Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někdy rozhodují velbloudi

11. 11. 2014 17:00:00
Stalo se, že i korába pouště osvítilo. A když si lidé nedali říct, musel jim dát znamení další dromedár.

A velbloudi se tím natolik proslavili, že je dostal do atributu nejslavnější egyptský svatý, jehož nejstarší koptskou ikonu vystavují v Louvru.

MenasVel.jpgSvatý Mena (Menáš, Menas, Minas, Mina) se narodil roku 285 poblíž dnešního Memfisu. Jeho budoucí rodiče měli skvělé postavení, jelikož otec Eudoxius šéfoval místní provincii. Jenže byli dlouho bezdětní. Matka Eufemie jednoho dne (zrovna na svátek Panny Marie) v naprostém zoufalství plačky a kolenačky prosila bohorodičku, aby jí požehnala dítětem. A tehdy prý ikona, před kterou klečela, Madonninými ústy tiše vydechla "Amen". A za devět měsíců porodila Eufemia syna. A na pamět zázraku mu dala přesmyčkové jméno Mena (Menas je řecká forma jména, Mina arabská).

MenasVojak.jpgKdyž bylo Menovi asi tak čtrnáct, zemřel mu otec. Ale jelikož byl Eudoxius velké zvíře, provincie se o vzrostlého sirotka postarala. Dostal dobrý post v římské legii a stal se vojákem s vysokou šarží. Vydržel tři roky, ale pak už měl dost, jelikož byl horlivým křesťanem a život vojenský se jaksi neslučoval s jeho přesvědčením. Rozhodl se pro život poustevníka v pustině. Kde se tak stalo, historie tápe. Možná v Egyptě, možná ve Frýgii (dnes Turecko).

Co také dělat jiného, když zrovna vládl císař Dioklecián, že...? Než hlásat křesťanství a obracet bezvěrce v armádě - což také Menas dělal a měl s tím dost problémy - bylo lepší uklidit se do ústraní. Přesto se o něm vědělo, neboť dál získával nové křesťany, vytrvale víru bránil a vůbec si pouštěl pusu na špacír. Až jednou po pěti letech přešel Menas k rázným činům (asi roku 309). Kuráže mu prý dodal anděl, který se mu zjevil a nabádal ho k akci. Dioklecián nedioklecián. No a když se k tomu všemu ještě poustevník dozvěděl, že se v blízkém městě koná pohanská veselice, bylo rozhodnuto. A hned to šel oněm bloudům vymlouvat. Nikdo ho nepochopil. Lynčovali ho, mučili, až ho definitivně zamordovali (vlevo dole - tak Menovo umučení vymaloval Veronese).

MenasVeronese.pngRozvášněný lid pak hodil mučedníkovu mrtvolu do ohně. Tři dny se ji snažili spálit, ale tělo neshořelo. Podle legendy si ho vyprosila Menova sestra (kde se vzala, tu se vzala), odvezla ho domů do Egypta a pohřbila v kostele.

Když skončila perzekuce křesťanů, jakýsi anděl se zjevil patriarchovi alexandrijskému Atanášovi a přál si, aby Menovo tělo (stále zachovalé) naložili na velblouda a nechali podivný náklad jen tak chodit po poušti. Tak se stalo. U lagunového jezera Marjut se dromedár zastavil a nechtěl dál. Vůbec s ním nehnuli. Takže pochopili znamení a Menu v místě pohřbili. Jenže, po nějaké době došlo k povstání Berberů proti Římu. Prefekt byl informován, že se na Menově hrobě konají zázraky jeden za druhým, tak prostě světcovo tělo ukradl, aby jemu i Římanům jako relikvie dopomohlo k vítězství. Vyšlo to. Pročež chtěl prefekt z vděčnosti Menu pohřbít přímo v Alexandrii. Takže hned na bojišti naložili už dávno mrtvého (a značně zcestovalého) mučedníka na velblouda a jeli. Když dorazili k laguně Marjut, velbloud zabremzoval, zaklekl a nechtěl dál. Všem už podruhé došlo, že Mena chce spočinout jenom tady. Tak mu prefekt nechal vytesat rakev ze vzácného dřeva a vytepat stříbrný sarkofág. Konečně...

