Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O princezně, která milovala pávy

27. 06. 2016 13:30:00
Victoria Kawekiu Ka'iulani Lunalilo Kalaninuiahilapalapa Cleghorn. Hodně jazykolamné jméno. Princeznovské a havajské...

Victoria se narodila roku 1875 a byla napůl Skotka. Její otec - Archibald Scott Cleghorn - byl guvernér Oahu a maminka - Miriam Kapili Likelike Kekaukuohi - pocházela z královského rodu velkého náčelníka a krále Kamehamehy I.. Takže byla taky princezna. A v roce 1874 Miriam ještě povýšila - když se její bratr David Kalakaua stal havajským králem.

Dcerka se vznešenému smíšenému páru narodila až pět let po svatbě a zůstala jejich jediným dítětem. Světlo světa spatřila v Honolulu, v domě své kmotry princezny Ruth Ke'elikalani. Do kolébky od ní hned dostala velkolepý dar - usedlost Ainahau ve Waikiki. Při křtu dostala dívenka jméno Victoria po anglické královně. Ale už dávno měla i své havajské - Ka ́iulani - v překladu "nejvyšší bod nebe".

Jelikož princeznin otec byl vdovec, měla Ka ́iulani tři starší polorodé sestry z jeho prvního manželství. Celá rodina žila v Ainahau, v domě s nádhernou zahradou plnou květin a pávů, kde se scházela vybraná společnost. Rodinným přítelem byl například spisovatel Robert Louis Stevenson, kterého měla Victoria velice ráda. Byl to hezký a šťastný život, ale tak nějak skončil, když bylo Victorii dvanáct let. Zemřela jí maminka. A protože Ka ́iulani byla ve druhé linii možného nástupnictví na havajský trůn, rozhodlo se, že nejvhodnější by byla britská výchova a vzdělání. A tak se malá princezna vydala do Anglie.

V prestižním dívčím penzionátu v Great Harrowden (Northamptonshire) čtyři roky studovala angličtinu, latinu, matematiku a historii. Také se věnovala malířství a hudbě. Jenže v době její nepřítomnosti došlo na Havaji k mnoha změnám. Nepříznivým. Král Kalakaua se údajně snažil povýšit své království na polynéské impérium - spojením se souostrovím Samoa. Některým se zdálo, že králova moc příliš stoupá (hlavně Britům) a vznikly z toho vnitropolitické třenice. Jedni žádali královu abdikaci a chtěli trůn předat jeho sestře Lili'uokalani, druzí propagovali, že nejlepší cesta by byla anexe ostrovů ze strany USA. Neshody vyústily v tzv "Bajonetovou ústavu", kterou král musel podepsat pod hrozbou, že jinak bude sesazen. S jeho plány byl konec. Stal se v podstatě jen figurkou. A tak se dal na cestování. Jako úplně první havajský král objel David Kalakaua celý svět. A jelikož si rád užíval - miloval hlavně dobré jído a pití - soustavně si ničil zdraví. Roku 1891 zemřel v San Francisku na selhání ledvin.

Královnou se stala princezna Lili'uokalani, Victoriina teta. A ta hned vyhlásila svou neteř dědičkou havajského trůnu. A poradci a rodina začali kout pikle. Jelikož byla Victoria stále ještě v Anglii, zažádali pro ni o audienci u královny Viktorie, a naplánovali princezně-následnici propagační cesty po Británii. Měla lobbovat za práva svého rodu.

Ale neklaplo to. Z audience u královny sešlo. Victoria nakonec odjela do New Yorku, protože mezitím Spojené státy americké anektovaly Havaj (1893). Princezna několikrát veřejně vystoupila a kategoricky odmítla zabrání své země. Odjela i do Washingtonu, kde se v Bílém domě setkala s prezidentem Groverem Clevelandem a jeho manželkou. Prý na ně velice zapůsobila. Její argumenty natolik zaujaly, že prezident přislíbil zvážit celou situaci. Ale nestalo se. Královna byla sesazena, USA převzaly na Havaji moc a z Victorie Ka ́iulani se stala "poslední havajská princezna". Tak ji totiž nazývá historie.

