Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konkubína?

1. 11. 2016 17:00:04
Téměř celý svůj krátký život žila jako královna, i když byla „jen“ milenkou. Rodila jedno vznešené dítě za druhým. Stala se zakladatelkou nesmírně silného královského rodu. A přesto dopadla špatně...

Čtrnácté století zas tak úzkoprsé nebylo, jak se zdá. Kruté ale bylo. A do něj se roku 1310 v Seville narodila hodně vznešeným rodičům - Pedrovi Núňezovi z Guzmánu a Juaně Ponce z Leónu - holčička Leonor. Jak bylo tehdy zvykem, jen co dospěla, tak ji rodiče provdali. Čímž dostala Leonor šanci ovdovět ještě dřív, než jí bylo dvacet. Stalo se tak roku 1328.

V témže roce donutily dynastické tradice a požadavky mladého kastilského krále Alfonse XI. ke sňatku se sestřenicí Marií Portugalskou. Od samého počátku šlo o nešťastné manželství. Královi bylo totiž jen sedmnáct a zakoukal se jinde. Na svém dvoře totiž poznal o rok starší Leonor. Pročež svůj sňatek pojal jako nutné zlo a na trůn neoficiálně pozvedl čerstvou milenku.

Marie Portugalská na své vedlejší koleji zuřila. Každým rokem více, jelikož jí nebylo přáno povít dědice. Naopak Leonor s králem přiváděli na svět důkazy své lásky rok co rok. O to víc Marie šílela a naháněla krále, který o ni neměl vůbec zájem. Dohnala ho v roce 1332. Chlapeček Fernando ale do roka zemřel. Takže nastala další královská sexuální lapačka, až konečně v roce 1334 spatřil světlo světa Pedro, budoucí první kastilský král toho jména.

A jak to mezitím vším vypadalo v mimomanželském loži? Požehnaně, jelikož přicházel jeden syn za druhým. Sledujte: Pedro Alfonso 1330, Sancho Alfonso 1331, v roce 1333 dvojčata Enrique a Fadrique (první z nich pozdější král), Tello Alfonso 1337 a Juan Alfonso 1341. Pak se konečně narodila první a jediná holčička Juana Alfonso, a to v roce 1342. A za rok po ní nový Sancho Alfonso, protože jeho předchůdce stejného jména toho roku zemřel. Za rok se totéž opakovalo s Pedrem Alfonsem. Prvorozený syn totiž zemřel jako osmiletý.

Další děti se už nenarodily, protože král Alfonso XI. se během boje s Maury, konkrétně při obléhání Gibraltaru, nakazil bubonickým morem a zemřel roku 1350. Černá smrt ho dostala v pouhých osmatřiceti letech.

Pro Leonor to byla katastrofa. Doposud žila jako uznávaná partnerka na dvoře svého vznešeného muže. Pro každé své dítě dostávala tituly a majetky. Byla manželkou, kterou si král vybral sám - tihle dva se doopravdy milovali a patřili k sobě. Navíc se skvěle doplňovali, protože inteligentní Leonor byla i královou velkou rádkyní.

A tohle všechno v zapuzené, nesnášenlivé a ambiciózní královně Marii Portugalské dlouho vřelo, až nenávist dramaticky vybublala po zprávě o králově smrti. Marie se stala regentkou a korunu převzal její šestnáctiletý syn Pedro.

Věčnou sokyni Leonor nenechala Marie Portugalská odjet ani na králův pohřeb do Sevilly. Uvěznila ji v podzemí paláce a jala se rozhodovat o jejím dalším životě. Aby se neřeklo, občas jí povolila návštěvu dětí. A pak vždycky přitvrdila. Královna to prostě Leonor dávala „sežrat“. Hlavně poté, co se nejstarší Leonořin syn Enrique, pán z Trastámary, oženil tak dobře, že získal mohutné a silné spojenectví v Leónu.

Leonor za trest přemístili do vězení v Carmoně. A brzy přišlo další stěhování - do města Talavera de la Reina nedaleko Toleda. Zavřeli ji do znovudobyté maurské pevnosti, která dříve patřila cordóbskému emírovi. A tam také byla Leonor v březnu roku 1351 z rozkazu královny zavražděna. Uškrtili ji za bílého dne...

