Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vegetarián nad řekou (sv. Mikuláš Tolentinský)

10. 09. 2014 9:00:00
Zase jeden exot na Karlově mostě. Z hlediska středověku. Jelikož tehdy vegetariánství zas tak nefrčelo...

Jde o sv. Mikuláše Tolentinského, dobrodince chudých, jehož sochu nám pro Kamenný most vytvořil Jeroným Kohl v roce 1708. Originál je samozřejmě už dávno uklizen v Gorlici na Vyšehradě. Od roku 1969 koukáme jen na zdařilou kopii Jana Jiřikovského.

Zmíněný odpůrce masa se narodil roku 1246 jako Nicola v dnešním Sant ́Angelo in Pontano, tedy v Itálii. Jeho rodiče byli dlouho bezdětní, a tak se vytrvale modlili ke sv. Mikuláši z Myry (San Nicola di Bari - to jen ten, co u nás 5. prosince naděluje) a prosili o potomka. Povedlo se. A tak dostal synek jméno po hodném světci. A ještě k tomu ho prý maminka zaslíbila řeholnímu životu. Tak se to tehdy dělávalo...

Směr a styl výchovy malého Mikuláše je tedy víc než jasný. A tak se není co divit, že se v jedenácti letech octl v augustiniánském klášteře ve svém rodném městě. No a v osmnácti už byl mnichem. Předtím ale stihl vystudovat teologii, logiku a gramatiku. Než se dostal do Tolentina, vystřídal Mikuláš řadu klášterů. A všude dělal to, co bylo třeba. Opatroval nemocné ve špitálech, pomáhal v chudým na ulici, navštěvoval žálaře, trávil hodiny ve zpovědnici a učil děti.

A nikdy nejedl maso. Když mu prý jednou přinesli omylem vypečenou koroptvičku, udělal nad ní kříž, ona obživla a frnk z okna ven. Od té doby ji má jako atribut. Mikuláš byl vlastně skorovegan, jelikož nepozřel ani mléko a vejce a produkty z nich. Což se na něm zřejmě podepsalo chatrným zdravím.

Ze samých půstů, sebetrýznění (každý pátek se pravidelně bičoval do krve speciálně upravenými důtkami vlastní výroby) a dalšího odříkání měl těžké zažívací problémy. Jedl totiž jen zeleninu a luštěniny. V roce 1275 (to už byl rok v Tolentinu) se jeho choroba fatálně zhoršila. Nemohl vůbec nic pozřít. A tehdy došlo k zázraku, který Mikuláše proslavil navěky. Zjevila se mu Panna Maria a podala mu malý kousek chleba, který předtím pokropila svěcenou vodou. Mikuláš ho snědl a okamžitě cítil úlevu. A Madonna mu poradila, aby tak pokračoval i nadále. Stalo se, ale Mikuláš si to nenechal jen pro sebe. Začal světit malé kousky chleba, chodil po špitálech a ulicích a léčil nemocné jak na běžícím pásu. Tak přišel ke svému dalšímu atributu - ke koši s chlebem. U nás na Karlově mostě mu s ním pomáhá boubelatý barokní andělíček.

Taky se o Mikulášovi říká, že se nikdy nepodíval na žádnou ženu. Vždycky koukal stranou. Ty, které zpovídal, nikdy nechtěl vidět. Byl prý velmi plachý a když kázal na veřejnosti, nasazoval si kapuci a měl zásadně sklopené oči. Nikdo prý nikdy nepřišel na to, jakou mají barvu...

Sv. Mikuláš zemřel v Tolentinu 10. září roku 1305. Po dlouhé nemoci, která trvala půl roku. Prý během ní slýchával andělský zpěv.

NicolaMilagro.jpgJelikož se na jeho hrobě pořád děly zázraky, brzo tam vyrostla i bazilika. Zázraků je evidováno více než 300 a většinou jde o uzdravení dětí. Taky se povídá, že spasil před jistou smrtí i devět námořníků, jejichž loď už šla skoro ke dnu. Jelikož se k němu usilovně modlili, zjevil se jim s lilií v levé ruce a pravou rukou bouři stopnul. Pro ilustraci dodávám nádherné zobrazení této události malířem Giovannim di Paolo z roku 1457 (z pinterest.com).

Mikuláše Tolentinského zobrazují umělci jako prostého mnicha v hábitu s hvězdou na hrudi. Ta vyjadřuje jeho ctnost. Lilie zase panickou čistotu. Občas u Mikuláše vidíte čerta, který ho prý jednou bil holí, ale světec ho přemohl. Dalšími atributy jsou důtky, krucifix, koroptev co nesnědl (občas zaměněná za drůbež všeho druhu či holuba) a samozřejmě koš s chlebem. Bez toho se nikam ani nehne...

I když nebyl mučedník, krev ho proslavila také. Když totiž čtyřicet let po Mikulášově smrti mniši otevřeli jeho hrob, našli tělo neporušené. A jali se oddělovat ruce, které chtěli umístit do relikviáře. Najednou vytryskla krev. Zachytili ji do lněné látky. Její části jsou dodnes k vidění v tolentinské bazilice ve stříbrných skříňkách. Krvácení z rukou světce se prý pak opakovalo ještě více než desetkrát. O tomhle jevu se tolik mluvilo, že se zprávy o něm dostaly široko daleko do celého světa. A velice přispěly k popularitě světce.

Však je Mikuláš Tolentinský patronem nejen Itálie (Tolentina, Říma, Benátek, Janova), ale také Bavorska a řady měst ve Španělsku, v Mexiku, v Kolumbii a v dalších jihoamerických koutech.

No, nakonec i k nám na Karlův most se dostal...

Nicola.png

Námět : preguntasantoral.es; kralovskacesta.cz

Autor: Šárka Bayerová | středa 10.9.2014 9:00 | karma článku: 13.17 | přečteno: 559x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Americká princezna

Byla krásná, bohatá, vzdělaná, a na svou dobu hodně nespoutaná. A taky porodila jednoho z nejvýznamnějších mužů světa.

6.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 30.58 | Přečteno: 1329 | Diskuse

Šárka Bayerová

A už mě ty volby nebavěj

Nakonec si to můžu dovolit. Mám odvoleno a nezbývá než doufat. A to já umím. Takže se mi nechce číst úvahy ani prognózy co, kdy, kam, kolik a kudy jinak. Natož je psát...

21.10.2017 v 11:42 | Karma článku: 22.71 | Přečteno: 891 | Diskuse

Šárka Bayerová

Vynalezla prsenku

Veškeré půvabné variace se tu hodí. Nejen ona titulková z "básníků". Taky třeba kozenka. Nebo ta mého táty, který na nás - svůj "harém" složený z mámy, ségry a mně - zase s oblibou volával - Holky, máte náprsenky, už můžem jít?

5.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 25.02 | Přečteno: 1197 | Diskuse

Šárka Bayerová

Víkend s dupálistkou

... aneb Králík a já. Nebo vzletně bych mohla svůj blog otitulkovat Amatérské nahlédnutí do duše domácího mazlíka se silným charakterem....

2.10.2017 v 10:11 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 592 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 616 | Diskuse

Jana Slaninová

Zeman, Babiš, Bartoš a ti další, jsou osvícení!

A fakt nekecám. Už tolik času to mám možnost pozorovat. A to aniž bych o to zrovinka nějak stála. Mám i důkazy!

18.11.2017 v 17:40 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 534 | Diskuse

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 17.91 | Přečteno: 374 |

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 24.78 | Přečteno: 554 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 235 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.