Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O meči, zlatém klíči a kohoutovi (sv. Petr a Pavel, apoštolové)

27. 06. 2014 9:00:00
Slaví spolu vždycky 29. června. Jejich jména jsou u nás jedna z nejoblíběnějších. Oba skončili hrozně. Ten s klíčem od nebeské brány ukřižovaný hlavou dolů, ten s mečem o svou hlavu dokonce přišel.

Svatý Petr a Pavel. Apoštolové. I oni nám žehnají z orloje. Aby taky ne, takové svaté celebrity!

Petr, vlastním jménem Šimon, byl rybář z galilejské Betsaidy. Měl bratra Ondřeje, také apoštola. Ví se, že Šimon byl ženatý, ale o jeho manželce není v evangeliu ani zmínka. Zvláštní je, že o jeho tchýni se tam píše. Ale bude to spíše tím, že byla nějaká marodná a Ježíš ji uzdravil.

Petr se s Ježíšem seznámil díky Ondřejovi, který je představil. Povídali si a vydali se spolu i na ryby. Úlovek byl tak zázračný, že Petr padl Ježíšovi k nohám a ten mu nastínil, že od této chvíle bude rybářem lidí. A také ho nazval Petrem, skálou, na níž bude vystavěna církev. Stalo se. Petr šířil Ježíšovo učení už za jeho života a byl s ním až do konce. Ale zapřel ho. Dokonce třikrát, jak Ježíš předpověděl - dříve než zazpívá kohout. Jako připomínka kokrhá kohout i na pražském orloji. A taky se stal Petrovým atributem. Přidal se tak k rybě, síti, obrácenému kříži, lodi a hlavně zlatému klíči od království nebeského.

Po Ježíšově smrti Petr litoval svého zaváhání a snažil se je odčinit usilovnou evangelizací. Cestoval, psal listy, uzdravoval nemocné, byl oporou prvních křesťanů a rozčiloval Římany. Pročež byl několikrát ve vězení. Poslední věznění se mu stalo osudným. Poté, co vyšinutý císař Nero zapálil Řím a obvinil z toho Kristovy vyznavače, byl jedním z mnoha, co zaplatili životem. Kolem roku 67. Prvního papeže ukřižovali hlavou dolů, prý na jeho vlastní přání. Necítil se totiž natolik vyvoleným, aby zemřel stejně jako Kristus.

Petrův hrob objevili pod bazilikou sv. Petra v první polovině minulého století. Pozdější zkoumání ostatků potvrdilo kostru muže z 1. století, zhruba ve věku mezi šedesáti a sedmdesáti lety. Kosti byly zabaleny v purpurové, zlatě vyšívané látce a umístěny v mramorovém výklenku s nápisem Petrus eni - Zde je Petr. Patologům se podařilo složit téměř celou kostru - až na chodidla. Vysvětlují to tím, že při snímání z kříže voják odřízl Petrovo tělo u kotníků.

Petra nejdříve pohřbili na východní straně vatikánského pahorku. Konstantin I. Veliký pak pahorek nechal srovnat a nad Petrovým hrobem nechal vystavět baziliku. Byla vysvěcena roku 326.

Apoštol Petr je patronem papežů, církve, rybářů, obchodníků s rybami, lodníků, trosečníků, kajícníků, Říma, Chartres, Lovaně, Petrohradu, ale také mnoha řemeslníků - sklářů, truhlářů, hodinářů, zámečníků, kovářů, slévačů, zedníků, cihlářů, kameníků, mostařů... Chrání před krádežemi a hadím uštknutím a je pomocníkem při horečce, vzteklině, posedlosti a bolestech nohou. A my tu odedávna věříme, že řídí počasí...

Pavel z Tarsu, původním jménem Šaul/Saul (Šavel) bývá nazýván apoštolem národů, jelikož evangelizoval doslova mezinárodně. Procestoval půlku tehdejšího světa. S Petrem, Markem, Barnabášem a dalšími. I sám. Někde ho přijali, odjinud ho hnali. Z Damašku ho prý pašovali v koši dírou v hradbách.

Před svým obrácením byl Šaul pravověrný farizej a pronásledoval křesťany. Dokonce se aktivně účastnil kamenování sv. Štěpána. Pak k němu ale jednou zázračně promluvil Ježíš, se kterým se za jeho života nikdy osobně nesetkal. Z nebe se ozval hlas - Saule, proč mne nenásleduješ? A už to bylo. Jednoduché to ale Pavel vůbec neměl. Prošel si jakýmsi apoštolským očistcem - ostatní mu totiž moc nevěřili, neboť jeho minulost byla dost hrozná. Po nějaké době všechny přesvědčil.

Stejně jako Petr, také Pavel psal a psal. Listy Korintským, Galatským, Filipským, Tesalonickým a Filemonovi. Zdá se, že je autorem všech knih Nového zákona, které nesou jeho jméno.

I on ležel Římanům v žaludku, pročež ho několikrát uvěznili. Seděl i s Petrem.

