Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zemřel vyčerpáním (sv. Karel Boromejský)

Zvolil si jinou cestu než tu, kterou měl od narození na stříbrném podnose. Jeho rodiče totiž pocházeli z nejvýznamějších šlechtických rodů v Itálii.

Matka byla Medici a otec Borromeo. Jejich druhorozený syn se narodil roku 1538 na hradě u města Arony a dostal jméno Carlo. Tedy Karel. U nás mu říkáme Boromejský. Už tehdy se vědělo, že chlapce čeká skvělá církevní kariéra. Jelikož tak to u druhorozených synů z vysoké šlechty bývalo. Carlův strýc z matčiny strany, kardinál Giovanni Angelo Medici, to takhle v roce 1559 dotáhl až k papežskému stolci. Pod jménem Pius IV.

Carlo byl odmalička strýcovým oblíbencem. Nový papež (obrázek vlevo) tedy hned čerstvě vystudovaného právníka z Padovy (s excelentním vysvědčením) povolal k sobě do Říma a jmenoval ho nejdříve tajným sekretářem a brzy poté kardinálem-jáhnem. Ve Vatikánu se takový závratný vzestup zeleného mladíčka moc nelíbil. Čas ale ukázal, že se jedná o velmi schopného muže a že určitá protekce v případě Karla Boromejského vedla k zářným výsledkům.

Jenže, v roce 1562 došlo u Karla k zásadnímu zvratu. Zemřel mu bratr. Karel vždycky vedl asketický život a v práci a studiu nikdy neznal míru. Takže ještě přitvrdil. Skoro nespal, věnoval se kajícím cvičením i praktikám, tedy sebetrýznění (bičování, půsty) a rozjímání. Pracoval až do úplného vyčerpání. A stal se knězem.

Strýček na něj nezapomněl a vzápětí ho jmenoval biskupem v Miláně. Zanedlouho byl z Karla arcibiskup a poté kardinál. Nebylo to zadarmo, jelikož pracoval opravdu pilně. Karel Boromejský totálně zreformoval mírně zdevastovanou diecézi, založil semináře a dokonce teologickou fakultu v Pavii, kterou pojmenoval po sv. Justině z Padovy. A taky se prý zasloužil i o jistou intimitu věřících v rámci kostela. V jeho době se totiž běžně zpovídalo jen tak v chrámové lodi, kde bylo zrovna místo. Karel Boromejský vymyslel zpovědnice, jak je známe dodnes. I když tam nechodíme...

Někteří lidé Karla milovali, jiní ho nenáviděli. Prý na něj dokonce políčili několik atentátů. Ze všech vyvázl. Nový kardinál totiž brojil proti nešvarům v církvi, kritizoval nemravný život kněžích a zavlečení "magických" praktik do křesťanství. Taky se namotal do švýcarského problému - chtěl místní kalvinisty přivést zpátky do katolické náruče. Moc úspěšný v tomto směru nebyl. Vleklé boje ve Švýcarsku pokračovaly a kantony se ještě více rozhádaly.

Co se týče politiky, něco se Karlu Boromejskému povedlo. Pomáhal svému strýci papeži s Tridentským koncilem, který se jim po letech podařilo dotáhnout do konce. Usmířili znesvářené strany a závěry koncilu zavedli do života církve. Šlo hlavně o reakci katolictví na nově vzniklé protestanství a o reformu církevní správy a dicipliny. 

Karel Boromejský ale pracoval i pro své bližní a nejubožejší z ubohých. Když v roce 1576 kosil obyvatele Milána mor, Karel zorganizoval veškerou pomoc a sám se jí osobně účastnil. Obstarával léky, jídlo, navštěvoval špitály a staral se o nemocné. Lidé žasli, jelikož nechápali, kde se v tom chabém a půsty zdevastovaném  těle bere tolik síly.

V roce 1584 Karel Boromejský z vyčerpání těžce onemocněl a jeho slabá konstituce nezvládla záchvat vysoké horečky. Zemřel. Už v roce 1602 byl blahořečen a za osm let prohlášen za svatého papežem Piem V. A do kalendáře ho umístili na 4. listopadu, tedy na dnešek.

