Eurosong 2018 aneb Finále s invazí růžovek

14. 05. 2018 9:38:31
Tak já nevím... Asi hudbě nerozumím nebo nejsem eurovizně in. Taky jsem podcenila hlas lidu v internetovém hlasování a virtuální masáž sociálních sítí. Vyhrála kdákaléna z Izraele. Už to určitě víte...

...takže nemá cenu mlžit, ani vás napínat. Ale dramat se odehrálo několik, pročež pojďme na to. Letem světem vezmu země, které už byly v semifinále. Ty nové, co mají účast jistou historicky (Německo, Velká Británie, Španělsko, Itálie, Francie) properu trochu víc. A k tomu i hostitelské a loni vítězné Portugalsko...

Tentokrát začal příšerák z Ukrajiny s příšernou čočkou v oku. Nijak se od minula nezlepšil. Následoval milostný cajdák ze Španělska, milostně odprezentovaný Alfrédem a Amaiou, co spolu chodí. Už při produkci samé se vědělo, že jde o outsidery (viz mnou podceněné internetové hlasování), ale oni dva si to nepřipouštělli. Očividně si to užili, holt mladá láska...

Následovala slovinská sexmisová úderka růžovovlasé Ley Sirk, po jejímž výrazném rytmu přišel litevský láskyplný klídek. Ieva Zasimaiskauté, druhá růžovka večera (šaty) prý okouzlila diváctvo svou přirozeností. Manžel přišel zas a taky byl okouzlen....

Rakušák César Sampson zase neurazil a estonská operní zpívalka s písní La Forza vypadala jak panenka v bábovce, co se z ní pak nazdobí dort. Pěla jak za dolary. Norsko s Alexandrem Rybakem si svůj líbivý odpalováček užívalo mezi kresbičkami. Dokonce se sketovalo a zřejmě i doufalo v průlomový úspěch. Marně...

Z domácího Portugalska dorazila další vlasovka růžovka. Claudia Pascoal hezky zazpívala klidnou a nenápadnou píseň. Ona nenápadnost se jí stala zřejmě i osudnou. Prozradim, že skončila těsně pod špičkou chvostu.

Podobně dopadla i Velká Británie. Její vystoupení v eurosongové zapomnění ale neupadne, jelikož zpěvačku SueRie napadl během produkce jakýsi šílenec. Přestože byl stíhán ochrankou, vyrval britské skororůžovce mikrofon a začal se projevovat sám. Brzy ho přemohli a odvlekli. SueRie pak nabídli opakování, ale ona odmitla. No, stejně by to nepomohlo...

Srbská Balkanika byla zase balkánsky dobrá se zřetelnou stopou folklóru. Za Německo se dostavil Michael Schulte, který pěvecky zavzpomínal na svého zemřelého tatínka. Nemohla jsem se zbavit dojmu, že jsem tu melodii už slyšela. Takže asi zas "nechtěná" kopie...

Albánec Eugent Bushpepa ve své písni Mall ječel ještě víc než zelená potvora, co propaguje zcela jiný internetový obchod. Za Francii přišlo duo Madame Monsieur s písní Mercy, což bylo jméno malé uprchlice z Nigérie, o které zpívali. Vény mi z toho nijak nešílely, a ke konci mě začal otravovat dost vlezlý refrén. Lidi asi taky, protože Francouzi taky moc nezabodovali...

A pak už nastoupil náš Mikolas Josef. Byl dobrej. I to salto konečně udělal! Jak všichni víme, při zkouškách se při něm málem přizabil. No a nakonec Mikolas se svou autorskou písní hodně zabodoval!

Nájezdnické podupy dánského Vikinga Rasmussena zase zabraly a australská Jessica Mauboy dobře zazpívala zmítající se píseň. Tady nechápu, proč jí někdo neřek, že jí ty šaty fakt neslušej.

Asi se nelíbila ani lidu, jelikož jeho hlasování zůstala až na ouplném konci.

