Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevěsta na roztrhání

16. 12. 2014 9:00:00
Už jako dítěti jí naplánovali kariéru královny. Šla ještě výš. Neboť to z burgundské princezny dotáhla až na římskou císařovnu. Jednu dobu byla dokonce natolik strategickou nevěstou, že ji ke sňatku chtěli donutit násilím.

Adelaida Burgundská, které agresivní otec možného nového manžela zřejmě otrávil manžela stávajícího. Aby dosáhl svého. Tím chudákem zamordovaným byl Lothar II., italský král. A oním pletichářem markrabě Berengar z Ivrey.

A ona? Adelaida, Adéla, německy Adelheid. Italská královna. Narodila se v Burgundsku roku 931 jako dcera krále Rudolfa II. Do italského království ji zasnoubili už v dětství. S Lotharem II. se brali, když bylo Adéle šestnáct let. Prý se měli rádi, ale dlouho jim to nevydrželo. Dceru Emmu stihli.

V roce 950 rozpínavý markrabě Berengar obsadil část Itálie a zábor si posichroval i nedobrovolnou smrtí panovníka. Za necelý měsíc se nechal korunovat na italského krále. No a jelikož tahle akce byla přece jen poněkud přes čáru, dostal Berengar nápad. Provdat mladou vdovu Adélu za svého syna Adalberta a získat tak právoplatný i dědičný nárok na korunu. Adéla rezolutně odmítla. A tak ji Berengar uvěznil ve věži hradu u jezera Garda. Čtyři měsíce se ji snažil zlomit. Nedala se. Ba naopak. I s dcerkou Emmou se jí podařilo uprchnout na hrad Canossa a požádat o pomoc německého krále Otu I. OtaI.jpg

Dobře udělala. Jelikož Ota hned sebral vojsko a přešel přes Alpy do Lombardie. Berengara porazil a následně vyhnal. A Adelaidu si vzal za ženu sám. V roce 951. S ní získal i právní nárok na italskou korunu. S tímhle "prozíravým a statečným" římským a německým králem měla Adéla další čtyři děti. Dceru Matydu (zjevně pojmenovanou po babičce z otcovy strany, sv. Matyldě z Ringelheimu) a tři syny. Když Jindřich a Bruno zemřeli, stal se později dědicem trůnu nejmladší syn Ota (II.).

ad.jpgAdelaida byla nejen krásná, ale i hodná a zbožná. A možná i veselá kopa, protože se na většině svých vyobrazení usmívá. Zakládala kláštery a kostely v Itálii, v Německu i ve Francii. Modenskému biskupství věnovala značnou část majetku poraženého Berengara a získala mnoho výsad pro benektinské opatství Montecassino. Velmi se také angažovala v tzv. clunyjském hnutí, kde šlo o vymanění církve ze světské moci a podřízení klášterů přímo papeži.

AdelaidaOto.jpgV roce 962 byla spolu s manželem korunována římskou císařovnou. Mezi tím vším doprovázela manžela na jeho taženích a cestách a také se velice aktivně podílela na výchově svých dětí. Hlavně syna Oty. A tak když ovdověla (963) žila na jeho dvoře. Byla mu dobrou rádkyní, jenže se asi inspirovala u své tchýně Matyldy a po jejím vzoru rozdávala ze státní pokladny klášterům a kostelům. Taky ji vůbec neměla v lásce její byzantsko-řecká snacha Theofano. Takže byla Adéla z císařského dvora zapuzena pro rozhazovačnost. V roce 978 odešla do Itálie.

Na císařském dvoře ale pak všechno šlo od desíti k pěti. Chyběla moudrá hlava. A tak se později syn s matkou v Římě usmířil. Jenže brzy poté Ota II. vytáhl proti Arabům a v bitvě u Stilo byl poražen. Stihl se sice vrátit do Říma, ale vzápětí zemřel na úplavci (983). Za malého Otu III. pak vládla jeho matka Theofano jako regentka.

Když roku 991 Theofano zemřela, vrátila se Adelaida do Německa. Vychovala nezletilého vnuka a vytrvale spravovala říši.

Pak se konci tisíciletí zhoršila politická situace v jejím rodném Burgundsku. Vnuk už dospěl, a tak se tam Adelaida vydala. Poradila svému bratranci králi, dosáhla smíru. Znepřátelené strany odložily zbraně, tak se vydala domů, do Německa. Na zpáteční cestě se zastavila v Alsasku v benediktinském klášteře Seltz, který sama založila. Prý se cítila unavená, tak se rozhodla nějakou dobu zůstat. Zemřela tam 16. prosince roku 999. Bylo jí 68 let.