AbuMena.jpgBěhem 5. století se na Menu pozapomnělo. Ale pak se jednoho dne místnímu pasákovi u mučedníkova hrobu zázračně uzdravila nemocná ovce a ten si to nenechal pro sebe. Hned tam začali chodit lidé a doprošovat se ztraceného zdraví. Dařilo se. A když dokonce téměř zmrtvýchvstala malomocná dcera císaře Zenona, hned tam její otec nechal postavit baziliku. A zanedlouho se v místě objevil klášter. Jmenuje se Abu Mena a dodnes je jedním z nejslavnějších v Egyptě. I když ho v 8. století téměř zničili Arabové. Dnes už má Abu Mena moderní katedrálu.

MenasLahevLouvre.jpgPo staletí do kláštera k zázračnému sv. Menovi proudily davy poutníků. Jejich poznávacím znamením bývaly terakotové lahve s vyobrazením světce (vpravo jedna z Louvru ze 6.-7. stol.).

A tak není divu, že je dnešní oslavenec sv. Mena (neslaví jen Martin!) právě patronem oněch poutníků. Pomáhá i obchodníkům na dlouhých tratích, nespravedlivě odsouzeným a hlavně karavanám v poušti.

Aby taky ne, když o jeho hrobě rozhodli velbloudi ...

Námět: Rok se svatými (Schindler a Schauber), obrázky-internet

Autor: Šárka Bayerová | úterý 11.11.2014 17:00 | karma článku: 12.61 | přečteno: 533x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Nápad, který přišel za svinského počasí

A dostala ho zase ženská. I když byl tenhle převratný zlepšovák vlastně jen pro muže.Tenkrát. Šlo totiž o trable v dopravě...

20.11.2017 v 12:53 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 640 | Diskuse

Šárka Bayerová

Americká princezna

Byla krásná, bohatá, vzdělaná, a na svou dobu hodně nespoutaná. A taky porodila jednoho z nejvýznamnějších mužů světa.

6.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 31.00 | Přečteno: 1406 | Diskuse

Šárka Bayerová

A už mě ty volby nebavěj

Nakonec si to můžu dovolit. Mám odvoleno a nezbývá než doufat. A to já umím. Takže se mi nechce číst úvahy ani prognózy co, kdy, kam, kolik a kudy jinak. Natož je psát...

21.10.2017 v 11:42 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 907 | Diskuse

Šárka Bayerová

Vynalezla prsenku

Veškeré půvabné variace se tu hodí. Nejen ona titulková z "básníků". Taky třeba kozenka. Nebo ta mého táty, který na nás - svůj "harém" složený z mámy, ségry a mně - zase s oblibou volával - Holky, máte náprsenky, už můžem jít?

5.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 25.04 | Přečteno: 1236 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Valiček

Radši dojedou domu zpocená, než pozvracená!

"Asi si budu o Jéžíška přát k vánocum nějakou tu kouzelnou zaklínací hůlku a pak ten brajgl kolem nás vysmejčim."

22.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 13.68 | Přečteno: 331 | Diskuse

Libuse Palkova

Mateřství jako služba Bohu

Myslíte že úloha matky, a vše co mateřství obnáší, je srovnatelné s povinnostmi a prací třeba takového katolického kněze? Na tuhle myšlenku mě přivedla nedávná diskuze na zdejším blogu

22.11.2017 v 8:12 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jarka Jarvis

Země šusťáků

Zajímalo by mě, co to poslední dobou znečišťuje vzduch, že se pořád chce někdo od někoho odtrhávat: Katalánsko od Španělska, Quebec od Kanady, Skotsko od Británie. Zřejmě nikdy neslyšeli o Svatoplukovi, a jeho prutech.

22.11.2017 v 7:28 | Karma článku: 7.15 | Přečteno: 231 | Diskuse

Helena Vlachová

O dobrých lidech mezi námi

Sdělovací prostředky nás zahlcují především negativními zprávami. Jako by nestačilo, že je venku mlha, prší a rychle se stmívá...

22.11.2017 v 6:02 | Karma článku: 8.45 | Přečteno: 194 | Diskuse

Pokorná Mirka

Zákony profesora Parkinsona platí,

napadá mě často. Naposledy, když jsem slyšela o jednání nově zvolené poslanecké sněmovny. Parkinson bylo skutečné jméno skutečného profesora.

21.11.2017 v 15:19 | Karma článku: 15.88 | Přečteno: 550 |


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.