Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevěřil, ale došel až do Indie (sv. Tomáš, apoštol)

3. 07. 2014 9:00:00
A umřel tam.  Zabili ho. Prý se na něj domluvili chlapi, které opustily jejich ženy. Zřejmě už měli dost jeho řečí, které jim nabourávaly rodiny.

Probodli ho kopím. Apoštola, všeobecně zvaného nevěřící Tomáš...

Tomáš byl stavitel a pocházel z Galileje. Patřil do Ježíšova nejužšího kruhu dvanácti apoštolů. A proto ho máme také na orloji. S jeho hlavním atributem – kopím. Velmi často ho ale uvidíte i se zednickým úhelníkem.

A úplně nejčastěji ho umělci zobrazovali právě jako pochybovačníka s prsty v Kristově ráně. Podle legendy, a hlavně podleJanova evangelia, Tomáš neuvěřil, že se v jeho nepřítomnosti Ježíš zjevil ostatním apoštolům.  Proto prohlásil, že to vezme jako fakt, až si sáhne přímo do rány. Za osm dní se Kristus zjevil znovu a Tomáše přímo vyzval, aby se vlastnoručně přesvědčil:  „...vztáhni ruku a vlož ji do mého boku a nebuď nevěřící, ale věřící.“ A Tomáš to provedl ...

Popsaná zkušenost v něm  nastartovala hlasatele víry. Totálně mezinárodního. Co se týče počtu zemí a geografických vzdáleností, předčil Tomáš i sv. Pavla, Apoštola národů. Začal nenápadně v odlehlých koutech Palestiny, pak odjel do Habeše a odtamtud do Persie. Posléze prošel území dnešního Iráku a Turkmenistánu a pokračoval do Baktrie (Afghánistán) a dál přes dnešní Pákistán, Uzbekistán a Tádžikistán. Po hedvábné stezce se údajně dostal až do Číny. Pak se ale zase vrátil přes Indii, kde na jihu zakotvil jako stavitel indického krále. Praví legenda. Nic ale nevybudoval, jelikož peníze určené pro honosné sídlo rozdal chudině a krále informoval, že mu tím vystavěl palác nebeský...

Kolem roku 72 zřejmě došla místním obyvatelům trpělivost. Možná, když nabádal ženy, které přijaly křesťanství, aby utekly od svých pohanských manželů. Nebo když si na pahorku v Mailapúru poblíž Madrásu vytesal ve skále kříž a soustavně se u něj modlil, čímž vytáčel místní kněze.  Nebo když prý vlastnoručně roztavil sochu boha Slunce. Nebo když "vybudoval" zmíněný palác nebeský, tak si to s ním král vyřídil. Ať už byl důvod jakýkoliv, cca čtyři domorodci se na Tomáše vrhli, probodli ho kopím a dotloukli kyji.

Nad jeho údajným hrobem v Čennaj (dříve Madrás) je dodnes katedrála. Tělo apoštola tam už ale dávno není.  Nejdříve totiž přenesli Tomášovy ostatky ve 3. století do syrské Edessy. Odtud se, s malým zastavením v Řecku, dostaly 3. července roku  1258 až do italské Ortony, kde už zůstaly. A proto je sv. Tomáš v liturgickém kalendáři právě dnes.

Patron Indie, provincie Goa, Pákistánu, Portugalska, obou ostrovů Sv. Tomáš, architektů, zedníků, stavitelů, geometrů, tesařů a  teologů. Nejlépe pomáhá od pochybností (jasná zpráva!) a bolestí zad (že by to kopí?). A prý jistí dobré sňatky.

I když se apoštol Tomáš do konce života snažil napravit svou pověst, nálepka nevěřícího mu zůstala...

 

Zajímavosti :

-          sv. Tomáš má v Indii několik „hrobů“. Velmi honosných, uctívaných, ale prázdných...

-          věřící na západním pobřeží Indie si dodnes říkají „Křesťané sv. Tomáše“;

-          sv. Tomáše má ve svém znaku české město Dobříš, jelikož dříve se jeho svátek slavil 21. prosince, a to měli v Dobříši výroční trh;

-          jedním z atributů sv. Tomáše je i Panna Maria a její pás. Legenda vypráví, že když Ježíšova matka zemřela, sešli se u jejího hrobu všichni apoštolové. Tomáš údajně bilokoval*/ až z Indie. Proto se prý dostavil poněkud později, když už andělé nesli Matku Boží do nebe. A tak jí Ježíšek prý rozvázal pás a Panna Maria jej hodila Tomášovi jako důkaz svého nanebevzetí.

