Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Despotická objevitelka

Odvážné daleké cesty měla určitě v genech. Jen se přesně neví po kom. Historie stále tápe, ve kterém manželském loži se narodila. Takže v  tomhle směru bohužel žádné pikantnosti....

Jmenovala se Isabel de Barreto a možná byla vnučkou portugalského námořníka Franciska de Barreto, který pomáhal dobývat východní africká pobřeží a později se stal osmnáctým guvernérem portugalské Indie. Jiní historikové ale tvrdí, že daleko pravděpodobnější je verze, že na svět přišla roku 1567 v rodině Nuňa Rodrígueze Barreta, jednoho z dobyvatelů Peru. 

Isabel se sice narodila v Galicii ve městě Pontevedra, ale brzy se celá její početná rodina přestěhovala do Peru, které už bylo místokrálovstvím. Poměrně nedávno dobyté bohaté území se rychle proměňovalo v nesmírně vznešenou zemi na vysoké úrovni. Isabelini rodiče patřili samozřejmě k vládnoucí vrstvě.

Isabel Barreto

Není tedy divu, že se Isabel roku 1585 velice dobře provdala za adelantada (vysokého úředníka místokrálovství) a zkušeného mořeplavce Álvara de Mendaňa y Neira, který byl o dvacet šest let starší než ona. Však už měl také za sebou objevitelské plavby po Pacifiku směrem na východ. Shodou okolností přesně v roce narození své manželky, o které samozřejmě ještě nic nevěděl, vyrazil Álvaro na cestu za dalekými  ostrovy, o kterých domorodci v Peru často mluvili.  Že prý tam kdesi na východě jsou bohaté země plné zlata. Již usedlí dobyvatelé, kterým peruánské zlato a stříbro nestačilo a chtěli pořád víc, zpozorněli. Napadlo je, že možná tam by mohl být onen vytoužený a stále hledaný biblický přístav Ofir s doly krále Šalamouna, zlatem, drahými kameny a tunami slonoviny. Doposud se Ofir hledal jen v Africe, ale co když je úplně jinde?

A tak v listopadu roku 1567 vyrazila z limského přístavu Callao výprava složená ze 150 vojáků a námořníků, čtyř františkánských mnichů a dvaceti otroků. Za necelé dva měsíce dorazily obě lodě k ostrovu Nui, pak na Tuvalu a 7. února  poprvé vstoupila španělská noha na první z budoucích Šalamounových ostrovů, který dostal jméno Santa Isabel. Vysněné bohatství se sice nekonalo, ale objev byl na světě. Dobyvatelé v čele s Alvarem si na Santa Isabel vybudovali základnu a zanedlouho zmapovali (a zabrali pro španělskou korunu) přes dvacet okolních ostrovů. Pak se slavně vrátili do Peru jako objevitelé nových končin.

Zámořské cesty Álvara

No a když se za nějaká ta léta Álvaro oženil s Isabel, tak začali plánovat, jak se na Šalamounovy ostrovy společně vrátit a konečně je kolonizovat se vším všudy. A byla to údajně Isabel, které se podařilo přemluvit - a hlavně umluvit - nového místokrále Garcíu Hurtada de Mendoza, markýze z Caňete. Místokrál dodal vojáky, Álvaro zajistil námořníky, obchodníky a kolonisty. Záměr expedice byl jediný - obsadit Šalamounovy ostrovy a dostat tak pod kontrolu oblast, kde řádili angličtí piráti. Ti totiž vytrvale a rádi drancovali Filipíny, tedy další španělskou državu.

Místokrál Markýz z Caňedy

Že se do neznáma vydá i Isabel, bylo jasné od samého počátku. A díky ní se zámořské cesty mohly zúčastnit také další ženy, což byla tehdy dost velká  rarita. A ještě k tomu všemu udělala Isabel z výpravy i tak trochu rodinný podnik - doprovázeli ji tři její bratři. Ve vysokých funkcích, jak jinak.

Výprava vyjela z peruánského přístavu Paita v červnu roku 1595. Na palubách čtyř lodí (San Geronimo, Santa Ysabel, San Felipe a Santa Catalina) cestovalo 378 osob, z nichž 280 bylo vojáků a námořníků. Mezi ostatní patřila Isabel a její ženský doprovod, manželky budoucích kolonistů, kněží, obchodníci a otroci. Kapitánem lodi San Gerónino byl jistý Pedro Fernández de Quirós, který byl také kronikářem výpravy. A právě on referoval o Isabelině údajné despotické povaze. Prý poroučela, kudy chodila. Ti dva spolu měli neustálé spory, které pak ovlivnily budoucnost obou. O tom ale až později.

Nový teritoriální objev totiž na sebe nenechal dlouho čekat - výprava dorazila k ostrovům, které doposud nikdo neznal. Na počest místokrále, markýze z Caňete (španělsky marqués) dostalo souostroví jméno Las Marquesas - Markézy. Když bylo území náležitě prozkoumáno a objeveny všechny ostrovy, hnula se výprava dál na východ. Objela Cookovy ostrovy a přiblížila se k Šalamounovým. Když ale lodě projížděly kolem ostrůvku Tinakula, zrovna na něm soptil místní vulkán. Došlo k neštěstí. Admirálská loď Santa Ysabel šla ke dnu.

Expedice pak přistála na jednom z Ostrovů Santa Cruz a založila tu kolonii. Jenže brzy začala řádit malárie. Těžce nemocný Álvaro už nebyl schopen velet a všechno se vymklo kontrole. Vojáci a námořníci pořádali nájezdy na domorodce, vraždili a znásilňovali. Šílené jednání vedlo k ozbrojenému povstání proti krutým dobyvatelům. A do toho Alvaro Mendaňa 18. října 1595 zemřel. Těsně před smrtí ale stihl jmenovat Isabel místodržitelkou Šalamounových ostrovů a velitelkou výpravy. Z jejího bratra Lorenza udělal admirála. Mezitím dál probíhaly boje (za Isabelina aktivní účasti) a Španělé při nich zabili místního náčelníka jménem Malope, což byl donedávna Álvarův přítel. V tu chvíli se situace stala neudržitelnou. A jelikož řadu členů výpravy domorodci pobili a další zemřeli na malárii, zbytek se raději rychle nalodil a jal se prchat směrem k Filipínám.

Cestou na následky zranění z boje zemřel Isabelin bratr Lorenzo. Velitelka výpravy se ihned po jeho smrti vyhlásila za admirálku a tak na sebe stáhla absolutní moc. A tehdy prý začaly pro námořníky a vojáky pravé galeje. Zdá se, že Isabelina krutovláda vyvolala několik menších vzpour, které velitelka ustála a okamžitě potrestala pověšením vzbouřenců na ráhně. Po strastiplné prosincové cestě, kdy Isabel přišla o další dvě lodě - San Felipe a Santa Catalina - konečně expedice dorazila přes Guam do Manily na Filipínách. Hlavně diky Pedrovi Quirosóvi, který svou kapitánskou loď udržel na hladině. Jako poslední ze všech čtyř. I když ho velitelka celou cestu buzerovala. Pročež není divu, že jí měl plné zuby. 

Pedro Fernández de Quirós

Ještě téhož roku se Isabel vdala podruhé. Za rytíře Řádu sv. Jakuba, generála Fernanda de Castro. A v roce 1597 se spolu vydali na svatební cestu loďmo. Na osvědčené kapitánské lodi San Geronimo. Z Filipín zamířili do Nového Španělska, tedy Mexika. A přímo do Acapulka. V Mexiku nějakou dobu pobyli a pak odcestovali do Argentiny. Ve městě Guanaco totiž měla Isabel svou encomiendu. Tedy takové malé feudální panství s poddanými a zotročenými domorodci.

Netrvalo dlouho a manželé začali plánovat, jak pro sebe získat Isabelino dědictví po prvním manželovi - Šalamounovy ostrovy. A tak se zase vydali do Peru. A jelikož v Limě se svou žádostí u místokrále nepochodili, odjela Isabel přímo ke králi do Španělska. A tam prý v Galicii zemřela roku 1612. 

A proč se jí nikdy nepodařilo Šalamounovy ostrovy vyreklamovat? Quirós byl rychlejší. Vymeldoval si totiž soustroví u krále Filipa III. pro sebe. I s královským výnosem, kterým se rušila veškerá Isabelina dosavadni práva. Pomsta prostě vždycky nejlíp chutnala za studena...

 

Autor: Šárka Bayerová | čtvrtek 9.6.2016 13:14 | karma článku: 28,28 | přečteno: 1619x
  • Další články autora

Šárka Bayerová

O šikovné milence Toničce

Tak jsem trošku francouzského krále v minulém článku přechválila. Šlo o jeho druhou milenku Antoinette, tedy Toničku. Na rozdíl od své předchůdkyně od Karla VII. zřejmě žádný oficiální glejt nedostala.

8.3.2020 v 11:35 | Karma: 22,71 | Přečteno: 1351x | Diskuse| Společnost

Šárka Bayerová

První oficiální milenka

Královská, co na svou lásku dostala glejt. Kde jinde, než ve Francii. A tak se v první polovině patnáctého stoleti otevřela cesta mnoha dalším...

6.3.2020 v 21:09 | Karma: 22,56 | Přečteno: 1417x | Diskuse| Společnost

Šárka Bayerová

Nudíte se? Kupte si novou postel! Nebo klidně dvě!

Kam se hrabe medvídek mýval... Když máte dostatečnou trpělivost a dočkáte se dodávky, pak vás čeká ta pravá zábava!

10.2.2020 v 12:36 | Karma: 26,76 | Přečteno: 1173x | Diskuse| Společnost

Šárka Bayerová

Svatá princezna (dokončení)

Ella, vnučka královny Viktorie. Ruská velkokněžna Jelizaveta Fjodorovna. Když ovdověla, všechno se změnilo...

24.1.2020 v 12:26 | Karma: 28,13 | Přečteno: 1379x | Diskuse| Společnost

Šárka Bayerová

Svatá princezna (2. část)

Ještě doma v Hesensku jí říkali Ella. Provdala se do ruské carské rodiny a stala se velkokněžnou Jelizavetou Fjodorovnou.

23.1.2020 v 9:45 | Karma: 21,72 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Velitelé jsou svině, moji rotu zničili. Ukrajinci hasí průlom v Donbasu

26. dubna 2024  14:54

Premium Zatímco Rusové rozšiřují průnik kolem strategicky položeného městečka Očeretyne, Ukrajinci řeší,...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

  • Počet článků 547
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1510x
Nenapravitelná optimistka s duší v rozletu. A věčná vypravěčka. Někdy je to se mnou mírně náročný ... :-) 

                            ( aladul333@gmail.com )