Sv. Karla Boromejského od té doby zobrazovali umělci často a rádi. Většinou s důtkami, provazem na krku (pokání) a v červeném kardinálském šatu. Je patronem duchovních správců, seminářů, proti moru a hlavně tzv. boromejek.

Ty známe i u nás. Sestřičky z pražské nemocnice Pod Petřínem. Jejich řád se jmenuje Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského a vznikl v Nancy ve Francii po třicetileté válce. Zbídačelé a vyhladovělé obyvatele tehdy kosily nemoci, hlavně mor. V roce 1663 byl nový řád konečně schválen, původně pod trochu jiným jménem. Jeptiškám se všeobecně říkalo "milosrdné". Jelikož měly velkou úctu ke sv. Karlu Boromejskému, jehož sochy měly ve svém sídle, dostal se svatý později do názvu Kongregace. 

Do Čech přišel zmíněný řád v roce 1837 díky několika českým sestrám, které odešly do Nancy do noviciátu. Svou činnost zahájily boromejky na Klárově, v ústavu slepců. Po nějaké době řád zakoupil dva domky pod Strahovskou zahradou. Ty daly základ nemocnici a mateřskému domu s kostelem sv. Karla Boromejského. A činnost sester opravdu vzkvétala - po roce 1945 působily už na 120 místech - hlavně v nemocnicích, školách a sociálních ústavech.

Šílená padesátá léta minulého století sestry rozmetala do domovů důchodců, ústavů pro mentálně a tělesně postižené, ale také na nucené práce do továren v pohraničí. Majetek řádu komunisté zestátnili a starší členky schovali do charitních domovů.

Jednu takovou jeptišku jsem před mnoha lety znala osobně a měla jsem ji moc ráda. Jmenovala se Marie Flavie a v domově důchodců ve Smilkově se několik let starala o naši přestárlou tetu. Vídaly jsme se často i mimo smilkovský domov. Sestřička Flavie byla normální veselá ženská středních let, která uměla skvěle vyprávět. Hodná a obětavá. Ale bohužel zemřela moc brzo. Nedočkala se předělu roku 1989, kdy se boromejky zase rychle vzchopily a mohly se vrátit ke své záslužné a obětavé práci...

 

 

 

 

 

Námět: Rok se svatými (Schindler a Schauber); www.boromejky.cz; obrázky-internet

Autor: Šárka Bayerová | úterý 4.11.2014 9:00 | karma článku: 20,06 | přečteno: 1405x
  • Další články autora

Šárka Bayerová

O šikovné milence Toničce

Tak jsem trošku francouzského krále v minulém článku přechválila. Šlo o jeho druhou milenku Antoinette, tedy Toničku. Na rozdíl od své předchůdkyně od Karla VII. zřejmě žádný oficiální glejt nedostala.

8.3.2020 v 11:35 | Karma: 22,71 | Přečteno: 1351x | Diskuse| Společnost

Šárka Bayerová

První oficiální milenka

Královská, co na svou lásku dostala glejt. Kde jinde, než ve Francii. A tak se v první polovině patnáctého stoleti otevřela cesta mnoha dalším...

6.3.2020 v 21:09 | Karma: 22,56 | Přečteno: 1417x | Diskuse| Společnost

Šárka Bayerová

Nudíte se? Kupte si novou postel! Nebo klidně dvě!

Kam se hrabe medvídek mýval... Když máte dostatečnou trpělivost a dočkáte se dodávky, pak vás čeká ta pravá zábava!

10.2.2020 v 12:36 | Karma: 26,76 | Přečteno: 1173x | Diskuse| Společnost

Šárka Bayerová

Svatá princezna (dokončení)

Ella, vnučka královny Viktorie. Ruská velkokněžna Jelizaveta Fjodorovna. Když ovdověla, všechno se změnilo...

24.1.2020 v 12:26 | Karma: 28,13 | Přečteno: 1379x | Diskuse| Společnost

Šárka Bayerová

Svatá princezna (2. část)

Ještě doma v Hesensku jí říkali Ella. Provdala se do ruské carské rodiny a stala se velkokněžnou Jelizavetou Fjodorovnou.

23.1.2020 v 9:45 | Karma: 21,72 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 547
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1510x
Nenapravitelná optimistka s duší v rozletu. A věčná vypravěčka. Někdy je to se mnou mírně náročný ... :-) 

                            ( aladul333@gmail.com )