Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vdávala se v Praze

7. 01. 2016 14:22:44
Sice v katedrále s. Víta, ale bez ženicha. Prostě svatba císařské dcerky v zastoupení. Jmenovala se Anna a byla nejstarší ze šestnácti sourozenců.

U nás v Čechách jsou nejprofláknutejší její dva mladší bratři. Rudolf a Matyáš. Oba pozdější císařové a také čeští králové. Víc tu ale odjakživa trpíme na Rudolfa. I přes jeho proslavený habsburský ret, obrazně řečeno...

Rodiče houfu zmíněných dětí byli Maxmilián II. Habsburský a Marie Španělská. Bratranec a sestřenice v první linii. Proto také hodně jejich potomků nepřežilo dětství. Někteří ale měli štěstí a vyvedli se. Například Alžběta, francouzská královna. Ta byla velice krásná a chytrá. A její sestra Anna údajně také.

Anna se narodila roku 1549 ve španělském Valladolidu, když byl ještě císařem její dědeček Karel V. Už odmalička byla žádanou nevěstou. A tak od čtyř let vyrůstala na dvoře ve Vídni, kde se jí dostalo náležitého vychování a vzdělaní. Ani na lásku ke všemu španělskému se nezapomnělo. O to se postarala maminka, španělská infantka. Když se pak císařem stal Annin druhý dědeček Ferdinand I., rozhodlo se o zasnoubení v rámci rodiny. Zase, jak jinak. Habsburkové to snad ani jinak neuměli. Anna se měla provdat za svého bratrance Dona Carlose, syna španělského krále Filipa II., jehož otcem byl zase císař Karel V., tedy dědeček obou dvou snoubenců.

Byla to úděsná volba, jelikož na Donu Carlosovi se opakované příbuzenské sňatky podepsaly snad nejvíc. Fyzicky i duševně. Však už jsme ho tu proprali. Pro jistotu přidávám proklik, jelikož osudy jsou tu značně provázané. Naštěstí ale zmíněný zvrhlý šílenec zemřel dříve, než ke svatbě došlo. Shodou okolností ve stejném roce (1568) už potřetí ovdověl jeho otec Filip II. Slovo dalo slovo a Anna si nakonec místo bratrance vzala vlastního strejdu, který už zase neměl mužského dědice.

První svatba proběhla na pražském hradě a v zastoupení, jak už bylo řečeno. Stalo se tak 4. května roku 1570. Poté se novomanželka Anna vydala na dlouhou cestu za svým španělským královským manželem. Vezla s sebou i dva mladší bratry, Albrechta a Václava, kteří měli být nadále vychováváni u španělského dvora. Rudolf tam už dávno byl.

Cesta byla dlouhá, jelikož se jelo oklikou přes Nizozemí. Kvůli bezpečnosti. Ve Středozemním moři totiž zrovna dost řádili piráti. A tak po dvou měsících - už po moři - doputovala nová španělská královna nejdříve do Santanderu a Lareda. Poté pokračovala po souši přes Burgos a Valladolid do Segovie, kde se konečně 12. září slavila svatba se vším všudy, tedy i se ženichem osobně. Filipovi bylo čtyřicet tři let, Anně jednadvacet. On ale vypadal daleko starší a Anna zase mladší. Křehká blonďatá kráska s modrýma očima a porcelánovou pletí se velice podobala babičce Anně Jagellonské. Prý i povahou a temperamentem. A představte si, při tom všem, že manželství prý bylo velmi šťastné. Údajně Anninou zásluhou. Říká se, že byla milá a hlavně moc hodná. Dokázala si získat i srdce svých dvou maličkých nevlastních dcer, které měl Filip s Alžbětou z Valois. Když infantky Isabel Clara Eugenia a Catalina Micaela poprvé Annu viděly, řekl jim otec: Polibte ruku své matce! Tříletá Catalina poslechla, ale starší čtyřletá Isabel se rozkřičela: Ne, to není žádná moje matka! Špatný začátek měl ale dobrý konec. Holčičky si Annu zamilovaly a ona jim byla dobrou a laskavou matkou.

A byla i ukázkovou královnou. Nikdy se totiž nepletla do politiky. Raději se věnovala výchově infantek a své velké vášni, kterou také zdědila po své babičce Anně Jagellonské - vyšívání na vysoké umělecké úrovni. A pak v roce 1571 oznámila královna konečně těhotenství. V tu chvíli se stala středem veškerého dění a opečovávání. Nesměla nic dělat, dokonce jí zakazovali i chodit - přenášeli ji na židli. Lékař ji neopustil ani na chvíli.