-         zmíněný pás prý Tomáš uložil u jednoho známého v Jeruzalémě. Jeho potomci pak po generace relikvii opatrovali. Jednoho dne do Svaté země dorazil s 1. křížovou výpravou jistý Michele Dagomari, obchodník z Prata. A namluvil si tam Marii, dívku z pásové rodiny. Vzali se. Pás dostali jako svatební dar a odvezli ho s sebou do Prata. Dodnes je tam k vidění v Cappella della Sacra Cintolla  (Kaple svatého pásu).

 

*/ bilokace - nadpřirozená schopnost být jednom okamžiku na dvou místech současně. Nebere ohled na kontinenty. Jedná se o zázrak či paranormální jev s častým výskytem u svatých (otec Pio, sv. Martin de Porres, sv. František z Assisi, sv. Antonín Paduánský, atd., atd.)

 

Literatura : Rok se svatými (Schindler, Schauer);

 

Všichni moji svatí na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/76155/O-svatych-trochu-jinak.html

ti speciální z Karlova mostu na :

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64999/Svati-na-Karlove-moste.html

a ještě orlojoví:

http://sarkabayerova.blog.idnes.cz/r/64997/O-apostolech-z-prazskeho-orloje.html

 

 

Autor: Šárka Bayerová | čtvrtek 3.7.2014 9:00 | karma článku: 13.42 | přečteno: 894x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Americká princezna

Byla krásná, bohatá, vzdělaná, a na svou dobu hodně nespoutaná. A taky porodila jednoho z nejvýznamnějších mužů světa.

6.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 30.58 | Přečteno: 1332 | Diskuse

Šárka Bayerová

A už mě ty volby nebavěj

Nakonec si to můžu dovolit. Mám odvoleno a nezbývá než doufat. A to já umím. Takže se mi nechce číst úvahy ani prognózy co, kdy, kam, kolik a kudy jinak. Natož je psát...

21.10.2017 v 11:42 | Karma článku: 22.71 | Přečteno: 892 | Diskuse

Šárka Bayerová

Vynalezla prsenku

Veškeré půvabné variace se tu hodí. Nejen ona titulková z "básníků". Taky třeba kozenka. Nebo ta mého táty, který na nás - svůj "harém" složený z mámy, ségry a mně - zase s oblibou volával - Holky, máte náprsenky, už můžem jít?

5.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 25.03 | Přečteno: 1198 | Diskuse

Šárka Bayerová

Víkend s dupálistkou

... aneb Králík a já. Nebo vzletně bych mohla svůj blog otitulkovat Amatérské nahlédnutí do duše domácího mazlíka se silným charakterem....

2.10.2017 v 10:11 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 592 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Třetí listopadová neděle je Světovým dnem vzpomínky na oběti dopravních nehod

Je sychravo pro tělo i duši a dnes dvojnásob. Pozůstalí nezapomenou nikdy, to zkrátka nelze. Nejde o jitření bolesti, ale o to, že připomínky děláme pro vážnost věci. Kéž tohle oznámení zní odevšad z médií a nutí nás jít do sebe.

19.11.2017 v 23:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Libuse Palkova

Bůh je slovo pro-já nevím

Bůh nestvořil člověka, jak tvrdí některé pohádky pro dospělé, ale člověk stvořil Boha, když si nevěděl rady s některými záhadami, třeba s vysvětlením přírodních jevů.

19.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 427 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Sametové dny bez navýšení

Sametové dny bez navýšení aneb další nedělní glosa o tom, co nám demokracie dala a vzala. Bylo, je a nebo tedy snad ano, bude líp?

19.11.2017 v 20:33 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 206 | Diskuse

Petr Laierman

Krátké setkání dvou světů

S blížícím se závěrem listopadu se zima pomalu chystá převzít vládu nad přírodou. Chladné dny s prvními ranními mrazíky ztěžují volně žijícím zvířatům hledání potravy. Začínáme proto přisypávat nejprve něco málo okolnímu ptactvu.

19.11.2017 v 18:25 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 249 | Diskuse

Zdenek Pfeifer

Tajemná vila

Soudružka učitelka okřikovala rozdováděnou třídu prvňáčků nevědomky šeptem. Tak magicky na ni působilo prostředí čekárny v našem zdravotním středisku, kam nás přivedla na preventivní prohlídku...

19.11.2017 v 17:50 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 326 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.