Saara Aalto se mezi svými Monsters zase točila ve finském kole a Bulharsko křepčilo vostopéro. Moldávie zase potěšila líbivou písní i pokoukáním na vtipnou stěnu.

Švédsko mě zas otrávilo škněčením sebevědomého chlapce. Zde se opět projevila má odborná nevzdělanost. Celé mi to připomínalo zoufalý odvar Bee Gees v Horečce sobotní noci. Jenže u odborných porot tenhle paskvil tak bodoval, že poté dokonce vedl!

Maďaři to zase v Lisabonu těžce odpálili. Odborné poroty ale měly jiný názor. Ze zadních pozic tyhle hardrockery dostalo až silné divácké hlasování.

Kdákající Izraelka, budouci vítězka, se opět prezentovala za pomoci takového toho udělátka, co u nás proslavil Ondřej Ruml. Své kdákoty si nejdřív nahrávala, pak zmixla a k tomu stále notovala. Musim ale uznat, že zpěvačka je dobrá. Jen nějak nechápu ten superbizár. Netta sama vše vysvětluje tim, že pro její vzhled ji už od dětství šikanovali, a tak se rozhodla z hendikepu udělat přednost. O tom je i její píseň o hračce přírody... Údajně.... Jo a všude kolem krepčily růžovky.

Nizozemí zase rozpohybovalo své country a Irsko předvedlo v songu gay lásku. Najust Číně, která irské vystoupení - z výše uvedených důvodů - vystřihla.

Albánka z Kypru, co o sobě tvrdila, že je Brazilka, svým ohňovým Fuegem zase podpálila celé auditorium. Hlavně mužské. Obě rivalky z internetového hlasování (a nakonec i celkového) už nemohly být odlišnejši. Kyperská krasavice Eleni s lepým dlouhým tělem v hadím outfitu provozující žhavý sexytanec a vedle ní ksichtící se izraelská víc než baculka vymustrovaná jak na japonský vzorkový veletrh...

Celé eurosongové pole uzavřela Itálie svým chlapským duem a protestsongem, co se docela povedl. Píseň prý vznikla po útoku teroristů během koncertu Ariany Grande v Manchesteru. Na scéně se objevovaly novinové titulky a varující i optimistické nápisy. U obou porot italsko-albánské duo Fabrizia Mora a Emala Mety docela bodovalo.

Během hlasování a sčítání hlasů zazpíval loňský vítěz Salvador Sobral. Už s novÿm srdcem, jelikož koncem minulého roku absolvoval transplantaci. Vypadá už daleko líp, ale pořád je trochu zvláštní... Při prvním vystoupení s klavíristou se Salvador ponořil do hlubin koncertního křídla a cosi tam akusticky prováděl. Bohužel to vypadalo, jako kdyby hledal zalezlé rybenky... Loňský vítězný song pak ale skvěle zazpíval s legendou brazilské hudby Caetanem Velosem...

No a pak už odstartovalo hlasování odborných porot jednotlivých zemí. V něm se včele průběžně střídalo Rakousko, Švédsko, Německo a Izrael. Hodne bodoval i Kypr. My byli patnáctí.

Hlasování pomocí SMS všechno dokonale převrátilo. Švédsko se propadlo, Izrael a Kypr posílil a Mikolas Josef skončil u diváků čtvrtý. Nabytých 215 bodů ho vyneslo na celkovou šestou příčku.

Rakušan César zůstal třetí a rozhodovalo se mezi Izraelem a Kyprem. Mám obavy, že krasavice Eleni to celé špatně pochopila, neboť se předčasně radovala. Chuděra...

Izrael totálně jásal a Netta všem děkovala, že volili odlišnost. Salvador Sobral asi měl jiný názor. Už se píše, že se dal slyšet, že píseň je příšerná a že se od jeho vítězství v Eurosongu nic nezměnilo. Tehdy totiž Salvador v děkovné řeči apeloval, aby hudba vítězila nad bizárem. Cenu sice Nettě předal, ale hned upaloval pryč.