Toužebně očekávaný dědic se narodil 4. prosince roku 1571 a dostal jméno Fernando. Tedy Ferdinand po císařském dědečkovi. Tehdy se ještě při samém jásotu netušilo, že zemře sedmiletý. A pak ob rok následovali další synové: Carlos Lorenzo (zemřel dvouletý), Diego Felix (zemřel sedmiletý) a Felipe/Filip, ze kterého se konečně stal následník a král Filip III.

Dcera Marie se narodila počátkem roku 1580. Po jejím porodu byla Anna nesmírné vyčerpaná a odmítala jakoukoliv potravu. Jen pila. Někdy se uvádí, že možná šlo o anorexii. Každopádně královna natolik zeslábla, že se všichni báli, že zemře. Už k ní povolali kněze. A ten prý Anně natolik promluvil do duše, že začala jíst. Její stav se dokonce zlepšil natolik, že znovu otěhotněla. V té době už byla i královnou portugalskou.

Jenže na podzim přišla chřipková epidemie. Král Filip onemocněl tak těžce, že dokonce sepsal závěť. Anna za ním hned odjela do Badajozu. Filip se začal zázračně uzdravovat, ale Anna se nakazila. Ihned povolali ty nejlepší lékaře z univerzit v Salamance a Alcalá de Henares. Jenže ti začali královnu léčit tehdejšími osvědčenými metodami, především pouštením krve a projímadly. Taková terapie Anně vůbec nepomohla a v kombinaci s vysokými horečkami byla smrtící.

Anna zemřela na zástavu srdce 26. října roku 1580. Byla v šestém měsíci těhotenství. Zlomený král Filip ji nechal pochovat v královském panteonu sv. Vavřince v El Escorialu. Jako jedinou ze svých manželek. A nikdy se už neoženil, i když milovanou Annu přežil o celých osmnáct let...

Autor: Šárka Bayerová | čtvrtek 7.1.2016 14:22 | karma článku: 28.31 | přečteno: 1304x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Nápad, který přišel za svinského počasí

A dostala ho zase ženská. I když byl tenhle převratný zlepšovák vlastně jen pro muže.Tenkrát. Šlo totiž o trable v dopravě...

20.11.2017 v 12:53 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 640 | Diskuse

Šárka Bayerová

Americká princezna

Byla krásná, bohatá, vzdělaná, a na svou dobu hodně nespoutaná. A taky porodila jednoho z nejvýznamnějších mužů světa.

6.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 31.00 | Přečteno: 1406 | Diskuse

Šárka Bayerová

A už mě ty volby nebavěj

Nakonec si to můžu dovolit. Mám odvoleno a nezbývá než doufat. A to já umím. Takže se mi nechce číst úvahy ani prognózy co, kdy, kam, kolik a kudy jinak. Natož je psát...

21.10.2017 v 11:42 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 907 | Diskuse

Šárka Bayerová

Vynalezla prsenku

Veškeré půvabné variace se tu hodí. Nejen ona titulková z "básníků". Taky třeba kozenka. Nebo ta mého táty, který na nás - svůj "harém" složený z mámy, ségry a mně - zase s oblibou volával - Holky, máte náprsenky, už můžem jít?

5.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 25.04 | Přečteno: 1236 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Valiček

Radši dojedou domu zpocená, než pozvracená!

"Asi si budu o Jéžíška přát k vánocum nějakou tu kouzelnou zaklínací hůlku a pak ten brajgl kolem nás vysmejčim."

22.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 13.41 | Přečteno: 331 | Diskuse

Libuse Palkova

Mateřství jako služba Bohu

Myslíte že úloha matky, a vše co mateřství obnáší, je srovnatelné s povinnostmi a prací třeba takového katolického kněze? Na tuhle myšlenku mě přivedla nedávná diskuze na zdejším blogu

22.11.2017 v 8:12 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jarka Jarvis

Země šusťáků

Zajímalo by mě, co to poslední dobou znečišťuje vzduch, že se pořád chce někdo od někoho odtrhávat: Katalánsko od Španělska, Quebec od Kanady, Skotsko od Británie. Zřejmě nikdy neslyšeli o Svatoplukovi, a jeho prutech.

22.11.2017 v 7:28 | Karma článku: 7.15 | Přečteno: 231 | Diskuse

Helena Vlachová

O dobrých lidech mezi námi

Sdělovací prostředky nás zahlcují především negativními zprávami. Jako by nestačilo, že je venku mlha, prší a rychle se stmívá...

22.11.2017 v 6:02 | Karma článku: 8.45 | Přečteno: 194 | Diskuse

Pokorná Mirka

Zákony profesora Parkinsona platí,

napadá mě často. Naposledy, když jsem slyšela o jednání nově zvolené poslanecké sněmovny. Parkinson bylo skutečné jméno skutečného profesora.

21.11.2017 v 15:19 | Karma článku: 15.88 | Přečteno: 550 |


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.