Jenže Leonořinou smrtí se nevyřešilo nic. Ba právě naopak. Nejdřív se začala bouřit šlechta proti mladému králi Pedrovi. Královna matka i synek vzpouru krvavě potlačili. Enrique z Trastámary, nejstarší Leonořin syn, raději před svým o rok mladším bratrem, utekl za hranice Kastílie. Šlo mu o krk. A pak následovaly návraty, smíření, odpuštění, a tak pořád dokola. Mezitím byly neustále vzpoury a boje, jelikož Enrique se vždycky vrátil, aby založil na nové povstání.

I když roku 1357 podněcovačka královna matka Marie Portugalská zemřela, nenávist mezi legitimním a nelegitimním rodem pokračovala. Boje byly drsné. Nakonec vše došlo tak daleko, že mezi lety 1358-1359 nechal král Pedro tři ze svých bratrů (Fadriqueho, Juana a Pedra) zavraždit. Pedrovi bylo jen čtrnáct let...

Do bratrovražedného sporu o moc se zamotala nejen sousední království (León, Aragonie), ale i okolní mocnosti - Francie, Portugalsko a částečně i Anglie. Války trvaly několik let. Nejdřív vítězil král Pedro, pak zase Enrique, který byl také dost urputný. V březnu roku 1369 mu to konečně vyšlo. Během bitvy u Montielu se polorodí bráchové dostali k sobě a Enrique Pedra probodl dýkou. Král byl mrtev a moci se ujal král nový: Enrique (Jindřich) II. Kastilský. Poté, co bratrovu hlavu nechal nabodnout na kopí, a jezdec s ní objel všechna přítomná vojska, aby bylo konečně jasno...

Takhle se tedy zrodila nová královská dynastie Trastámara, která vládla v Kastílii, Aragonii, Leónu a Valencii - a pak i ve sjednoceném Španělsku - prakticky až do roku 1516. V ní se zrodili i tzv. Katoličtí králové Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský.

Po matce Johaně Šílené byl Trastámara také mladý král Carlos, z něhož se posléze vyklubal mocný císař Karel V. nad jehož říší slunce nikdy nezapadalo. Jenže - po otci Filipovi Sličném byl také Habsburk. Takže pak už španělské dějiny jely v úplně jiné válcovací linii...

Autor: Šárka Bayerová | úterý 1.11.2016 17:00 | karma článku: 32.75 | přečteno: 2375x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Americká princezna

Byla krásná, bohatá, vzdělaná, a na svou dobu hodně nespoutaná. A taky porodila jednoho z nejvýznamnějších mužů světa.

6.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 30.58 | Přečteno: 1328 | Diskuse

Šárka Bayerová

A už mě ty volby nebavěj

Nakonec si to můžu dovolit. Mám odvoleno a nezbývá než doufat. A to já umím. Takže se mi nechce číst úvahy ani prognózy co, kdy, kam, kolik a kudy jinak. Natož je psát...

21.10.2017 v 11:42 | Karma článku: 22.71 | Přečteno: 891 | Diskuse

Šárka Bayerová

Vynalezla prsenku

Veškeré půvabné variace se tu hodí. Nejen ona titulková z "básníků". Taky třeba kozenka. Nebo ta mého táty, který na nás - svůj "harém" složený z mámy, ségry a mně - zase s oblibou volával - Holky, máte náprsenky, už můžem jít?

5.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 25.02 | Přečteno: 1191 | Diskuse

Šárka Bayerová

Víkend s dupálistkou

... aneb Králík a já. Nebo vzletně bych mohla svůj blog otitulkovat Amatérské nahlédnutí do duše domácího mazlíka se silným charakterem....

2.10.2017 v 10:11 | Karma článku: 23.99 | Přečteno: 590 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 32.16 | Přečteno: 733 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 11.04 | Přečteno: 523 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 15.37 | Přečteno: 565 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 801 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.