Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záhadná královna na knížecím trůně

24. 02. 2015 14:46:08
A dokonce na českém. Jmenovala se Emma a historikům dělá těžkou hlavu už přes dvě stě let.

Manželka knížete Boleslava II., Přemyslovce. Na slavných stříbrných mincích z Mělníka je označena jako Emma Regina. Odkud přišla? První verze byla, že asi z Burgundska. Druhá, že z Anglie. A třetí historická karta padla na Franskou říši.


Poslední vědecká bádání odhalila něco jiného. Emma byla se vší pravděpodobností italského původu. Královského. Otec - Lothar II., italský král, matka - Adéla Burgundská, pozdější svatá. Psala jsem o ní už před časem (Nevěsta na roztrhání). A tak se mi tahle linie líbí a pojedeme v ní.


Emma, řečená Italská, se narodila kolem roku 948. Po zavraždění jejího otce markrabětem Berengarem z Ivrey žila s matkou Adélou nějakou dobu na hradě Garda, kam je odvlekl výše zmíněný zloduch. Chtěl, aby se krásná Adéla provdala za jeho syna. Kvůli italskému trůnu. Jenže Adéla utekla i s dcerou tajně vykutanou podzemní chodbou a uchýlila se pod ochranu německého krále Oty I. Velikého. A taky si ho později vzala. Měla s ním další děti - hlavně budoucího císaře Otu II.. Pro nás je důležité, že s tímhle nevlastním bratrem měla naše Emma krásný vztah až do jeho předčasné smrti.


Emma byla princezna ze vznešeného rodu, tudíž si stála na evropském panovnickém svatebním trhu dost vysoko. Politické dohody si jako ženicha vyžádaly Lothara I. z dynastie Karlovců, západofranského (=francouzského) krále. V manželství se narodili dva synové: poslední legitimní Karlovec Ludvík V. zvaný Lenivý a Ota, pozdější kanovník v Remeši. Moc šťastná ale Emma nebyla. Mezi německou říší - kde vládl její otčím, matka a posléze synovec - a královstvím jejího manžela byly napjaté vztahy už léta. Nedobrá politická situace se přehoupla i do osobní roviny, takže Emma dokonce čelila nařčení z cizoložnictví, kteréžto si vymyslel její švagr. Jeho cílem bylo zpochybnit legitimitu následníka Ludvíka. Emma vše ustála a docílila, aby manžel Lothar nechal Ludvíka korunovat jako svého spoluvládce.


V roce 986 Emma ovdověla. Na trůn konečně nastoupil Ludvík Lenivý. Jenže - ten se za rok těžce zranil na lovu a zemřel coby bezdětek. Tím skončila na západofranském trůně dynastie Karlovců a nastoupili Kapetovci - jako první Hugo Kapet.


Politická situace se zostřila a Emma byla dokonce nějakou dobu vězněna. Poté ujely některé francouzské kroniky a uvedly, že královna ve vězení zemřela roku 988. A historie s Emmou na nějakou dobu přestala počítat. Novodobý výzkum ale prokázal, že šlo o omyl. Našly se totiž listy, ve kterých Emma prosila svou německou rodinu o pomoc. A tak se historici domnívají, že Emmu na svobodu dostala její mocná matka Adéla.
A že se ji vzápětí rozhodla se „uklidit“ někam, kde by nebyla na očích. Ale jistá úroveň musela být zachována. Nabízel se dynamicky se rozvíjející sousední stát s právě ovdovělým knížetem na ženění. Český stát a Boleslav II..

A tak se Emma s Boleslavem vzali kolem roku 988. Podle Kosmovy kroniky se u nás nové kněžně zalíbilo, lid ji měl rád a velmi ji ctil. Od manžela dostala jako věnné město Mělník s hradištěm. A hlavně mincovní právo. Tak vznikly slavné stříbrné denáry s titulem Emma Regina. A jelikož jsou velmi podobné těm, které se razily v Západofranské říši za panování Emmy Italské a Lothara I. (popisy jsou stejné) bude právě vylíčená hypotéza asi pravdivá...

Boleslav II. měl z předchozích manželství už několik synů: Boleslava III. Ryšavého, Jaromíra (co ho nejdřív vykleštili a pak oslepili) a Václava, který zemřel ještě jako dítě.
Jediný možný syn, kterého mohl mít kníže Boleslav s Emmou, je Oldřich (co ukradl Křesinovi Boženu). Jelikož byl ze všech Boleslavových synů nejmladší. Narodil se mezi lety 989-90, tedy krátce poté, co přijela Emma do Čech. Navíc se uvádí, že Oldřich bylo v Čechách v té době velice nezvyklé jméno...

