropologové nedávno zkoumali kosti uložené v kapli, zjistili, že se jednalo o muže velmi robustní postavy, zjevně vegetariána, na jehož kloubech byly patrny změny svědčící o dlouhém životě ve vlhkém prostředí. Věk odhadli zhruba na 55 let.

Svatého Ivana máme i na Karlově mostě. V roce 1714 ho Ferdinand Maxmilián Brokoff zpodobnil i s laní (atributem) zastřelenou knížetem Bořivojem. Parťáky na sousoší mu dělají sv. Jan z Mathy a sv. Felix z Valois. A hlavně Pražany milovaný Turek.

Jinak slavného poustevníka umělci zobrazují hlavně s vousem, kápí, holí a křížem.

Prostí lidé léta věřili, že návštěva Ivanovy jeskyně jim pomůže od bolestí kloubů. Když si mysleli, že je někdo uřkl nebo začaroval, chodili tam také. Jelikož prý sv. Ivan chrání před černou magií.

A tenhle český patron má dneska svátek. A co že je to s těmi vousy? Jde o druh trávy - Kavyl Ivanův (Stipa pennata) lidově zvaný Vousy sv. Ivana. A jelikož se jedná o ohrožený druh, žádné trhání! Vousy sv. Ivana už chrání i zákon ...

P.S. Vše nejlepší mé sestře Ivaně, která má dnes svátek, protože nikdy nepřijala onen novodobý, určený na 4. dubna. Je totiž odjakživa pyšná, že má takového patrona a chce slavit jen s ním.

Omlouvám se za soukromničení, ale ona si to zaslouží. Je totiž mou první čtenářkou, korektorkou a hlavně kritičkou ... :-)

Všichni moji svatí na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/76155/O-svatych-trochu-jinak.html

ti speciální z Karlova mostu na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64999/Svati-na-Karlove-moste.html

a ještě orlojoví:

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64997/O-apostolech-z-prazskeho-orloje.html

Autor: Šárka Bayerová | středa 25.6.2014 9:00 | karma článku: 13.61 | přečteno: 793x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Nápad, který přišel za svinského počasí

A dostala ho zase ženská. I když byl tenhle převratný zlepšovák vlastně jen pro muže.Tenkrát. Šlo totiž o trable v dopravě...

20.11.2017 v 12:53 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 640 | Diskuse

Šárka Bayerová

Americká princezna

Byla krásná, bohatá, vzdělaná, a na svou dobu hodně nespoutaná. A taky porodila jednoho z nejvýznamnějších mužů světa.

6.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 31.00 | Přečteno: 1406 | Diskuse

Šárka Bayerová

A už mě ty volby nebavěj

Nakonec si to můžu dovolit. Mám odvoleno a nezbývá než doufat. A to já umím. Takže se mi nechce číst úvahy ani prognózy co, kdy, kam, kolik a kudy jinak. Natož je psát...

21.10.2017 v 11:42 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 907 | Diskuse

Šárka Bayerová

Vynalezla prsenku

Veškeré půvabné variace se tu hodí. Nejen ona titulková z "básníků". Taky třeba kozenka. Nebo ta mého táty, který na nás - svůj "harém" složený z mámy, ségry a mně - zase s oblibou volával - Holky, máte náprsenky, už můžem jít?

5.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 25.04 | Přečteno: 1236 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Hermína Muchová

Rozhovor se zpěvačkou Evou Pilarovou

Zpěvačku Evu Pilarovou znají a obdivují všechny generace posluchačů a je bezesporu jednou z pěveckých legend, které bychom si měli za její celoživotní působení v oblasti hudby vážit.

22.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 569 | Diskuse

David Rath

Sex s muslimskou princeznou

Román „Řád“ nás přenese do reality změněného života ve vzdálenější budoucnosti. Jediné, co stále zůstává stejné jsou hlavní síly pohánějící lidské osudy a tím i dějiny - moc, peníze a sex.

21.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 617 | Diskuse

Iveta Svobodová

Sněhulák

Zašla jsem s dcerou na filmové zpracování Sněhuláka, a abych řekla pravdu, byly jsme obě docela zklamané. Štěstí bylo, že představitel hlavní role, Michael Fassbender, je moc pěkný chlap.

21.11.2017 v 10:15 | Karma článku: 6.70 | Přečteno: 304 | Diskuse

Karel Sýkora

Omeleta udělaná trošku jinak

Omeleta je pokrm, který se vyrábí z rozšlehaných vajec do kterých lze přidat různé přísady. Směs se rovnoměrně rozlevá na rozpálenou pánev a v průběhu smažení už se nemíchá. Smaží se až do doby, kdy je ztuhlá.

21.11.2017 v 9:55 | Karma článku: 4.42 | Přečteno: 118 |

Hermína Muchová

Světová premiéra v Řeznické přiláká do hlediště i samotného autora Billa C.Davise

Tragikomický souboj irských emigrantů o domov a kořeny, pravdu, pochopení a svobodu svého vlastního rozhodnutí v době, kdy Amerika přestává být synonymem pro lepší budoucnost a demokracii.

21.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 8.34 | Přečteno: 345 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.