Adel.jpgCísařovna Adelaida byla velice inteligentní, uměla nejen číst a psát, ale také ovládala čtyři jazyky slovem i písmem. Už její současníci ji obdařili přídomkem Mater regnorum, tedy "matka království". Jedním ze zmíněných současníků a obdivovatelů byl i pozdější papež Silvestr II. A tak není divu, že už v následujícím století byla Adéla prohlášena za svatou. V roce 1097 papežem Urbanem II.

Svatá Adelaida se tak stala nejen historicky proslavenou moudrou vládkyní, ale i patronkou vdov, šlechtičen, vyhnanců, zneužívaných vězňů i vězenkyň a již zmíněných nevěst.

Však ona sama byla nějakou dobu nevěstou pod nátlakem, ale odolala, našla si jiného a stala se císařovnou. Šikovné děvče, řekl by klasik...

Námět : Rok se svatými (Schindler a Schauber); obrázky-internet

Glosa: zítra slaví sv. Jan z Mathy, co ho u nás na Karlově mostě popularitou úplně převálcoval jeden Turek.

Autor: Šárka Bayerová | úterý 16.12.2014 9:00 | karma článku: 19.46 | přečteno: 821x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Nápad, který přišel za svinského počasí

A dostala ho zase ženská. I když byl tenhle převratný zlepšovák vlastně jen pro muže.Tenkrát. Šlo totiž o trable v dopravě...

20.11.2017 v 12:53 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 640 | Diskuse

Šárka Bayerová

Americká princezna

Byla krásná, bohatá, vzdělaná, a na svou dobu hodně nespoutaná. A taky porodila jednoho z nejvýznamnějších mužů světa.

6.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 31.00 | Přečteno: 1406 | Diskuse

Šárka Bayerová

A už mě ty volby nebavěj

Nakonec si to můžu dovolit. Mám odvoleno a nezbývá než doufat. A to já umím. Takže se mi nechce číst úvahy ani prognózy co, kdy, kam, kolik a kudy jinak. Natož je psát...

21.10.2017 v 11:42 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 907 | Diskuse

Šárka Bayerová

Vynalezla prsenku

Veškeré půvabné variace se tu hodí. Nejen ona titulková z "básníků". Taky třeba kozenka. Nebo ta mého táty, který na nás - svůj "harém" složený z mámy, ségry a mně - zase s oblibou volával - Holky, máte náprsenky, už můžem jít?

5.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 25.04 | Přečteno: 1236 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Valiček

Radši dojedou domu zpocená, než pozvracená!

"Asi si budu o Jéžíška přát k vánocum nějakou tu kouzelnou zaklínací hůlku a pak ten brajgl kolem nás vysmejčim."

22.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 13.41 | Přečteno: 331 | Diskuse

Libuse Palkova

Mateřství jako služba Bohu

Myslíte že úloha matky, a vše co mateřství obnáší, je srovnatelné s povinnostmi a prací třeba takového katolického kněze? Na tuhle myšlenku mě přivedla nedávná diskuze na zdejším blogu

22.11.2017 v 8:12 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jarka Jarvis

Země šusťáků

Zajímalo by mě, co to poslední dobou znečišťuje vzduch, že se pořád chce někdo od někoho odtrhávat: Katalánsko od Španělska, Quebec od Kanady, Skotsko od Británie. Zřejmě nikdy neslyšeli o Svatoplukovi, a jeho prutech.

22.11.2017 v 7:28 | Karma článku: 7.15 | Přečteno: 231 | Diskuse

Helena Vlachová

O dobrých lidech mezi námi

Sdělovací prostředky nás zahlcují především negativními zprávami. Jako by nestačilo, že je venku mlha, prší a rychle se stmívá...

22.11.2017 v 6:02 | Karma článku: 8.45 | Přečteno: 194 | Diskuse

Pokorná Mirka

Zákony profesora Parkinsona platí,

napadá mě často. Naposledy, když jsem slyšela o jednání nově zvolené poslanecké sněmovny. Parkinson bylo skutečné jméno skutečného profesora.

21.11.2017 v 15:19 | Karma článku: 15.88 | Přečteno: 550 |


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.