Kněžna Emma se výrazně zasloužila o kult sv. Václava. Velice ho totiž ctila. Důkazem je (ale také její existence jako osoby) tzv. Wolffenbüttelský kodex s Gumpoldovou svatováclavskou legendou. Na titulní straně manuskriptu je podobizna Emmy, jak se sv. Václavovi klaní (vpravo) V rukopisu je dokonce uvedeno, že knihu nechala zhotovit právě ona.


Za velký důkaz o tom, že královna Emma Italská a česká kněžna jedno jsou, je opis Žaltáře královny Emmy z Remeše, kde je iluminace Emmy Italské. Vyobrazení královny je velice podobné ilustraci ve Wolfenbüttelském kodexu.

„Záhadná“ Emma zemřela zřejmě 2. listopadu roku 1006 a se vší pravděpodobností je pochována u Přemyslovců Pražském hradě.


Kronikář Kosmas se ohledně skonu Emmy vyjádřil následovně:


"Kněžna Hemma, perla ženského pohlaví, zimnicí byvše zachvácena, vyproštěna byla z pout tělesných. Její náhrobní nápis s těmito verši buď jsem viděl, nebo se pamatuji, že jsem viděl zapsán: Hemma tu leží, hle, pouhý prach, jež byla jak gemma."


Tedy „klenot“, dodávám já k českému překladu. No řekněte, může si kněžna přát lepší epitaf, i když kdysi bývala královnou?Námět a fakta: e-stredovek.cz (Kosmas)

Autor: Šárka Bayerová | úterý 24.2.2015 14:46 | karma článku: 31.77 | přečteno: 3034x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Americká princezna

Byla krásná, bohatá, vzdělaná, a na svou dobu hodně nespoutaná. A taky porodila jednoho z nejvýznamnějších mužů světa.

6.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 30.58 | Přečteno: 1332 | Diskuse

Šárka Bayerová

A už mě ty volby nebavěj

Nakonec si to můžu dovolit. Mám odvoleno a nezbývá než doufat. A to já umím. Takže se mi nechce číst úvahy ani prognózy co, kdy, kam, kolik a kudy jinak. Natož je psát...

21.10.2017 v 11:42 | Karma článku: 22.71 | Přečteno: 892 | Diskuse

Šárka Bayerová

Vynalezla prsenku

Veškeré půvabné variace se tu hodí. Nejen ona titulková z "básníků". Taky třeba kozenka. Nebo ta mého táty, který na nás - svůj "harém" složený z mámy, ségry a mně - zase s oblibou volával - Holky, máte náprsenky, už můžem jít?

5.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 25.03 | Přečteno: 1198 | Diskuse

Šárka Bayerová

Víkend s dupálistkou

... aneb Králík a já. Nebo vzletně bych mohla svůj blog otitulkovat Amatérské nahlédnutí do duše domácího mazlíka se silným charakterem....

2.10.2017 v 10:11 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 592 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Třetí listopadová neděle je Světovým dnem vzpomínky na oběti dopravních nehod

Je sychravo pro tělo i duši a dnes dvojnásob. Pozůstalí nezapomenou nikdy, to zkrátka nelze. Nejde o jitření bolesti, ale o to, že připomínky děláme pro vážnost věci. Kéž tohle oznámení zní odevšad z médií a nutí nás jít do sebe.

19.11.2017 v 23:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Libuse Palkova

Bůh je slovo pro-já nevím

Bůh nestvořil člověka, jak tvrdí některé pohádky pro dospělé, ale člověk stvořil Boha, když si nevěděl rady s některými záhadami, třeba s vysvětlením přírodních jevů.

19.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 427 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Sametové dny bez navýšení

Sametové dny bez navýšení aneb další nedělní glosa o tom, co nám demokracie dala a vzala. Bylo, je a nebo tedy snad ano, bude líp?

19.11.2017 v 20:33 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 206 | Diskuse

Petr Laierman

Krátké setkání dvou světů

S blížícím se závěrem listopadu se zima pomalu chystá převzít vládu nad přírodou. Chladné dny s prvními ranními mrazíky ztěžují volně žijícím zvířatům hledání potravy. Začínáme proto přisypávat nejprve něco málo okolnímu ptactvu.

19.11.2017 v 18:25 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 249 | Diskuse

Zdenek Pfeifer

Tajemná vila

Soudružka učitelka okřikovala rozdováděnou třídu prvňáčků nevědomky šeptem. Tak magicky na ni působilo prostředí čekárny v našem zdravotním středisku, kam nás přivedla na preventivní prohlídku...

19.11.2017 v 17:50 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 326 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.