Meč na jeho krk dopadl někdy mezi léty 64-67. Usuzuje se, že ho popravili v místě zvaném Tre Fontane (=tři prameny), na jih od Říma. Podle pověsti prý Pavlova utatá hlava na zemi třikát poskočila a v místě dotyku vždy vytryskl pramen.

Pohřbili ho nejdříve v katakombách u Via Appia, později byly jeho ostatky přeneseny do Baziliky sv. Pavla Za Hradbami. Nedávný průzkum sarkofágu prokázal slavnostně pohřbeného muže z prvního století.

Svatý Pavel je patronem teologů, katolického tisku, duchovních správců, tkalců, sedláků, košíkářů, Říma, Řecka a Malty. Pomáhá při ušních nemocech, proti křečím, strachu a hadímu uštknutí. Lidé se k němu obraceli s prosbou za déšť a za plodnost polí. Jeho hlavním atributem je samozřejmě meč, ale také kniha a tři prameny.

Oba apoštolové byli u nás vždy velmi váženi. Asi proto, že mají pod palcem určité agrotechnické lhůty, řídí počasí a pomáhají při suchu. Svědčí o tom velmi půvabné pranostiky:

Na Petra a Pavlíčka kvete každá travička

nebo

Svatý Petr sena sklízí, svatý Pavel k žitům vzhlíží.

A my houbaři se hlavně upínáme k tomu, že svatý Petr rozsévá houby, i když k pranostice ještě patří, že - svatý Pavel myši, když prší ...

Literatura : Rok se svatými (Schindler, Schauer);

Všichni moji svatí na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/76155/O-svatych-trochu-jinak.html

ti speciální z Karlova mostu na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64999/Svati-na-Karlove-moste.html

a ještě orlojoví:

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64997/O-apostolech-z-prazskeho-orloje.html

Autor: Šárka Bayerová | pátek 27.6.2014 9:00 | karma článku: 12.86 | přečteno: 950x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Americká princezna

Byla krásná, bohatá, vzdělaná, a na svou dobu hodně nespoutaná. A taky porodila jednoho z nejvýznamnějších mužů světa.

6.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 30.58 | Přečteno: 1332 | Diskuse

Šárka Bayerová

A už mě ty volby nebavěj

Nakonec si to můžu dovolit. Mám odvoleno a nezbývá než doufat. A to já umím. Takže se mi nechce číst úvahy ani prognózy co, kdy, kam, kolik a kudy jinak. Natož je psát...

21.10.2017 v 11:42 | Karma článku: 22.71 | Přečteno: 892 | Diskuse

Šárka Bayerová

Vynalezla prsenku

Veškeré půvabné variace se tu hodí. Nejen ona titulková z "básníků". Taky třeba kozenka. Nebo ta mého táty, který na nás - svůj "harém" složený z mámy, ségry a mně - zase s oblibou volával - Holky, máte náprsenky, už můžem jít?

5.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 25.03 | Přečteno: 1198 | Diskuse

Šárka Bayerová

Víkend s dupálistkou

... aneb Králík a já. Nebo vzletně bych mohla svůj blog otitulkovat Amatérské nahlédnutí do duše domácího mazlíka se silným charakterem....

2.10.2017 v 10:11 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 592 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Třetí listopadová neděle je Světovým dnem vzpomínky na oběti dopravních nehod

Je sychravo pro tělo i duši a dnes dvojnásob. Pozůstalí nezapomenou nikdy, to zkrátka nelze. Nejde o jitření bolesti, ale o to, že připomínky děláme pro vážnost věci. Kéž tohle oznámení zní odevšad z médií a nutí nás jít do sebe.

19.11.2017 v 23:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Libuse Palkova

Bůh je slovo pro-já nevím

Bůh nestvořil člověka, jak tvrdí některé pohádky pro dospělé, ale člověk stvořil Boha, když si nevěděl rady s některými záhadami, třeba s vysvětlením přírodních jevů.

19.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 427 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Sametové dny bez navýšení

Sametové dny bez navýšení aneb další nedělní glosa o tom, co nám demokracie dala a vzala. Bylo, je a nebo tedy snad ano, bude líp?

19.11.2017 v 20:33 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 206 | Diskuse

Petr Laierman

Krátké setkání dvou světů

S blížícím se závěrem listopadu se zima pomalu chystá převzít vládu nad přírodou. Chladné dny s prvními ranními mrazíky ztěžují volně žijícím zvířatům hledání potravy. Začínáme proto přisypávat nejprve něco málo okolnímu ptactvu.

19.11.2017 v 18:25 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 251 | Diskuse

Zdenek Pfeifer

Tajemná vila

Soudružka učitelka okřikovala rozdováděnou třídu prvňáčků nevědomky šeptem. Tak magicky na ni působilo prostředí čekárny v našem zdravotním středisku, kam nás přivedla na preventivní prohlídku...

19.11.2017 v 17:50 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 328 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.