Vážení a milí, konečně tedy konec a zas máme na rok pokoj....

P. S. Já vám ale oznamuji, že "díky" Kodexu blogera jsem se mohla v reportáži spolehnout jen na vlastnoruční fotky. Naflákala jsem jich ale tolik, ze se mi sem nevejdou. Proto budu ještě otravovat vzpomínkovým eurovizním fotoblogem. Snad to vydržíte... :-D

Autor: Šárka Bayerová | pondělí 14.5.2018 9:38 | karma článku: 27.54 | přečteno: 1592x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Shalom Eurovision Song Contest 2019 - konečně finále!

Tak to máme letos za sebou. Dokonce přišla i Madonna. Zřejmě už víte, že příští rok pojedeme do Amsterdamu. Média se dokonale postarala.

20.5.2019 v 15:00 | Karma článku: 16.83 | Přečteno: 549 | Diskuse

Šárka Bayerová

Shalom Eurovision Song Contest 2019 - Tel Aviv - (2. semifinále)

Začínám si myslet, že u zpěvaček je vstupenkou na eurosongové klání rádoby roztomilé kňourání nebo naopak řev divé ženy. U umělců opačného pohlaví jednoznačně vítězí schopnost nasadit hlas ublíženého kastráta.

17.5.2019 v 14:24 | Karma článku: 18.00 | Přečteno: 580 | Diskuse

Šárka Bayerová

Shalom, Eurovision Song Contest 2019! (1. semifinále!)

Shalom, Tel Aviv! Rok se s rokem sešel a po loňském vítězství zpěvačky Netty jsme s Eurosongem od včerejška v Izraeli.

15.5.2019 v 21:06 | Karma článku: 20.89 | Přečteno: 690 | Diskuse

Šárka Bayerová

Padesát let? To nám to ale uteklo...

Když mi přišla pozvánka, oči četly, ale mozek se vzpouzel. Padesát let od skončení devítiletky? Já se picnu...

29.4.2019 v 8:34 | Karma článku: 23.00 | Přečteno: 649 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Sovětský vpád do Polska přinesl vraždy a zotročení

Dnes je tomu přesně 80 let, kdy 17. září 1939 napadla Rudá armáda východní Polsko, které v souladu s paktem Molotov - Ribbentrop okupovala. Němci i Sověti se v dobyté zemi dopustili zločinů proti lidskosti.

17.9.2019 v 18:34 | Karma článku: 26.58 | Přečteno: 533 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Kouření konopí a co na to plíce.

Správně bych neměl užívat výraz „kouřit“, pokud se jedná o užívání jointů. Sem patří výraz „hulit“. Jenže ten má přece jen trochu pejorativní nádech a tak snad mi všichni uživatelé konopí odpustí, že jej zde používat nebudu.

17.9.2019 v 17:43 | Karma článku: 18.59 | Přečteno: 313 | Diskuse

Jiří Turner

Zastavení stíhání Andreje Babiše jako lest demokracie

Toto je polemika s článkem paní Lhotské, od jehož názvu se název toho mého liší sice jen jedním písmenem, ale naopak poněkud odlišná jsou moje stanoviska k této kauze a jiná jsou i má hodnocení obecných principů demokracie.

17.9.2019 v 11:29 | Karma článku: 27.88 | Přečteno: 2925 | Diskuse

Tomáš Gayer

Když se žena s mužem mine....

Kličová slova dnešního kreslenného blogu: chvilka, odcházeti, manžel, manželka, musiti, minouti se...

17.9.2019 v 9:48 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 482 | Diskuse

Karel Januška

Platíme spravedlivě?

Jsem přesvědčený o tom, že naše republika nerespektuje primární právo občana být uznáván za nevinného, dokud soud nepřipustil pochybnost o jeho nevině.

17.9.2019 v 9:04 | Karma článku: 20.74 | Přečteno: 421 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz