Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ta mu teda dávala...

22. 10. 2015 11:25:51
První česká královna z habsburského rodu na českém trůně. Jak to tak vypadá, nedala svému ubohému manželovi ani chvíli pokoj.

Umanutá Guta. Narodila se ještě jako dcera hraběcí, ale za dva roky už byla princezna. Její tatínek byl totiž zvolen římským králem a rázem z něj byl Rudolf I. Habsburský. Maminka Gertruda z Hohenbergu jí už porodila osm sourozenců. Guta přišla do rodiny jako devátá.

Svými dětmi začal otec Rudolf šachovat už v útlém věku. Hlavně dcery byly dobrý artikl. A právě Gutu už jako tříleté mrně zaslíbil do dynastie Kapetovců. Vnukovi sicilského, jeruzalémského a neapolského krále Karla I. z Anjou, Karlu Martelovi. Jenže za tři roky poté uzaviral Rudolf Habsburský ve Vídni mírovou smlouvu s velemocným českým králem Přemyslem Otakarem II. a potřeboval ji nějak posichrovat. Panovníci se rozhádali právě kvůli trůnu římského krále. Pročež byli Kapetovci odsunuti a Guta byla zasnoubena s malým českým následníkem Václavem, budoucím vězněm na Bezdězu. Zároveň její bratr pojmenovaný po tatínkovi utvořil dvojici s Václavovou sestrou Anežkou. Tehdy ještě malý Rudolf netušil, že si ve dvaceti letech pojede do Prahy pro smrt. Zemřel totiž náhle a trochu záhadně během návštěvy svého českého královského švagra...

Jenže teď jsme ještě v roce 1278. Bitva na Moravském poli. Politická i osobní katastrofa Přemysla Otakara II. A průšvih pro české království. Jak vidno, mírová smlouva z roku 1276 dlouho nevydržela. Rudolf I. Habsburský se konečně zbavil svého největšího politického soka. A to doslova, jelikož jak je známo, Přemysl Otakar II. ve zmíněné bitvě padl.

Obě zasnoubení ale zůstala platná. K formálnímu dětskému sňatku došlo roku 1279 v Jihlavě. Načež Václav putoval na Bezděz a poté do Braniborska jako rukojmí. V Čechách byl chaos a taky Braniboři. Václav se mohl do Prahy vrátit až ve dvanácti letech. Už tehdy byl uzlíček nervů. Léta věznění se na něm podepsala zdravotně i psychicky. Všichni známe jeho proslavenou fobii z bouřky, ale mimo ni zřejmě trpěl křivicí a měl tuberkulózu.

Vlády se Václav ujal pod taktovkou partnera své matky Kunhuty, Záviše z Falkenštejna. A měl ho rád, protože mu pomáhal a taky dobře mu radil.

K domluvené svatbě Guty a Václava došlo počátkem roku 1285 v Chebu, kdy ženichovi a nevěstě bylo kolem čtrnácti let. Nevěsta dostala jako věno „vévodství Rakouské od hranic moravských až k hranicím dunajským“ a Chebsko, o které Přemysl Otakar II. přišel v rámci vídeňských mírových smluv. Nutno ovšem podotknout, že Václav se těchto území nikdy nedočkal. Následovala slavnostní svatební noc (!bylo jim čtrnáct!), po které odvezl Rudolf svou dceru nazpět do Německa. Záminkou bylo "hříšné" prostředí pražského královského dvora, tedy soužití na hromádce Václavovy matkyKunhuty se Závišem z Falkenštejna. Pravý důvod ale byl politický. Rudolf II. Habsburský nechtěl, aby se v Čechách narodil legitimní přemyslovský dědic.

Až když v roce 1287 ohlásil Vaclav korunovaci, k níž stejně nedošlo, přijela Guta do Prahy. Ač byla mladičká, rázně se chopila řízení pražského královského dvora. Kunhuta už byla po smrti, takže měla Guta volné pole. Podle zbraslavského kronikáře šlo o ženu půvabnou, vznešenou a především nesmírně cudnou a ctnostnou. Zřejmě ale také velice panovačnou, důslednou a rafinovanou. Už z domova přijela naočkovaná proti chytrému, schopnému a tedy "nebezpečnému" Závišovi z Falkenštejna. Takže nedala pokoj, dokud ho Václav nenechal popravit pověstným plknem před Hlubokou (1290). Svého značně neurotického a věcně postonavajícího manžela, který ve volných chvílích psal milostnou poezii hodnou největších minnesengerů, držela v šachu postelí. Říká se to. Trošku o tom vypovídá fakt, že mu během desetiletého manželství povila deset dětí: Přemysla Otakara, Václava, Anežku, Annu, Elišku, Gutu, Jana, dalšího Jana, Markétu a zase Gutu. Některá jména se opakovala, protože většina dětí brzy zemřela. Dospělosti se dožilo jen pět - Václav (pozdější III.), Anežka, Anna, Eliška a Markéta. Z Anny a Elišky se v budoucnosti staly české královny. A z Elišky Přemyslovny ještě k tomu matka Karla IV.

