Konkubína?

1. 11. 2016 17:00:04
Téměř celý svůj krátký život žila jako královna, i když byla „jen“ milenkou. Rodila jedno vznešené dítě za druhým. Stala se zakladatelkou nesmírně silného královského rodu. A přesto dopadla špatně...

Čtrnácté století zas tak úzkoprsé nebylo, jak se zdá. Kruté ale bylo. A do něj se roku 1310 v Seville narodila hodně vznešeným rodičům - Pedrovi Núňezovi z Guzmánu a Juaně Ponce z Leónu - holčička Leonor. Jak bylo tehdy zvykem, jen co dospěla, tak ji rodiče provdali. Čímž dostala Leonor šanci ovdovět ještě dřív, než jí bylo dvacet. Stalo se tak roku 1328.

V témže roce donutily dynastické tradice a požadavky mladého kastilského krále Alfonse XI. ke sňatku se sestřenicí Marií Portugalskou. Od samého počátku šlo o nešťastné manželství. Královi bylo totiž jen sedmnáct a zakoukal se jinde. Na svém dvoře totiž poznal o rok starší Leonor. Pročež svůj sňatek pojal jako nutné zlo a na trůn neoficiálně pozvedl čerstvou milenku.

Marie Portugalská na své vedlejší koleji zuřila. Každým rokem více, jelikož jí nebylo přáno povít dědice. Naopak Leonor s králem přiváděli na svět důkazy své lásky rok co rok. O to víc Marie šílela a naháněla krále, který o ni neměl vůbec zájem. Dohnala ho v roce 1332. Chlapeček Fernando ale do roka zemřel. Takže nastala další královská sexuální lapačka, až konečně v roce 1334 spatřil světlo světa Pedro, budoucí první kastilský král toho jména.

A jak to mezitím vším vypadalo v mimomanželském loži? Požehnaně, jelikož přicházel jeden syn za druhým. Sledujte: Pedro Alfonso 1330, Sancho Alfonso 1331, v roce 1333 dvojčata Enrique a Fadrique (první z nich pozdější král), Tello Alfonso 1337 a Juan Alfonso 1341. Pak se konečně narodila první a jediná holčička Juana Alfonso, a to v roce 1342. A za rok po ní nový Sancho Alfonso, protože jeho předchůdce stejného jména toho roku zemřel. Za rok se totéž opakovalo s Pedrem Alfonsem. Prvorozený syn totiž zemřel jako osmiletý.

Další děti se už nenarodily, protože král Alfonso XI. se během boje s Maury, konkrétně při obléhání Gibraltaru, nakazil bubonickým morem a zemřel roku 1350. Černá smrt ho dostala v pouhých osmatřiceti letech.

Pro Leonor to byla katastrofa. Doposud žila jako uznávaná partnerka na dvoře svého vznešeného muže. Pro každé své dítě dostávala tituly a majetky. Byla manželkou, kterou si král vybral sám - tihle dva se doopravdy milovali a patřili k sobě. Navíc se skvěle doplňovali, protože inteligentní Leonor byla i královou velkou rádkyní.

A tohle všechno v zapuzené, nesnášenlivé a ambiciózní královně Marii Portugalské dlouho vřelo, až nenávist dramaticky vybublala po zprávě o králově smrti. Marie se stala regentkou a korunu převzal její šestnáctiletý syn Pedro.

Věčnou sokyni Leonor nenechala Marie Portugalská odjet ani na králův pohřeb do Sevilly. Uvěznila ji v podzemí paláce a jala se rozhodovat o jejím dalším životě. Aby se neřeklo, občas jí povolila návštěvu dětí. A pak vždycky přitvrdila. Královna to prostě Leonor dávala „sežrat“. Hlavně poté, co se nejstarší Leonořin syn Enrique, pán z Trastámary, oženil tak dobře, že získal mohutné a silné spojenectví v Leónu.

Leonor za trest přemístili do vězení v Carmoně. A brzy přišlo další stěhování - do města Talavera de la Reina nedaleko Toleda. Zavřeli ji do znovudobyté maurské pevnosti, která dříve patřila cordóbskému emírovi. A tam také byla Leonor v březnu roku 1351 z rozkazu královny zavražděna. Uškrtili ji za bílého dne...

Jenže Leonořinou smrtí se nevyřešilo nic. Ba právě naopak. Nejdřív se začala bouřit šlechta proti mladému králi Pedrovi. Královna matka i synek vzpouru krvavě potlačili. Enrique z Trastámary, nejstarší Leonořin syn, raději před svým o rok mladším bratrem, utekl za hranice Kastílie. Šlo mu o krk. A pak následovaly návraty, smíření, odpuštění, a tak pořád dokola. Mezitím byly neustále vzpoury a boje, jelikož Enrique se vždycky vrátil, aby založil na nové povstání.

I když roku 1357 podněcovačka královna matka Marie Portugalská zemřela, nenávist mezi legitimním a nelegitimním rodem pokračovala. Boje byly drsné. Nakonec vše došlo tak daleko, že mezi lety 1358-1359 nechal král Pedro tři ze svých bratrů (Fadriqueho, Juana a Pedra) zavraždit. Pedrovi bylo jen čtrnáct let...

Do bratrovražedného sporu o moc se zamotala nejen sousední království (León, Aragonie), ale i okolní mocnosti - Francie, Portugalsko a částečně i Anglie. Války trvaly několik let. Nejdřív vítězil král Pedro, pak zase Enrique, který byl také dost urputný. V březnu roku 1369 mu to konečně vyšlo. Během bitvy u Montielu se polorodí bráchové dostali k sobě a Enrique Pedra probodl dýkou. Král byl mrtev a moci se ujal král nový: Enrique (Jindřich) II. Kastilský. Poté, co bratrovu hlavu nechal nabodnout na kopí, a jezdec s ní objel všechna přítomná vojska, aby bylo konečně jasno...

Takhle se tedy zrodila nová královská dynastie Trastámara, která vládla v Kastílii, Aragonii, Leónu a Valencii - a pak i ve sjednoceném Španělsku - prakticky až do roku 1516. V ní se zrodili i tzv. Katoličtí králové Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský.

Po matce Johaně Šílené byl Trastámara také mladý král Carlos, z něhož se posléze vyklubal mocný císař Karel V. nad jehož říší slunce nikdy nezapadalo. Jenže - po otci Filipovi Sličném byl také Habsburk. Takže pak už španělské dějiny jely v úplně jiné válcovací linii...

Autor: Šárka Bayerová | úterý 1.11.2016 17:00 | karma článku: 33.33 | přečteno: 2664x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 11.50 | Přečteno: 100 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 4.38 | Přečteno: 127 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 193 | Diskuse

Filip Vracovský

Jak to vypadá Mordor ( Rusko ) už nám klepe na dveře ?

Krátká předsváteční úvaha ... Taky vás některé uklidňující zprávy spíš rozruší ? Račte vstoupit .....

28.3.2024 v 9:00 | Karma článku: 13.74 | Přečteno: 356 |

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...