Ka ́iulani ještě nějakou dobu cestovala a přednášela v Evropě. Stála bojovala za svobodu své země. Pak ji ale zastihla špatná zpráva - zemřel přítel z jejího dětství, Robert Louis Stevenson. Zdrtilo ji to. A když krátce po něm odešla i její nejmilovanější sestra Annie, už toho bylo moc. Ka ́iulani onemocněla.

Na Havaj vrátila v roce 1897. A došlo k paradoxu - klima rodné země jí vůbec nesvědčilo - pořád postonávala. I když žila v kruhu lidí, kteří ji milovali a neustále o ni pečovali. Její otec stále budoval a rozšiřoval nádhernou zahradu plnou pávů, které jeho dcera tolik milovala...

Koncem roku 1898 zastihla Ka ́iulani při projížďce na koni bouře. Dostala zápal plic. Od té doby se její zdraví už jen zhoršovalo. Poslední havajská princezna zemřela 6. března roku 1899. Bylo jí pouhých dvacet tři let.

Havajané si dodnes myslí, že Ka ́iulani puklo žalem srdce ze všech ztrát, které přišly v jejím - tak krátkém - životě.

S Ka ́iulani odešla i celá moje milovaná Havaj - řekl princeznin otec na jejím pohřbu...

Autor: Šárka Bayerová | pondělí 27.6.2016 13:30 | karma článku: 23.03 | přečteno: 773x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Americká princezna

Byla krásná, bohatá, vzdělaná, a na svou dobu hodně nespoutaná. A taky porodila jednoho z nejvýznamnějších mužů světa.

6.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 30.58 | Přečteno: 1329 | Diskuse

Šárka Bayerová

A už mě ty volby nebavěj

Nakonec si to můžu dovolit. Mám odvoleno a nezbývá než doufat. A to já umím. Takže se mi nechce číst úvahy ani prognózy co, kdy, kam, kolik a kudy jinak. Natož je psát...

21.10.2017 v 11:42 | Karma článku: 22.71 | Přečteno: 891 | Diskuse

Šárka Bayerová

Vynalezla prsenku

Veškeré půvabné variace se tu hodí. Nejen ona titulková z "básníků". Taky třeba kozenka. Nebo ta mého táty, který na nás - svůj "harém" složený z mámy, ségry a mně - zase s oblibou volával - Holky, máte náprsenky, už můžem jít?

5.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 25.02 | Přečteno: 1197 | Diskuse

Šárka Bayerová

Víkend s dupálistkou

... aneb Králík a já. Nebo vzletně bych mohla svůj blog otitulkovat Amatérské nahlédnutí do duše domácího mazlíka se silným charakterem....

2.10.2017 v 10:11 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 592 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Václav Dlouhý

KOKOTSTARY@GMAIL.COM

Aplikace. Registrace. Zadejte heslo. Heslo musí obsahovat malé a velké písmena, číslice a znaky. Aplikace se aktualizuje. Vítejte. Kupte si nové pyžamo. Kupte si pozemek v Horní Dolní. Kupte si kočkodána. Zadejte heslo...

19.11.2017 v 0:56 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 152 | Diskuse

Karol Wild

Nevýhoda pana Drahoše

Prezidentský kandidát pan Jiří Drahoš byl podroben pečlivému zkoumání při návštěvě Olomouce. Časopis Respekt si všiml, že nerad zvedl prsty na vítězství, byl nedochvilný a není šoumen.

18.11.2017 v 21:30 | Karma článku: 18.35 | Přečteno: 1165 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 18.81 | Přečteno: 542 | Diskuse

Martin Houška

Slavíme 129 let od vzniku výmluvy na lenost

Za pár dní naše planeta oslaví významné výročí a to 129 let od počátků automobilové historie. Nestali jsme se však otroky našich plechových miláčků?

18.11.2017 v 18:55 | Karma článku: 5.23 | Přečteno: 163 | Diskuse

Oto Jurnečka

Já jsem větší demokrat než vy pane, aneb už se perou

Po volbách se jedna část politické scény prohlásila jedinou demokratickou silou. V dojemném souladu s médii rozjeli příběh, kterak strany se kterými nekamarádí, nejsou demokratické.

18.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 35.42 | Přečteno: 736 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.