Guta navždy zůstala Habsburkovnou. A v tom smyslu působila i na manžela. Utínala hroty jeho mocenského vyskakování proti svému bratrovi Albrechtovi a podporovala Vaclavovy zájmy vmontovat se do Polska. Ale působila i pozitivně. Velmi pozvedla úroveň pražského královského dvora. Navázala tak na svou dávnou předchůdkyni Kunhutu Štaufskou. Umění jen kvetlo a královský pár sponzoroval básníky, iluminátory a podporoval minnesengery i rukopisce. Praha se zase na nějakou dobu stala významným kulturním centrem.

K léta plánované korunovaci na českého krále a královnu došlo až roku 1297. Velkolepé slavnosti se Guta zúčastnila těsně po porodu stejnojmenné dcery. A nebyla na tom dobře. Klempírovala už od devátého porodu a desátý jí nepřidal. Navíc zdlouhavá slavnost a veškeré ceremonie ji úplně vyčerpaly. Byla ještě v šestinedělí.

Guta zemřela dva týdny po své korunovaci - 18. června roku 1297. Bylo jí pouhých dvacet šest let. Krátký život ambiciozní české královny...

Autor: Šárka Bayerová | čtvrtek 22.10.2015 11:25 | karma článku: 29.81 | přečteno: 1743x

Další články blogera

Šárka Bayerová

Nápad, který přišel za svinského počasí

A dostala ho zase ženská. I když byl tenhle převratný zlepšovák vlastně jen pro muže.Tenkrát. Šlo totiž o trable v dopravě...

20.11.2017 v 12:53 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 640 | Diskuse

Šárka Bayerová

Americká princezna

Byla krásná, bohatá, vzdělaná, a na svou dobu hodně nespoutaná. A taky porodila jednoho z nejvýznamnějších mužů světa.

6.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 31.00 | Přečteno: 1406 | Diskuse

Šárka Bayerová

A už mě ty volby nebavěj

Nakonec si to můžu dovolit. Mám odvoleno a nezbývá než doufat. A to já umím. Takže se mi nechce číst úvahy ani prognózy co, kdy, kam, kolik a kudy jinak. Natož je psát...

21.10.2017 v 11:42 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 907 | Diskuse

Šárka Bayerová

Vynalezla prsenku

Veškeré půvabné variace se tu hodí. Nejen ona titulková z "básníků". Taky třeba kozenka. Nebo ta mého táty, který na nás - svůj "harém" složený z mámy, ségry a mně - zase s oblibou volával - Holky, máte náprsenky, už můžem jít?

5.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 25.04 | Přečteno: 1236 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Valiček

Radši dojedou domu zpocená, než pozvracená!

"Asi si budu o Jéžíška přát k vánocum nějakou tu kouzelnou zaklínací hůlku a pak ten brajgl kolem nás vysmejčim."

22.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 12.78 | Přečteno: 310 | Diskuse

Libuse Palkova

Mateřství jako služba Bohu

Myslíte že úloha matky, a vše co mateřství obnáší, je srovnatelné s povinnostmi a prací třeba takového katolického kněze? Na tuhle myšlenku mě přivedla nedávná diskuze na zdejším blogu

22.11.2017 v 8:12 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 272 | Diskuse

Jarka Jarvis

Země šusťáků

Zajímalo by mě, co to poslední dobou znečišťuje vzduch, že se pořád chce někdo od někoho odtrhávat: Katalánsko od Španělska, Quebec od Kanady, Skotsko od Británie. Zřejmě nikdy neslyšeli o Svatoplukovi, a jeho prutech.

22.11.2017 v 7:28 | Karma článku: 7.15 | Přečteno: 229 | Diskuse

Helena Vlachová

O dobrých lidech mezi námi

Sdělovací prostředky nás zahlcují především negativními zprávami. Jako by nestačilo, že je venku mlha, prší a rychle se stmívá...

22.11.2017 v 6:02 | Karma článku: 8.45 | Přečteno: 194 | Diskuse

Pokorná Mirka

Zákony profesora Parkinsona platí,

napadá mě často. Naposledy, když jsem slyšela o jednání nově zvolené poslanecké sněmovny. Parkinson bylo skutečné jméno skutečného profesora.

21.11.2017 v 15:19 | Karma článku: 15.88 | Přečteno: 546 |


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.